برقراری ارتباطزندگی شادمهارت های زندگی

آیا فکر می کنید در رابطه عاطفی نادرست با شریک زندگی یا دوست خود قرار گرفته اید؟

رابطه عاطفی نادرست

آیا در رابطه ای احساسی هستید که فکر می کنید اعمال، افکار و اعتقادات همسر یا دوستتان، شما را دچار اضطراب، خستگی یا ناراحتی می کند و باعث می شود احساس کنید با یک شخص اشتباه زندگی می کنید و یک رابطه عاطفی نادرست را تجربه می کنید؟

می دانم که فکر تنها بودن ممکن است مورد توجه شما قرار نگیرد؛ با این حال ماندن در رابطه ای که سرنوشت آن شکست است به همان اندازه احمقانه است. پس با ما همراه باشید. در این مقاله، پنج نشانه خواهید آموخت که مشخص می کند آیا با یک شخص نامناسب، زندگی می کنید یا خیر و این که چگونه این ارتباط  می توانند بر اعتماد به نفس و ارزش شما تأثیر بگذارد.

1- در مورد ظاهرتان دائما قضاوت می شوید

فرض کنید برای یک مهمانی آماده می شوید، سعی کرده اید که خوب لباس بپوشید، می دانید که همه عاشق آن لباس سبز جدیدتان هستند. البته همه به جز همسر، نامزد، دوست شما!

شخصی که به طور مرتب در مورد آن چه می پوشید، نحوه آرایش یا حتی بدتر از آن، وزنتان اظهار نظر می کند، راهی مطمئن برای از بین بردن عزت نفس و اعتماد به نفس شما در پیش گرفته است.

  • «باید وزن کم کنی.»
  • «آن پیراهن مناسب تو نیست، به جای آن این را بپوش.»
  • «من از این متنفرم وقتی موهایت را این گونه آرایش می کنی.»
  • «چه زمانی می خواهی کار خود را شروع کنی؟»

این ها نشانه هایی ست که شما با یک شخص نامناسب در رابطه عاطفی نادرست هستید. شخصی که دائم با شما با جملات منفی صحبت می کند باعث می شود که از ارزش خود و تلاشی که برای ایجاد یک رابطه صمیمی دارید را از دست بدهید. در یک رابطه عاطفی، گذشت و مهربانی به جای ایرادگیریِ بیش از حد باید وجود داشته باشد. در حقیقت علاقه زیاد عیب های قابل چشم پوشی افراد را خواهد پوشاند نه این که آن ها را در نظر فرد بزرگتر جلوه دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  بخشش کلید داشتن زندگی شاد

بنابراین شما نیز به عنوان یک دوست یا شریک زندگی عیب های طرف مقابل را دائما در سرش نکوبید. زیراکسی که فقط از روی ظاهر شما را قضاوت کند، احتمالا شما را فقط برای نشان دادن و فخر فروشی به دوستان و خانواده اش می خواهد. در شروع رابطه او را در این موارد امتحان کنید و زیر نظر بگیرید.

2- هرگز اشتباه خود را نمی پذیرد

آیا تا به حال در رابطه ای بوده اید که  به نظر می رسیده است که همیشه شما محکوم به بازنده بودن هستید؟ هر مشاجره و بحثی را از دست می دهید و شکست خورده تلقی می شوید؟

اگر طرف مقابل، حاضر به عقب نشینی در دستور کار خود نیست، تقریباً همیشه باعث می شود احساس کنید مجبورید تسلیم خود خواهی او شوید. احساس می کنید که با وجود یک رابطه احساسی و عاطفی بین شما شریک زندگی تان سرسختانه تا پایان تلخ خواهد جنگید تا شما تمام قدرت او را در این رابطه تأیید کنید!

شخصی که هرگز اشتباه خود را قبول نمی کند، سطح نارس بودن فکری خود را به شما نشان می دهد و یک نشانه از بی احترامی به شماست.

 

3- در یک رابطه عاطفی نادرست شریک شما روابط خود را از موضع قدرت اداره می کند

آیا او چیزی که می خورید، می پوشید و افرادی را که ملاقات می کنید را کنترل می کند؟

آیا از شما انتظاردارد که هر زمان که اراده کرد رابطه جنسی برقرار کنید؟

یا برعکس، آیا رابطه جنسی را از شما دریغ می کند و از آن به عنوان سلاح / مجازات برای انجام ندادن کارهای مورد علاقه اش ها یا کارهای منزل استفاده می کنند؟

هرچه زودتر به این واقعیت پی بردید، خود را از چنگ او رها کنید. این رابطه عاطفی نادرست است. بودن با چنین فردی عواقب جسمی و روحی بیشتری دارد. هر چه محبت می کنید او بیشتر از شما توقع خواهد داشت و کم کم احساس بی ارزشی خواهید کرد و حس می کنید از شما سواستفاده می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  9 نشانه جذاب در یک رابطه شاد و سالم

 

4- در هر فرصتی شما را مجازات می کند

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، هرگز به اندازه کافی برایش خوب نیستید.

چه احساسی خواهید داشت وقتی بفهمید که شریک زندگی شما هر حرکت شما را زیر نظر دارد؟ نحوه غذا خوردن، خواب، لباس پوشیدن، گفتگو و راه رفتنتان مورد قضاوت و اظهارنظر او  قرار می گیرد و غالبا از شما می پرسد: «چرا نمی توانید هیچ کار را به درستی انجام دهید؟»

قوی ترین روابط بر پایه های اعتماد، صداقت و احترام، هم برای خودتان و هم برای دیگران بنا شده است. بدانید که نحوه برقراری ارتباط شما با شریک زندگی خود تعیین کننده آینده شما در رابطه تان ست.

5- سبک زندگی شما در انتهای مخالف طیف او قرار دارد

این فقط نشانه این نیست که شما با یک شخص اشتباه قرار می گذارید، بلکه نشانه این است که رابطه شما آینده ای ندارد. برخی از افراد با تغییر ظاهر و سبک زندگی خود می توانند با افراد کاملا مخالف خود رابطه ای کاذب برقرار سازند. اما این کار موقتی خواهد بود و ماه پس ابر نخواهد ماند.

مثالی از رابطه عاطفی نادرست

اگر سبک زندگی شما به طور خارق العاده ای متفاوت باشد، درک و پذیرش انتخاب ها و رفتارهای زندگی همسرتان دشوارتر خواهد بود.

اگر طرفدار زندگی سالم، هوشیاری، ورزش منظم و تغذیه سالم هستید؛ اما همسرتان فکر تناسب اندام را حقیر می شمارد، رابطه شما می تواند ناشی از یک اشتباه بزرگ باشد یا در یک رابطه عاطفی نادرست باشید.

این اختلاف برای مثال ممکن است ظاهرا ساده به نظر برسد اما هنگامی که در رستوران او یک همبرگر بزرگ می خواهد و شما گیاه خوار هستید، فقط تا مدتی این وضع قابل تحمل خواهد بود بخصوص این که ممکن است همسرتان هنگام ایستادن کنار شما در آینه، احساس ناراحتی کند، زیرا بدن زیبا و روی فرم شما با او خیلی تفاوت دارد و او را زجر می دهد. به سادگی همین اختلافات به ظاهر کوچک در سبک زندگی می تواند یک فریبکاری بزرگ در یک رابطه باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  اجازه دادن به کودکان برای کاووش بیشتر در محیط اطراف، می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد

البته همه انسان ها با هم تفاوت هایی بسیار دارند و اختلافاتی که بین شما و شریک زندگی تان وجود دارد، چه بزرگ و چه کوچک، نشانه مشخصی از اشتباه بودن ارتباطتان نیست، بلکه آن چه مهم تر است تمایل شما و طرف مقابل برای تلاش و بهبود روابط طولانی مدت است. اگر تمایلی برای اصلاح خود و نزدیک شدن عاطفی به هم نداشته باشید در جایی غلط قرار گرفته اید.

این اختلافات شما نیست که تعیین می کند رابطه شما به موفقیت برسد یا شکست می خورد، بلکه تمایل شما به ایجاد این اختلافات یا کم کردن آن تعیین کننده است.

بیحوصلگی و کسالت

بهترین راه برای تعیین این که آیا در رابطه عاطفی نادرست هستید

 از خود موارد زیر را بپرسید:

  • ارزش ها ، اعتقادات و نظرات من چیست؟ چه چیزی برای من آن قدر در زندگی مهم است که نمی توانم آن را رها کنم؟
  • آیا شریک زندگی من ارزش های مشابهی با من دارد؟
  • آیا می توانم از این تفاوت ها چشم پوشی کنم؟ چگونه می توان سبک زندگی او را در سبک زندگی خودم جای دهم؟  آیا می توانم این تفاوت ها را بپذیرم؟

حقیقت این است که اگر اهداف نامناسبی داشته باشید، مثل سبک زندگی کاملاً متفاوت و ارزش هایی که مغایر یکدیگر باشند، احتمالاً با شخص اشتباهی در رابطه عاطفی نادرست هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن