زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

12 نکته مراقبه برای مبتدیان، که می‌تواند به شما کمک کند 

  مراقبه می تواند به شما کمک کند 

 

برای مبتدیان مهم است که صبور باشند و با مهربانی با خود رفتار کنند، زیرا یادگیری نحوه توجه به نفس و نشستن برای مراقبه دشوار است. همچنین رعایت نظم در ایجاد عادت مراقبه بسیار مهم است – حتی فقط چند دقیقه مراقبه در هر روز می تواند کمک زیادی کند. این مقاله توسط دکتر زلاتین ایوانف (متخصص اعصاب آمریکا در روانپزشکی) و هیات روانشناسی اش مورد بررسی قرار گرفته است.

مدیتیشن راهی عالی برای تقویت سلامتی، بهبود روحیه و احساس ارتباط بیشتر با اطرافیان است. اما فهمیدن چگونگی شروع کار دشوار است. چند بهانه معمول وجود دارد که ممکن است شما را از مراقبه باز دارد، اما در واقع، این‌ها فقط تصورات هستند.

فایده مراقبه در موقعیت شغلی

 

مراقبه کاری نیست که افرادی مانند من انجام دهند. هرکسی می تواند مراقبه کند. در حقیقت، بسیاری از رهبران تجاری برای پاک نگه داشتن ذهن خود، بهبود بهره وری و رهبر بهتر برای شرکت های خود، مراقبه می کنند.  هر روز فقط پنج تا 10 دقیقه مدیتیشن می تواند به کاهش استرس کمک کند. مهمترین مساله حفظ عادت هر روز بازگشت است تا مغز شما از مزایای مراقبه بهره مند شود.

اگر فکر می کنید، نمی توانید تمرکز و فکر کنید، بدانید که ذهن شما به طور خودکار خاموش نخواهد شد و بدون فکر نخواهد ماند. در عوض، مدیتیشن می تواند به شما کمک کند تا از افکار خود آگاهی بیشتری کسب کرده و با گذشت زمان آنها را بهتر تنظیم کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه خلاقیت خود را به روشی ساده پیدا کنید

مهم است که از کنار این ایده ها عبور کنید و درک کنید که هر کسی – از جمله خود شما – زمان و توانایی بهره مندی از مراقبه را دارد. با این حال، داشتن برخی راهنمایی ها نیز می تواند مفید باشد. در اینجا 12 نکته برای کمک به شما در شروع مراقبه و ادامه کار وجود دارد:

1. بدون انتظار به تمرین مراقبه خود بپردازید

 

مراقبه، برای حل سریع همه مشکلات زندگی نیست. مانند هر نوع ورزش دیگر، مدیتیشن هم تلاش می کند و برای بهره مندی از آن زمان می برد.  سعی کنید هر بار به مدیتیشن بپردازید و فرصتی برای شناخت بهتر ذهن خود داشته باشید.

مدیریت ترس

2. زمانی را برای مراقبه انتخاب کنید و به آن پایبند باشید

هنگامی که ساعتی از روز را برای مدیتیشن برنامه ریزی می کنید، ایجاد این عمل به عنوان یک عادت آسان تر است و هر روز احتمال انجام آن بیشتر می شود. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید مدیتیشن را با عادت روزانه ای که قبلاً در خود جای داده اید، مانند روزنامه نویسی قبل از خواب، یا نوشیدن یک فنجان قهوه ، جایگزین کنید.

3. یک فضای مشخص برای مراقبه ایجاد کنید

انتخاب یک اتاق یا یک مکان برای مراقبه می تواند به بدن و ذهن کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد و به شما امکان می دهد راحت تر به مراقبه بروید. به همان روشی فکر کنید که فقط می خواهید برای تمرکز بر داشته باشید.

ایجاد یک فضای مراقبه و تمیز می تواند به احساس خاص و مهم مراقبه کمک کند. همچنین فرصتی برای ایجاد فضایی‌ست که روحیه آرام تری را تامین می کند. به عنوان مثال، شما می توانید گیاهان را اضافه کنید یا یک مکان خنک در کنار پنجره پیدا کنید. همچنین از سو روصدا و مزاحمت تلفن دور باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  عادات صبحگاهی و تاثیرشان در موفقیت

4. چند لحظه وقت بگذارید تا خاموش شود و ذهن خود را پاک کنید

مراقبه پس از یک جلسه کاری شدید شاید بهترین نباشد. ممکن است دشوار باشد که بعد از این لحظات پرتنش، آرام بنشینید و ذهن خود را آرام کنید. بنابراین ، چند دقیقه صبر کنید و سپس تمرین مدیتیشن خود را شروع کنید تا شما را از تنش ها آزاد سازد.

5. با چند نفس عمیق شروع کنید تا بدن آرام شود

چند نفس عمیق کشیدن قبل از شروع مدیتیشن می تواند باعث ایجاد یک واکنش آرامش شود، که اساساً برعکس جنگ با سیستم عصبی شماست. هنگامی که جنگ آغاز می شود، بدن برای خطر آماده می شود، اما هنگامی که آرامش تحریک می شود، بدن احساس امنیت و آرامش می کند.

سپس، هنگام شروع مراقبه، تنفس شما باید به سرعت نرمال برگردد. توجه به تنفس در طول مدیتیشن مهم خواهد بود و این نوع تنفس ذهنی می تواند سطح استرس را در بدن کاهش دهد.

6. سعی کنید در هنگام مدیتیشن، زیاد لرزیده و زیاد حرکت نکنید

احساس بی قراری و تمایل به تغییر وضعیت در طول مدیتیشن معمول است. اگر بیش از حد باعث حواس پرتی شده و یا احساس درد می کنید، در صورت تمایل دوباره مراقبه را تنظیم کنید. اما سعی کنید باعث حواس پرتی نشود. انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد که می توانید امتحان کنید و برخی از آنها حالت های دیگری به غیر از نشستن ، مانند دراز کشیدن یا راه رفتن را فراهم می کنند.

 

در ادامه و مقاله بعدی 6 نکته باقی مانده را به شماتقدیم می‌کنیم…

این مقاله را هم بخوانید:  راه هایی برای معنابخشی به زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن