زندگی شادقانون جذبمهارت های زندگی

سه راه آسان جهت سرمایه گذاری روی خود و تغییر سرنوشت (1)

قسمت اول

خودتان و زندگی خود را تغییر دهید

تغییر سرنوشت با سرمایه گذاری روی مهارت های خود ممکن است سودآورترین سرمایه گذاری باشد که شما انجام داده اید. کسانی که مهارت شخصی بالایی دارند می توانند ایده هایشان را بخوبی جامه عمل بپوشانند همچنین به خوبی به دیگران گوش می دهند. مهارت های رشد فردی مهارت هایی ست که شما برای تعیین اهداف شخصی و دستیابی به توانمندی شخصی لازم دارید.

مهارت خودآگاهی و یا (خود شناسی و آگاهی از خویشتن ) یکی از مهارت ای بنیادی است، خودآگاهی به توانایی آدمی در درک ویژگی های فردی و اجتماعی اش گفته می شود به گونه ای که وی قادر است نسبت به نقاط قوت و ضعف خویش،علائق و تمایلاتش، نیازها و احتیاجات و سایر ابعاد وجودی اش معرفت صحیحی کسب کند و در پرتو آن به سازگاری فردی و اجتماعی دست یابد.

نکته ی نغز این جاست که خود اگاهی ما ارتباطی مستقیم با توان عقلانی و خردمندی ما دارد، هر چه به خویشتن بصیرت بیشتری داشته باشیم اندیشه ی ما بالندگی و پرورش بیشتری یافته است.

خود باوری 

 در قران کریم

 

خداوند متعال  وظیفه هر فرد با ایمان را به خود پرداختن و از توانائی های خویش آگاه شدن بدون توجه به عملکرد اکثریت گمراهان و بدون ترس از زیان آنان مقررنموده است.  چون کسی که ایمان آورد و بر اساس توانمندی های خویش حرکت کند خداوند نیز یقینا کمکش خواهد کرد. خدای مهربان که او را از یک قطره آب خلق فرمود چگونه راه کسب روزی در فطرت او قرار نداده باشد بلکه این استعداد در همگان هست فقط کشف آن را خداوند بنا به اختیاری که به انسان داده بر عهده خودش گذاشته است. (1)

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه ذهن باز داشته باشیم

ائمه

امام على علیه السلام می فرماید:

«عَجِبتُ لِمَن یَنشُدُ ضالَّتَهُ و قَد أضَلَّ نَفسَهُ فلا یَطلُبُها.»

«در شگفتم از کسى که گمشده خود را مى جوید، امّا خویشتن را گم کرده و آن را نمى جوید.»

زندگی خود را در دست بگیرید

مطمئن ترین راه برای دستیابی به زندگی با کیفیت بهتر و تغییر سرنوشت ، تولید و رضایت داشتن اولویت سرمایه گذاری در رشد فردی و شغلی است. تلاشی که شما برای سرمایه گذاری مداوم روی خود انجام می دهید نقش زیادی در تعیین کیفیت زندگی شما در حال حاضر و آینده دارد.

رشد شخصی می تواند آگاهی یا هویت شما را بهبود می بخشد، کیفیت زندگی تان را افزایش می دهد یا استعدادها و مهارت های شما را رشد دهد. از برنامه های توسعه شخصی می توان برای تبدیل شدن به یک رهبر بهتر یا صاحب مشاغل و همچنین بهبود روابط، تقویت سلامتی و تسریع در یادگیری استفاده کرد. در قلب پیشرفت شخصی اتخاذ یک طرز فکر صحیح و ایجاد عادات سالم و موفق است که منجر به دستیابی به اهداف شما می شود.

بنابریان برنامه ریزی مهم است. برنامه شما منحصر به نیازها و سبک زندگی شما خواهد بود، اگرچه الگوهای زیادی وجود دارد که می توانید برای دستیابی به اهداف توسعه شخصی از آن ها استفاده کنید، اما به نظر می رسد متفاوت از برنامه های دیگر باشد.

