زندگی شادمهارت های زندگی

چگونه بیماری افسردگی را شکست دهیم؟

افسردگی

یکی از شایع ترین بیماری های روانشناختی که امروزه اکثر جوانان و یا حتی مسن ترها را به خود درگیر کرده است، بیماری افسردگی است. این بیماری درجات و سطوح مختلفی را داراست که به مرور زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و کیفیت آن را کاهش می دهد. افراد افسرده عموما روحیه مغموم و گرفته ای دارند و در طول روز نسبت به هر اتفاق منفی واکنش شدیدی از خود نشان داده و اکثر اطرافیان خود را می آزارند.

افراد افسرده مدام دلگرفته هستند و میل شدیدی به گریه کردن دارند، جالب است بدانید که حتی در پذیرش افسردگی خود مقاومت نشان می دهند و تمایلی برای مراجعه به دکتر و درمان ندارند به همین دلیل این بیماری در مغز بیمار بیشتر نفوذ کرده و احساسات وی را می زداید. افرادی که در برهه های مختلف زندگی دچار افسردگی می شوند، تمرکز حواس خود را از دست داده و حتی توانایی مطالعه نیز ندارند.

ظاهر افراد افسرده

عموم این افراد سعی می کنند از انجام امور روزانه خود مانند امور کاری، کارهای روزانه، مطالعه و یا ورزش بپرهیزند و بیشتر زمان خود را در رختخواب سپری کنند. زمانی که این افراد بیشتر وقت خود را به خواب اختصاص می دهند، قبل از خواب به تمام اتفاق های ناگوار فکر کرده و آن ها را برای خود مرور می کنند. در ادامه این افکار بر ذهن فرد تاثیر گذاشته و خواب را نیز مختل می سازد.

لازم است بدانید که درمان این بیماری به تشخیص خود فرد یا افرادی که تخصص کافی ندارند ممکن نیست و حتما باید زیر نظر روانپزشک انجام گیرد

کیفیت خواب این افراد بسیار پایین است و خواب سبکی دارند، به صورتی که با کوچکترین صدایی از خواب می پرند اما میلی برای بلند شدن از رختخواب ندارند. یکی دیگر از نشانه های ابتلا به افسردگی این است که افراد سعی دارند با پرخوری یا برعکس، رژیم های سنگین خود را بیازارند. دسته ای از این افراد در مواقع ناراحتی به خوردن روی می آورند و پس از مدتی به اضافه وزن دچار می شوند و دسته دیگری میلی به غذا ندارند و خود را با نخوردن موادغذایی تنبیه می کنند. پس از مدتی اگر راه درمانی برای این بیماری در نظر گرفته نشود، فرد به فکر خودکشی و مرگ می افتد و برای آن اقدام می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  قوانین مدیریت زمان

راه های درمان

افسردگی بیماری پیچیده ای است که راه درمان ساده ای ندارد، بنابراین نمی توان آن را با راه های ساده و یا بی محلی درمان کرد. این بیماری میل زیادی به کشش دارد و در سراسر وجود فرد رخنه می کند به همین دلیل باید سریعا برای آن درمان در نظر گرفته شود. لازم است بدانید که درمان این بیماری به تشخیص خود فرد یا افرادی که تخصص کافی ندارند ممکن نیست و حتما باید زیر نظر روانپزشک انجام گیرد به همین دلیل اگر احساس می کنید خودتان، دوستان یا اطرافیانتان به این بیماری پیچیده دچارند حتما به دکتر مراجعه کنید.

افرادی که به این بیماری دچارند شاید گاهی اوقات سر خود دارویی مصرف کنند یا به پیشنهاد دیگران برای رهایی از این وضعیت دست به کارهای غیرعاقلانه ای بزنند که در این بازه زمانی کاملا طبیعی است اما لازم است بدانید که شاید هر یک از این راهکارهای تضمین نشده ممکن است علاوه بر روح، جان شما را نیز به خطر بیاندازد.

برای از شکست افسردگی راه های زیر را امتحان کنید

1. راه های کوچک برای خدمت به دیگران پیدا کنید.

با خدمت و کمک کردن به اطرافیان، معنای شخصی خود را پیدا کنید و احساس بزرگ و مفید بودن کنید.

2. اهداف خود: اهداف عملی را پیدا کنید که حس موفقیت را به شما نشان دهد.

بیشتر افراد هنگام صحبت در مورد اهداف احساس گناه می کنند زیرا آن ها اهداف غیر منطقی یا غیرقابل اجرایی را پیش روی خود قرار می دهند. اگر این هدف قابل اجرا باشد، رسیدن به آن اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  سه راه آسان جهت سرمایه گذاری روی خود و تغییر سرنوشت (1)

3. وقایع دلپذیر: برنامه ها یا رویدادهای دلپذیر را برنامه ریزی کنید.

منتظر زمان استراحت و خوش بودن نباشید. هر روز یک سرگرمی سالم برای خود برنامه ریزی کنید. فقط به یاد داشته باشید که این فعالیت ها را با نگرش درست انجام دهید. همچنین، قدردانی و سپاسگزاری را تمرین کنید.

4. در زمان حال بمانید.

این عمل گاهی اوقات ذهن آگاه خوانده می شود. به بهترین شکل ممکن، در حین فعالیت سعی کنید خود را فوری قضاوت نکنید. ممکن است نتوانید قضاوت خود را خاموش کنید؛ اما می توانید وقتی متوجه آن قضاوت اشتباه و فوری شدید، از آن جلوگیری کنید. تحقیقات نشان می دهد که افراد دارای دلسوزی بالاتر نیز دارای اعتماد به نفس بالاتری هستند.

5. ورزش کنید و تغذیه سالم داشته باشید.

ورزش متوسط ​​حدود 5 بار در هفته (30 دقیقه) می تواند به طرز چشمگیری به کاهش بیماری افسردگی و  به بالابردن روحیه شما کمک کند. همچنین به این نکته توجه کنید که نوع غذا یا نوشیدنی که می خورید چگونه بر روحیه شما تأثیر می گذارد.  (فضیلت اعتدال را به خاطر بسپارید.)

6. روابط: با افرادی که شما را بالا می برند دوستی کنید.

با افرادی که روحیه  که شما را پرورش می دهند تعامل داشته باشید (نه افرادی که شما را پایین می آورند).  خود را منزوی نکنید و ارتباطات اجتماعی داشته باشید.

7. به طور منظم بخوابید

در مبارزه با بیماری افسردگی سعی کنید برنامه منظم خواب را در نظر بگیرید. بیدار ماندن یک شب و سپس خوابیدن بیش از حد در روز باعث افزایش شدت افسردگی می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه نه بگوییم: راهنمای آسان نه گفتن به افراد

دیدگاهتان را بنویسید

بستن