زندگی شادمهارت های زندگی

بیحوصلگی و کسالت را با بهترین راهکارها رها کنیم

 بیحوصلگی و کسالت روزانه

جهان پر از کارهایی است که باید انجام شود و به نظر می رسد که هیچگاه تمامی ندارند! اغلب ما به طور مداوم احساس خستگی، بیحوصلگی و کسالت می کنیم. تلویزیون را روشن می کنیم و بدون هدف در آن یا فضای مجازی گشت می زنیم و گاهی از مطالبی استفاده می کنیم که در دراز مدت به نفعمان نخواهد بود.

در حالی که می توانیم کارهای دیگری انجام دهیم که به سود آینده ما باشد. از جمله یادگیری یک زبان جدید، خواندن کتاب، ایجاد سرگرمی های جدید، تمرینات ورزشی و مراقبه جهت بهبود سلامت جسمی و روحی.

ذهن انسان توانایی بسیاری دارد

انسان ها تنها گونه های زنده هستند که به نوعی قادر به ساختن ابزارند زیرا ذهن ما در مقایسه با سایر پستانداران قادر به نوآوری است. اکنون در قرن بیست و یکم، اختراعاتی انجام می دهیم که اجداد ما حتی تصور نمی کردند از جمله فناوری صفحه لمسی، هواپیماها، بلوتوث، رایانه، قطارها، آسانسورها، ساختمان های مرتفع و غیره.

آیا می توانید قدرت ذهن انسان را باور کنید؟ انسان ها قادر به نوآوری و به وجود آوردن همه این ایده هایی هستند که اکنون به راحتی در جامعه مدرن از آن استفاده می کنیم.

بیحوصلگی چیست؟

هیچ تعریف جهانی پذیرفته شده از کسالت و بیحوصلگی وجود ندارد. محققان معتقدند که کسالت هرچه هست نام دیگری برای افسردگی یا بی اشتهایی نیست. به نظر می رسد وضعیت روانی خاصی ست که افراد آن را ناخوشایند می دانند. بیحوصلگی دارای عواقب رفتاری، پزشکی و اجتماعی نیز می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  افسردگی را جدی بگیریم

در عوض انجام کارهایی که در درازمدت برای ما فایده ای ندارد، می توانیم راه هایی برای یافتن علایق و حوصله پیدا کنیم. آیا چند روزی ست که ساعت ها را در اینستاگرام خود را تلف کرده اید و بدون نتیجه فقط پشیمان شده اید؟ یا یکی پس از دیگری روی ویدیوهای یوتیوب کلیک می کنید یا پرخاشگر شده اید زیرا هیچ کاری دیگر در خانه نمی توانید انجام دهید؟

چه عواملی باعث کسالت در مغز می شوند؟

همه افراد به راحتی خسته نمی شوند. دانشمندان می گویند افرادی که بسیار زود خسته می شوند احتمالا سطح دوپامین پایینی (یک پیام رسان شیمیایی یا انتقال دهنده عصبی که هنگام شادی و هیجان آزاد می شود) دارند. بنابراین افرادی که سطح دوپامین پایین تری دارند برای تحریک مغز خود به هیجان جدیدی نیاز دارند.

پایین بودن سطح دوپامین یکی از دلایلی است که می توان ما را به سرکشی بی مورد در فضای مجازی یا کارهای بیهوده دیگر سوق داده و احساس حواس پرتی موقتی یا دوپامین موقت را فراهم کند.

چرا باید با خستگی مبارزه کنید؟

احتمالا شما نیز هنگام احساس بی حوصلگی و کسالت از کارها به فیلم های بی پایان یوتیوب یا پیمایش در اینستاگرام پناه برده اید و متوجه گذشت زمان و هدر رفتن وقت خود شده اید. تصور کنید که اگر وقت خود را عاقلانه استفاده می کردید، چگونه به تمام کارهای بزرگی که می خواستید، می رسیدید.

برای مثال اگر آشپزی را یاد می گرفتید می توانستید وعده های غذایی بهتری تهیه کنید. اگر زمان یادگیری یک زبان جدید را داشتید، می توانستید به زبان دیگری صحبت کنید. در صورت خواندن کتابی مفید و آموزنده می توانستید اطلاعات بیشتری کسب کنید و باهوش تر باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  10 نکته سلامت بهداشت روان برای پرستاران در دوران کرونا (2)

باز هم اگر احساس خستگی در انجام یک کار مفید جدید می کنید از کارهای آسان تر و لذت بخش تری استفاده ببرید که نیاز به تلاش زیادی نداشته باشند.

بیحوصلگی و کسالت

گام هایی برای مبارزه با کسالت

هفته گذشته من هر روز به معنای واقعی کلمه کار می کردم؛ بنابراین اگرچه کتابی را در کیفم حمل کردم و قصد داشتم هنگام مسافرت آن را بخوانم، یکبار هم این کار را نکردم زیرا مغزم خیلی خسته بود.

خبر خوب این است که می توانید سعی کنید برای از بین بردن بیحوصلگی و کسالت خود، خلاق باشید و با استفاده از تلاش ذهنی کمتر، وقت خود را عاقلانه استفاده کنید. به عنوان مثال، گوش دادن به گفتگوهای انگیزشی یا پادکست ها یا کتاب های صوتی از راه هایی است که می توانید -هنگام احساس خستگی کامل- از وقت خود به صورت مفیدی در خانه استفاده کنید.

بی حوصلگی منجر به اقداماتی می شود که از آن ها آگاه نیستیم اما با این وجود اقداماتی انجام می دهیم که وقتی متوجه آن شدیم پشیمان می شویم.

چند اقدام برای مبارزه با بیحوصلگی و کسالت به روش صحیح 

اول، مهم است که به خاطر اتلاف وقت خودتان را سرزنش نکنید و از خود متنفر نشوید. چگونگی صحبت با خودمان مهم است بنابراین به خود یادآوری کنید که باید مفید باشید و کار بهتری انجام دهید.

دوم، برای رفع بیحوصلگی و کسالت بررسی کنید چقدر خسته اید و تصمیم بگیرید که بر اساس آن چه کاری انجام دهید. اگر واقعاً احساس خستگی کردید، چشمانتان را ببندید زیرا خوابیدن هنوز هم برای شما بهتر است، پس وقت خود را بی خیال در اینترنت تلف کنید. اگر خسته اید اما نمی خواهید چرت بزنید به پادکست های انگیزشی مربوط به مباحثی که به آن ها علاقه مندید، گوش دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  تعادل بین کار و زندگی با چند راه کار ساده (2)

سوم، قبل از اینک که در سوراخ خرگوش رسانه های اجتماعی وارد شوید، آگاهانه از این کار جلوگیری کنید و بجای پیمایش بی مورد در دنیای بی انتهای مجازی، به سرعت برنامه ای را برای خود ببندید.

نتیجه

چگونگی برخورد با بی حوصلگی و کسالت در نهایت منجر به یک نکته مشترک می شود و آن این است که از اعمال خودآگاه باشید.ما تمایل داریم که برای مقابله با بیحوصلگی و کسالت، به سرگرمی های منفعل و همراه با پشیمانی متوسل شویم.

پیمایش در رسانه های اجتماعی، تماشای فیلم های یوتیوب مختلف و غیره همه منفعل هستند. از اعمال خود آگاه باشید به ویژه هنگامی که حوصله دارید. از این که چه مدت در رسانه های اجتماعی می گذرانید اطلاع داشته باشید. خودآگاهی بسیار مهم است. تصمیم بگیرید که هنگام خسته شدن معمولاً به چه مواردی متوسل شوید. به جای آن ها کارهای زیادی وجود دارد که می توانیم انجام دهیم و زندگی خودمان را هدر ندهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن