زندگی شادمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگی

آیا جزو مادران مسوولیت پذیر و شاد هستید؟

مادران مسوولیت پذیر و شاد

 

وقتی از والدین سؤال می کنید که برای فرزندانشان چه آرزویی دارند، معمولا می گویند که برای آن ها شادی آرزو دارند. شاد زندگی کردن و احساس خوشبختی در زندگی هدف اصلی همه ما به شمار می آید. اکنون اطلاعات زیادی درباره پرورش بچه های باهوش و بچه های موفق وجود دارد؛ اما مادران مسوولیت پذیر بچه های شاد را چگونه پرورش می دهند؟ گاهی اوقات دشوار است که تعادل برقرار کردن بین آن چه که برای کودکان بهتر است با آن چه باعث خوشبختی آن ها می شود دشوار است؛ اما این دو نباید منحصر به فرد باشند. بچه های شاد بیشتر به بزرگسالان موفق تبدیل می شوند.

با این حال داشتن فرزند نیز می تواند منبع بزرگی از شادی در زندگی شما باشد اما به همراه آن شاید کمی به شما استرس وارد کند. از زمانی که فرزند خود را به دنیا می آورید با چالش هایی زیادی روبرو می شوید؛ اما می توانید با آموختن نحوه برخورد و تربیت کودک، مادر شادی باشید. ابتدا باید بیاموزید چگونه به عنوان یک مادر مسوولیت پذیر، شادتر و سالم تر باشید و به غیر از زندگی خود، برای کودکتان نیز زمان بگذارید.

با کودک خود بیشتر صحبت کنید

برای اینکه  یک مادر شاد باشید، باید کودکتان را درک کنید، به این فکر کنید که چه چیزی او را خوشحال می کند و چگونه می توانید متوجه خواسته او شوید. برای این کار باید سعی کنید وقت بیشتری با او بگذرانید و صحبت کنید. با بزرگتر شدن او متوجه می شوید که کمتر و کمتر صحبت می  کند شاید شما از این موضوع ناراحت شوید اما در واقع وی در حال رشد و رسیدن به استقلال است، در حین حال کمتر صحبت کردنش به معنای کاهش علاقه او به شما نیست.

این مقاله را هم بخوانید:  زندگی شاد در کسب و کار

بیش از حد به او امر و نهی نکنید

 

مادر شاد

زمانی که شما کودکتان را پرورش می دهید، صبر یک عامل ضروری در زمان رشد اوست. شاید بارها به خاطر کارهای کودکتان نگران او یا خودتان شوید، عصبی شده و از کوره در بروید اما به خودتان یادآوری کنید که هر قدر ایده آل تر رفتار کنید، کودکتان نیز به همین میزان از رفتار شما الگو برداری می کند بنابراین می توانید زندگی و دوران شادتری داشته باشید. فرزندتان را همانطور که هست بپذیرید و بیش از حد سعی نکنید او را تغییر دهید.

 

زمانی را به تفریح با کودکتان اختصاص دهید

 

هنگامی که تصمیم می گیرید مادر شاد باشید، باید بتوانید ساعاتی کار، گوشی و رایانه خود را کنار بگذارید و به تفریح با فرزندانتان بپردازید و این تفریح را از او و خودتان دریغ نکنید. گاهی اوقات شاید بر اثر فشار زندگی شخصی یا کاری مجبور شوید از فرزندتان دور بمانید یا او را به مهدکودک بسپارید که این امری طبیعی است، در عوض می توانید زمانی که کنار او هستید را شادتر سپری کنید. او را مجبور به انجام کاری که دوست ندارد، نکنید. اگر فرزند شما دوست ندارد در راهپیمایی شرکت کند یا برنامه های تلویزیونی مورد علاقه شما را تماشا کند، او را مجبور به این کار نکنید.

بیش از حد به کودک خود سخت نگیرید

مادر بودن نباید با مجازات یا قوانین بیش از حد سخت همراه باشد. به یاد داشته باشید که مسوولیت تربیت و پرورش کودکتان به عهده شماست بنابراین باید در زندگی کودک خود سرمایه گذاری کنید. زمانی که از او می خواهید کاری را انجام دهد، نحوه صحیح انجام آنرا توضیح دهید و دلیل را نیز به او بگویید. در حضور دیگران با او عصبانی برخورد نکنید و در صورتی که خطایی از او سر زد می توانید تنبیه را به زمان دیگری موکول کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  شکست رمز موفقیت است

شاد زندگی کردن و احساس خوشبختی در زندگی هدف اصلی همه ما به شمار می آید، با این حال داشتن فرزند نیز می تواند منبع بزرگی از شادی در زندگی شما باشد اما به همراه آن شاید کمی به شما استرس وارد کند. از زمانی که فرزند خود را به دنیا می آورید با چالش هایی زیادی روبرو می شوید اما می توتوانید با آموختن نحوه برخورد و تربیت کودک، مادر شادی باشید. ابتدا باید بیاموزید چگونه به عنوان یک مادر مسئولیت پذیر، شادتر و سالم تر باشید و به غیر از زندگی خود، برای کودکتان نیز زمان بگذارید.

برای شاد بودن خود تلاش کنید

مانند همه مادران مسوولیت پذیر برای خود ارزش قایل شوید، ساعاتی را به استراحت بپردازید و ورزش را فراموش نکنید. گاهی با دوستانتان مهمانی خوبی برگزار کنید و لذت ببرید. اگر احساس افسردگی کردید سریع تر سعی در از بین بردن این حس به هر نحو که مفید باشد بکنید و همیشه از دیدن رشد و سلامت کودکانتان لذت ببرید و شکر گذار باشید. تنظیم یک برنامه روزانه را از دست ندهید داشتن برنامه منظم به شما برای رسیدن به همه کارهای روزانه کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن