زندگی شادمهارت های زندگی

گذشتن از غم و اندوه چه مراحلی دارد؟

گذشتن از غم و اندوه

 

انسان برای داشتن یک زندگی شاد باید در رویارویی با مشکلات و غم های خود، هوشمندانه تر عمل کرده و تحت تاثیر کمترین میزان آسیب قرار گیرد. زمانی که هر فرد در زندگی با مشکل یا چالشی دست و پنجه نرم می کند، اگر نتایج آن منفی یا دارای غم و اندوه باشد، به طور طبیعی گذشتن از غم و ادامه زندگی دارای مراحلی طبیعی است که پس از آن انسان به زندگی طبیعی خود بازگشته و مجدد برای آینده خود برنامه ریزی می کند.

در این مطلب قصد داریم مراحل گذشتن از غم را توضیح داده و همچنین به شما بگوییم چگونه می توان سریع تر از آن‌ها گذر کرد.

انکار

اولین واکنش هر فرد به یک اتفاق غم انگیز انکار است. او با خود فکر می کند که هرگز این اتفاق نیفتاده و قبلو این غم به شدت برایش سخت است. بسیاری از مردم در رویارویی با مشکلات و غم های خود، حاضر به قبول واقعیت نبوده و در افکار ساختگیشان زندگی می کنند اما جالب است بدانید که هر قدر مرحله انکار غم زمان بیشتری را به خود اختصاص دهد، فرد نیز دیرتر به زندگی واقعی بر می گردد.

خشم

یکی از عادی ترین واکنش هایی که فرد در برابر غم نشان می دهد، خشم است. در این هنگام او سعی می کند برای اتفاق ناگواری که رخ داده خود یا دیگران را سرزنش کرده و با خشم بسیاری رفتار کند چون بر این باور است که نباید چنین اتفاقی رخ می داد و اکنون که باید با این غم دست و پنجه نرم کند، حتما یک نفر مقصر است.

این مقاله را هم بخوانید:  زندگی شاد در محل کار (2)

چانه زدن

در مقابله با غم و اندوه، همیشه فرد غم دیده سعی می کند با خودش و دیگران درباره این موضوع صحبت کرده و مسئولیت خودش را در این مسئله به حداقل رسانده یا تلاش می کند که از شدت این اتفاق ناگوار بکاهد. دلیل اینکه سومین مرحله از گذشتن از غم و اندوه چانه زدن است، این می باشد که انسان ها برای کاهش احساس عذاب وجدان خود باید حتما فرد دیگری را مقصر دانسته و اگر دیگران با او هم عقیده باشند، از احساسات منفی آنها کاسته می شود.

افسردگی

زمانی که فرد مرحله انکار، چانه زدن و خشم را گذراند سپس به این نتیجه می رسد که در هر صورت این اتفاق رخ داده و به هیچ وجه نمی توان نتایج آنرا تغییر داد. به عنوان مثال آن فرد از دنیا رفته، با پولی که بابت آن غصه می خورد در هر صورت دیگر وجود ندارد یا رابطه به کلی اتمام یافته است. از این رو، شخص احساس می کند هیچ اختیار و کنترلی بر احساسات و اتفاقات ندارد و در حالت افسردگی و ناراحتی قرار گرفته و تسلیم می شود.

پذیرش

پس از گذشتن از مرحله افسردگی، فرد سعی می کند با کنترل احساساتش قبول کند که نتایج این اتفاق تغییر ناپذیر است و باید آنرا قبول کند، از این رو مجددا به فکر ساختن آینده می افتد.

تجدید حیات

 گذشتن از غم و اندوه برای رسیدن به یک زندگی شاد

در این مرحله او در تلاش است که با سر و سامان دادن فعالیت هایش، به زندگی واقعی بازگشته و کنترل آنرا به دست گیرد، بنابراین به تغییر شرایط و وضعیت فکر می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  راز افراد موفق چیست؟

در زندگی همه ما مشکلات و غم های زیادی رخ می دهد اما هر انسانی با توجه به ظرفیت و احساسات خود به آن پاسخ می دهد. گذشتن از غم و اندوه برای رسیدن به یک زندگی شاد برای همه ما مراحل یکسانی دارد اما اگر به آینده و زمان خود اهمیت می دهید، باید مدت زمان هر یک از این مراحل را حدالامکان کاهش داده و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید.

انسان برای داشتن یک زندگی شاد باید در رویارویی با مشکلات و غم های خود، هوشمندانه تر عمل کرده و تحت تاثیر کمترین میزان آسیب قرار گیرد. زمانی که هر فرد در زندگی با مشکل یا چالشی دست و پنجه نرم می کند، اگر نتایج آن منفی یا دارای غم و اندوه باشد، به طور طبیعی گذشتن از غم و ادامه زندگی دارای مراحلی طبیعی است که پس از آن انسان به زندگی طبیعی خود بازگشته و مجدد برای آینده خود برنامه ریزی می کند. گذشتن از غم و اندوه برای رسیدن به یک زندگی شاد برای همه ما مراحل یکسانی دارد اما اگر به آینده و زمان خود اهمیت می دهید، باید مدت زمان هر یک از این مراحل را حدالامکان کاهش داده و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید.

در نهایت

کلید غلبه بر غم و اندوه این است که به یاد داشته باشید که به موقع از کنار آن عبور خواهید کرد. حتی اگر در حال حاضر احتمالاً نمی توانید. یک ضرب المثل می گوید که زمان، همه زخم ها را التیام می بخشد. این شامل زخم ها و درد اندوه است. اگرچه ممکن است فکر کنید و احساس کنید که یک قلب شکسته دارید، شاید از قطع رابطه، مرگ یکی از عزیزان یا فاصله گرفتن از دوستان، اما این یک ناراحتی عاطفی موقتی‌ست.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه ارتباط موثری درمحل کار و خانه داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

بستن