برقراری ارتباطزندگی شاد

3 درس اندوه و غم از دست دادن نزدیکان

سه درس از اندوه و غم دست دادن نزدیکان

روزها، هفته ها یا حتی ماه ها پس از ترک عزیزان و تحمل اندوه و غم از دست دادن نزدیکان ، ممکن است هنوز صبح ها با یک غم و غصه بیدار شوید. ممکن است حتی قبل از به یاد آوردن خاطره تلخ خود، احساس سنگینی بر روی سینه داشته باشید و حس کنید خواب بسیار بدی دیده اید. از دست دادن و فوت و مرگ خانواده، دوستان و شرکای شما می تواند چنان ویران کننده باشد که روی تمام جهت گیری های شما در زندگی و نحوه واکنش مغز و بدن شما اثر گذاشته و شما را گیج کند. این در حالی ست که به نظر می رسد که هیچ راه درستی برای پاسخ به ضرر وجود ندارد.

برای کمک به شما در کاهش غم و اندوه و بهبودی به موارد زیر دقت کنید:

1. اندوه یک فرآیند سالم و ضروری ست.

1.  اندوه یک فرآیند سالم و ضروری ست.

اولین چیزی که باید در مورد اندوه و غم از دست دادن نزدیکان بدانید این است که نمی توانید آن را از بین ببرید و نباید تلاش بیش از حد در از بین بردنش کنید. عشق از دست رفته دردناک است. این درست است غم و اندوه یک بخش اساسی از مثبت بینی واقع گرایانه است و تلاش برای جلوگیری از غم و اندوه کار درستی نیست و تنها رنج شما را افزایش داده و طولانی تر می کند. در صورت بروز غم و اندوه هنگام وقوع ضرر و فاجعه، احساسات غم انگیزتان در ناخودآگاه شما قرار می گیرد و تا زمان کشف و پردازش آن ها بر زندگی شما تأثیر می گذارد.

هنگامی که بالاخره تصمیم می گیرید و اجازه شستن احساسات غم آلود را به خود می دهید به یک روش درمانی عمیق دست پیدا کرده اید. گرچه ممکن است بدترین حالت را تجربه کرده باشید و بسیار برای شما سخت باشد اما طی کردن این دوره نیاز انسان است.

2.  شما بعد از تحمل یک مصیبت با جایگزین

2. شما بعد از تحمل یک مصیبت با جایگزین کردن آنچه از دست داده اید، انعطاف پذیری ایجاد می کنید

غالباً وقتی یک فرد عزیزی را از دست می دهید، با اندوه و غم از دست دادن نزدیکان در واقع به یکباره چندین چیز را با هم از دست می دهید: فرد مورد علاقه تان، رابطه شما با او، روش زندگی شما اگر آنها یاور شما بودند، برنامه های شما با آنها و غیره. جایگزینی آن چه که در شرایطی که همه آن علایق و حمایت ها را گم کرده اید، فوراً اتفاق نمی افتد و آسان نخواهد بود، اما لازم است – زیرا زندگی شما هنوز ارزش دارد که بهترین باشد.

جایگزینی کردن به معنای فراموش کردن شخصی که درگذشته نیست. بلکه به معنی پیدا کردن یک شخص یا اشخاص جدید برای پر کردن نقش دوست، عاشق یا مربی ست. اگر می خواهید راه جدیدی برای پیشبرد و بهبود زندگی و روحیه خود پیدا کنید، صبور باشید و دلسوزی برای خود را نیز فراموش نکنید.

شاید هیچ رویدادی بیشتر از آسیب های از دست دادن یک فرد عزیز باعث انزوا نشود، اما برای بهبودی باید سعی کنید. مطمئناً ، اگر این مطالب را در زمان همه گیری کرونا COVID-19 می خوانید، می دانید که از نظر منطقی چقدر این کار می تواند مشکل باشد. بیرون رفتن از انزوا و تنهایی خود و تمرکز بر روی نیازهای دیگران به جای خود، روشی است که برای بهبودی انجام می دهید – داوطلبانه دانش آموزان آنلاین را آموزش دهید یا از یک سگ یا گربه را که نیاز به مراقبت و یک خانه دوست داشتنی دارد، مراقبت کنید. و فضای مجازی برای ارتباط با دیگران استفاده کنید تا در کنار دوستان و خانواده ای که اندوهگین هستند باشید. شما می توانید به آن ها کمک کنید تا التیام یابند.

3. دست دادن عزیزان، یک درس و تجربه تلخ است که شما در طی تحمل آن یاد می گیرید که برای زندگی خودتان ارزش قائل شوید.

3.  دست دادن عزیزان، یک درس و تجربه تلخ است که شما در طی تحمل آن یاد می گیرید که برای زندگی خودتان ارزش قائل شوید.

در مقابل اندوه و غم از دست دادن نزدیکان ، مرگ به ما می آموزد که هر ثانیه از زندگی موهبت خداست، باید بدانیم که باید زندگی کنیم و همه را دوست داشته باشیم. از دست دادن یک دوست عزیز فرصتی را برای تعمیق احساسات با افرادی که دوستشان داریم می ده و یا احساسات جدیدی را به وجود می آورد. برای مثال بالاخره با افراد جدید و راه های جدیدی برای دستیابی به عشق مورد نیاز خود آشنا خواهید شد.

بسیاری از افراد می گویند که پس از از دست دادن شخصی که دوستشان دارند، متفکرتر، دوست داشتنی تر و دلسوز تر شده اند. غالباً تحمل مصیب ها را مثل بیرون آمدن از آتش قلمداد می کنند همه بدی ها را نیز می سوزاند و با باقی ماندن خاکستر، می توانید اصیل تر و بهتر بیرون آیید. از طریق خاطرات و عشق خود  هنوز هم می توانید با شخصی که از دست داده اید پوند داشته باشید. آن ها هنوز هم در کنار شما و بخشی از شما هستند و از طریق شما زندگی می کنند. شما با زنده نگه داشتن خاطره شان، آن ها را زنده نگه می دارید.

این مقاله را هم بخوانید:  12 نکته مراقبه برای مبتدیان، که می‌تواند به شما کمک کند 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن