زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

چگونه کنترل ذهن و احساسات خود را به دست بگیریم؟

کنترل ذهن و احساسات

 

آیا تا به حال کاری انجام داده اید که بعداً عمیقا از کارها یا سخنان خود پشیمان شده اید؟ آیا آنقدر احساس توهین یا صدمه کرده اید که عملکرد شما را مختل کند؟ هر دو مورد بیانگر این است که کنترل ذهن از دست شما خارج شده است و در حالی که مغز منطقی زندانی شده است از مغز احساسی خود استفاده کرده اید.

«پل مک لین» متخصص مغز و اعصاب ، مدل سه گانه تکامل را معرفی کرد. بیان می کند که مغز ما دارای سه منطقه مستقل است: خزنده ، مغز لیمبیک / احساسی و مغز نئو قشر / و شناختی که  رفتار یا عملکرد ما را کنترل می کنند:

راه‌های کنترل ذهن

 

مغز خود را تربیت کنید

 

هنگام کار، اگر می بینید که در موقعیتی به خشم یا خشونت غیر منطقی متمایل هستی، خشم خود را کاهش دهید. به آنچه در بدن شما اتفاق می افتد، توجه کنید – تنگی نفس و انقباض عضله یا سرعت ضربان نبض. به جای واکنش دادن و جهت کنترل ذهن، روی کاهش آگاهانه تنفس تمرکز کنید. اگر نتایج فوری به بار نیامد، برای رفع استرس به پیاده روی تند بروید. بگذارید مغز شناختی شما کنترل را در دست بگیرد. پس از آرام شدن شرایط، راه درست را انتخاب کنید.

 احساسات خود درست استفاده کنید

 

انگیزه های احساسی خودکار، سیستم هدایت شما هستند که خاطرات عاطفی قوی را از گذشته برای کمک به تصمیم گیری سریع مبتنی بر شهود، احساسات حال فراهم می کنند. هنگام تلاش برای حل یک مشکل پیچیده وقتی داده یا زمان کمی برای کار وجود دارد بسیار مفید است

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت عادات بد

وقتی در محل کار خود دائماً اضطراب، احساس گناه یا افسردگی غیرقابل توصیفی را تجربه می کنید، مغز لیمبیک شما با اتکا به تجربیات و احساسات گذشته برای هدایت غیر منطقی اقدامات فعلی خود ، اضافه کاری را آغاز می کند.

برای تغییر احساسات و کنترل ذهن ابتدا به آنچه اتفاق می افتد توجه کنید و احساسات خود را شناسایی کنید. به افکار لحظه ای را که از ذهن شما عبور می کنند، توجه کنید و آگاهانه افکار مثبت را جایگزین منفی ترین آن‌ها کنید. با دوستانی که باعث پیوند مثبت یا احساسات می شوند ملاقات کنید، ژورنالی از دستاوردهای شغلی خود بنویسید و به کتاب خاطرات مثبت خود رجوع کنید.

ورزش و مراقبه دو وسیله دیگر هستند که کنترل عاطفی را به شما باز می گردانند. با این حال، از مزایای شهودی خود غافل نشوید ، از قضاوت بصری خود نیز استفاده کنید.

برای کنترل ذهن با مغز منطقی خود پیروز شوید

 

مغز شناختی، همان چیزی‌ست که شما را با نگاهی بلند مدت به تصمیمات و تأثیر آن هدایت می کند. به این ترتیب با کمک آن، شما تحصیلات و آموزش های طولانی خود را به پایان می برید، از تعویض شغل های متعدد پرهیز می کنید، برای ارتقا درجه تلاش و از فعالیت های غیرقانونی جلوگیری می کنید و از قدرت خود در تصمیم گیری های طولانی مدت شغلی استفاده می برید.

 

تصمیمات خود را درست بگیرید

 

  1. تناقضات ذهنی را بررسی کنید

آیا در کار تصمیمات درستی می گیرید؟

یک روش خوب برای کنترل ذهن و بررسی کیفیت تصمیم، استقبال از انتقاد و نقطه نظرات مخالف است. از گوش دادن فعال برای اینکه آیا در اعتقادات شما مغایرت واقعی وجود دارد، بهره گیری کنید. برای بهبود تفکر و تصمیمات خود، بر ناه ماهنگی شناختی متمرکز کنید.

  1. برای کنترل ذهن احساسات را توصیف کنید

به آنچه اکنون احساس می کنید برچسب توصیفی بزنید. آیا احساس فعلی شما را به سمت عمل سوق می دهد یا به سمت ارتباطات ؟ شما ممکن است که با واکنش نامناسب در برابر احساسات خود به حرفه خود آسیب برسانید. البته در مورد احساسات، عوامل محرک و تأثیر تصمیمات یا ارتباطات پیشنهادی با خود با متخصصان صحبت کنید.

  1. مربی بگیرید

این می تواند یک مربی، یک اسپانسر حرفه ای یا یک همکار معتمد باشد. فضای کافی برای برقراری ارتباط، موثر را فراهم کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  نقش صادرات تولیدات ملی در ارزآوری

       4. بعداً تصمیم بگیرید

برای کنترل ذهن بهتر، اگر از تصمیمات خود مطمئن نیستید، از نظر احساسی بیش از حد احساس ناراحتی می کنید یا از فکر خود ناراحت هستید، به سادگی تصمیم را به تعویق بیندازید.

       5. انتخاب شما

به خاطر سپردن انتخاب های شما می تواند قدرت تصمیم گیری شما را تقویت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن