اعتماد به نفسزندگی شادقانون جذب

چگونه درمورد شنیدن اخبار بیماری فراگیر کرونا هوشیار باشیم و ترس را کنترل کنیم؟

کنترل ترس در بیماری فراگیر کرونا

هر روز عناوین خبری از  ویروس کرونا و اقدامات مردم برای بیمار نشدن را می بینیم و می شنویم. مدارس و دفاتر در حال تعطیلی هستند. برنامه ها و کنفرانس ها مسافرتی لغو می شوند. روی خرید و فروش همه چیز و بخصوص بورس اوراق بهادار اثر گذاشته است و ترس عمومی افزایش پیدا کرده است. حال سوال این است که جهت کنترل ترس همراه با مقابله با بیماری، چه کاری باید انجام داد؟

در مورد تاثیرات خبر کرونا روی رفتارهای افراد فکر کنید، برای مثال دوستی می گفت: «مدتی ست از ماسک و اسپری ضد عفونی استفاده می کنم. از وقتی اخبار کرونا را می شنوم احساس نگرانی من از رفتن به ورزشگاه بیشتر شده و ترس را در خود احساس می کنم. گاهی حس تب دارم، تصاویر بیمار شدنم را می بینم و بعد از خروج از هر مکانی دستانم را با دقت شستشو می دهم.»

چگونه در مورد مصرف اخبار کووید 19 هوشیار باشیم

محققان و متخصصان رسانه در مورد چگونگی آگاهی از اطلاعات و اخبار COVID-19 با توجه به حفظ روحیه و سلامت روان شما، تأکید می کنند. اخبار امروزه جهان پر شده از اطلاعات مربوط به شیوع ویروس جدید و هر ساعت، می شنویم که چه تعداد از افراد آلوده شده و می میرند و متاسفانه مردم برای این بیماری و کنترل ترس آماده نیستند و اقتصاد نیز در حال فروپاشی ست.

به گفته کارشناسان و محققان رسانه ها، دریافت یک جریان مداوم از اخبار هشدار دهنده باعث افزایش استرس و اضطراب می شود و پیامدهای طولانی مدت برای سلامتی جسمی شما نیز دارد. نکته اصلی این است که گوش خود را با خبرهایی که الهام بخش هستند یا راه حل هایی ارائه می دهند، بیشتر آشنا کنید و سپس آن ها را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید. انجام این کار به شما کمک می کند تا احساس امید و احترام شخصی در شما و دیگران بوجود آید.

البته دقت کنید گاهی بی توجهی به ترس هایتان پیامد های خوبی نخواهد داشت. مثلا وقتی با چیزهای خطرناکی مانند ویروس مواجه هستیم، ترسیدن طبیعی است؛ اما باید ترس تحت کنترلتان قرار گیرد. ما می توانیم ذهن و اعصاب خود را آرام کنیم و متوجه شویم که اخبار وحشتناک تلویزیون تلاشی عاقلانه برای جلوگیری از تجمع افراد در کانون ویروس است و ما را ترغیب می کند که توصیه های بهداشتی را جدی بگیریم. برخی از تبلیغ های تلویزیونی در سراسر جهان نیز برای سودآوری خودشان در این اوضاع است.

این مقاله را هم بخوانید:  استفاده از قانون جذب برای رسیدن به رویاهایمان

هر وقت ترس ایجاد شود – خواه ناشی از ویروس اسرارآمیز باشد یا نه – می توانیم جلوی آن را بگیریم و آن را نه به عنوان یک احساس ترسناک، بلکه به عنوان یک تجربه زودگذر بپذیریم. و افکار خود را بسوی سلامتی و شادی تغییر دهیم.

مراقبت و پیشگیری از کرونا

مراقبت و پیشگیری از کرونا

اگر دقت کنید متوجه شوید که چند بار در ساعت صورتتان را لمس می کنید. این کاری است که ما بیش از 20 بار در ساعت انجام می دهیم که البته روشی مطمئن برای ابتلا به ویروس است! زیرا دست ما می تواند کرونا ویروس را از سطوح سخت برداشته و آن را به چشم، بینی یا دهان ما منتقل کند. بنابراین مراقبت خود را بیشتر کنید.

به جای دست دادن با افراد، به چشمان یکدیگر نگاه کنیم و با محبت آرزوی سلامتی، ایمنی و آرامش را بهم منتقل سازیم. با تمرین های مراقبه و رهایی ذهن از افکار ترس آور و مخرب می توانیم به راحتی و در سلامت کامل این دوره را نیز پشت سر بگذاریم. به جای اینکه دست یکدیگر را بفشاریم، می توانیم آرزوی سلامتی، ایمنی و آرامش برای یکدیگر داشته باشیم.

این بیماری از جهات مختلف، به ما نشان داده است که واقعاً چقدر با هم ارتباط داریم

آلیسون هولمن و همکارانش در دانشگاه “UC Irvine”، همه گیری ها و بلایای گذشته را مورد بررسی قرار داده اند تا ببینند که چگونه خبرها بر مردم تأثیر می گذارد. آن ها دریافتند که کسانی که خبرهای حساس تر و تکراری تکان دهنده را می خوانند یا می بینند، استرس حاد و علائم دیگری شبیه به اختلال استرس پس از سانحه را تجربه می کنند و با سلامتی آن ها در سه سال آینده با خطر مواجه می شود. این تأثیرات حتی برای افراد در جوامعی که قبلاً دچار فاجعه شده اند، سخت تر است.

هولمن می گوید: «پوشش رسانه ای به سمت کنترل احساسات مردم، گرایش پیدا کرده است، نمایش تصاویر مکرر طراحی شده برای جلب توجه شما در رسانه ها، قرار گرفتن در معرض مکرر آن ها برای سلامتی روانی ما مناسب نیست. این می تواند به یک چرخه پریشانی تبدیل شود، جایی که مردم از آینده، ترس زیادی دارند و همچنان توجه بیش از حد به رسانه ها بیشتر و بیشتر می شود.»

این مقاله را هم بخوانید:  شاد زیستن و زندگی شادی داشتن

«هولمن» همچنین خاطر نشان می کند که «خبرهای بد چگونه به توانایی ما در تصمیم گیری های خوب آسیب می رساند – خصوصاً در شرایطی که آینده نامشخص یا مبهم به نظر می رسد. در بیماری اپیدمی کنونی، استفاده و خرید بیش از حد مردم از ماسک های محافظ و وسایل بهداشتی اباعث شده است که  دسترسی کارمندان مراقبت های بهداشتی و پرستاران و پزشکان به این اقلام ضروری محدود شود. ترس های فراوان باعث می شود افراد حتی در صورت وجود علائم خفیف عفونت و بیماری به پزشک مراجعه کنند. از این رو، وسایل و امکانات درمانی را که برای موارد جدی تر لازم است را اشغال کنند.»

خواندن حقایق در مورد این بیماری و کارهایی که می توان برای جلوگیری از شیوع آن انجام داد

خواندن حقایق در مورد این بیماری و کارهایی که می توان برای جلوگیری از شیوع آن انجام داد

خوشبختانه، روش هایی برای بدست آوردن اطلاعات واقعی وجود دارد تا خودمان را از اخبار منفی دور کنیم. هولمن توصیه می کند برای اطلاعات در مورد ویروس به وب سایت های مرکز کنترل بیماری ها و وب سایت های سازمان بهداشت جهانی مراجعه کنید. هولمن می گوید: «بیشتر از روزی یک بار، به اخبار رسانه های گوش ندهید و مرتب اخبار ناخوشایند را جستجو نکنید.»

چگونه مغز ما اخبار را پردازش می کند

با این وجود، سخت است که توجه مان را از اخبار استرس زا دور کنیم؛ ذهن خود به خود بسوی آن ها می رود. همانطور که جان تیورنی، مربی “The Power of Bad”، توضیح می دهد، مغز ما دارای سوگیری منفی است که برای ریشه کن کردن خطرات احتمالی طراحی شده است تا بتوانیم مواقع ضروری در امان بمانیم. باشنیدن اخبار اغراق آمیز و تایید نشده و شتابزده رسانه ها، ترس ما بیشتر می شود.

محقق رسانه، «کارن مک اینتایر» از دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا نیز به ما هشدار می دهد که اخبار منفی می تواند، درست در زمانی که ما باید بیشترین همکاری را با همنوع داشته باشیم؛ ما را به سمت مهربانی نکردن و عدم کمک به دیگران سوق دهد. تحقیقات نشان می دهد، تجربه احساسات مثبت می تواند ما را با همسایگان و دوستان صمیمی تر کند، اما اخبار منفی باعث می شود افراد نسبت به دیگران تحمل کمتری داشته باشند، به رفتارهای ضد اجتماعی تر بپردازند، به مردم کمتر اعتماد کنند و به رسانه ها بیشتر انتقاد نمایند.

این مقاله را هم بخوانید:  راهکارهای ساده تغییر شخصیت (2)

بعضی منابع خبری می خواهند با انتشار احساسی ترین داستان هایی که برای ترسیدن طراحی شده اند، از این موضوع سود ببرند. شاید هنوز ما نتوانیم اخبار و منابع رسمی را از خبرهای سودجویان تشخیص دهیم. بنابراین برای آگاهی از اخبار بیماری همه گیر به سایت متخصصان علوم پزشکی و دانشگاه های معتبر ایرانی و خارجی مثل سایت دانشگاه جان هاپکینز مراجعه نمایید – هر چند جنبه های زیادی از بیماری ها حتی برای متخصصان ناشناخته باقی مانده است. سعی کنید تعصب و سوگیری نسبت به یک خبر را فراموش و ذهن خود را پاک کنید و کنترل ترس ها را فراموش نکنید. آگاهی از این تعصبات می تواند به شما کمک کند که خود را از طعمه  آن ها شدن نجات دهید.

اشتراک گذاشتن اخبار نشاط آور

اشتراک گذاشتن اخبار نشاط آور

در عوض چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

جهت کنترل ترس ها، ما می توانیم انتخاب بهتری در مورد استفاده از رسانه ها داشته باشیم و از آن برای ارتقاء مهربانی، ارتباط و الهام  استفاده کنیم. اگر قصد استفاده از رسانه های اجتماعی را دارید. سعی کنید موارد مثبت را از تبلیغات رسانه ای دریافت کنید. برای مثال بدانید که در مورد بیماری همه گیر اخیر شما در دنیا تنها نیستید و همه مردم درگیر شده اند. اگر ببینیم که افراد دیگر چه کاری انجام می دهند، می توانیم احساس کنیم که همه در یک قایق هستیم و فکر می کنیم که ما همه باهم قدرتمند هستیم و قادر به مبارزه با این بیماری.

اخباری را گوش دهید که درباره افراد نجات یافته از بیماری هست و کسانی که به او یاری رسانده اند را نشان می دهد. از نشر تجربیات مثبت خود دریغ نکنید و اخبار منفی را انتقال ندهید، به واقعیت ها و منابع موثق گوش دهید. بدون شک ما این بیماری همه گیر را با هم بهتر شکست خواهیم داد پس به حفظ سلامت روانی خود در این فرآیند توجه داشته باشید.

منبع:

SUTTIE,JILL.(2020). How to Be Intentional About Consuming Coronavirus News. https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_to_be_intentional_about_consuming_coronavirus_news

دیدگاهتان را بنویسید

بستن