 

تغییر سرنوشت

 

1- مهارت های خود را توسعه دهید.

 

تغییر سرنوشت و بهبود مهارت همیشه به معنای سرمایه گذاری در آموزش عالی نیست، گرچه مطمئناً این یک گزینه است و بسته به رشته شغلی شما یک گزینه ضروری است. سرمایه گذاری در دانش و مهارت های شما می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. علاوه بر این، افزایش سطح دانش و مهارت شما محدود به حوزه کسب و کار نیست و لزوماً نیاز نیست که رسمی باشد. بسیاری از راه های «سرمایه گذاری مهارت» برای شما وجود دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتقای مهارت ها چگونه حاصل می‌شود؟

تحصیلات خود را پیش ببرید – کلاسهای آموزشی فوق برنامه، مدارج پیشرفته، گواهینامه های مربوطه، همه سرمایه های ارزشمندی هستند. کلاس ها را چه به صورت حضوری و چه بصورت آنلاین شرکت کنید. دوره های کلاس هایی وجود دارند که به شما کمک می کند از محدودیت های ذهن و جسم خود خلاص شوید.

از آموزش موجود استفاده کنید – در کارگاه ها ثبت نام کنید، در کنفرانس ها یا در وبینارها شرکت کنید.

برای تغییر سرنوشت ، دانش خود را گسترش دهید – تقریباً هر موضوعی که بتوان تصور کرد اطلاعات زیادی در دسترس است. کتاب، مقاله، هر آنچه مربوط به استعداد یا مهارتی ست که می خواهید روی آن کار کنید، بخوانید و نشریات را مشترک شوید، وبلاگ های متخصصان را بخوانید و آخرین اخبار را دنبال کنید.

2- سمت خلاق خود را کاوش کنید.

برای تغییر سرنوشت خود باید بدانید که چشمه ای از خلاقیت در بیشتر ما وجود دارد که هرگز مورد بهره برداری قرار نگرفته است یا مطمئناً در بالاترین توان خود استفاده نشده است. ممکن است لازم باشد که خلاقیت فردی خود را بیرون بیاوریم و از بین ببریم.

خلاقیت، به هر شکل، به ما کمک می کند تا به صورت شخصی و حرفه ای رشد کنیم، مشکلات و راه حل ها را به روش های مختلف مشاهده کنیم و از قسمت های دیگر ذهن خود که ممکن است قبلاً استفاده نشده باشند، استفاده کنیم. مهم است که به خاطر داشته باشید که خلاقیت چهره های بسیاری دارد. این بسیار گسترده تر از نقاشی یا مجسمه سازی ست و در مورد تلاش برای چیزهای جدید است.

این مقاله را هم بخوانید:  غلبه بر استرس و اضطراب

یادگیری کارهای جدید

یک زبان جدید یاد بگیرید – در کلاس شرکت کنید یا از نرم افزار آموزش زبان استفاده کنید.

آشپزی را امتحان کنید – در یک کلاس رسمی، با یک کتاب آشپزی جدید ثبت نام کنید، یا از شخصی که می دانید از آشپزی لذت می برد به روش دیگری سوال کنید.

چیزی بنویسید – یک کتاب ، داستان کوتاه، شعر یا هر چیزی.

برای تغییر سرنوشت ، دنیای خارج را کاوش کنید – باغبانی، تماشای پرندگان یا عکاسی از مناظر را امتحان کنید.

از موسیقی لذت ببرید – ساز بزنید، ساز جدید یاد بگیرید یا به نوعی به یک گروه موسیقی بپیوندید.

چیزی ملموس ایجاد کنید – نقاشی، مجسمه سازی، ساخت ظروف سفالی، ساخت جواهرات یا طراحی لباس های شخصی خود.

نوعی فعالیت را انتخاب کنید که هرگز آن را امتحان نکرده اید، سال هاست که آن را تمرین نکرده اید و یا هرگز به طور کامل کاوش نکرده اید.

منبع تفسیر قران:(1)

http://old.ido.ir/a.aspx?a=13920429029

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن