زندگی شاد

چگونه مادر شاد و مسئولیت پذیری باشیم؟

شاد زندگی کردن و احساس خوشبختی در زندگی هدف اصلی همه ما به شمار می آید، با این حال داشتن فرزند نیز می تواند منبع بزرگی از شادی در زندگی شما باشد اما به همراه آن شاید کمی به شما استرس وارد کند. از زمانی که فرزند خود را به دنیا می آورید با چالش هایی زیادی روبرو می شوید اما می توانید با آموختن نحوه برخورد و تربیت کودک، مادر شادی باشید. ابتدا باید بیاموزید چگونه به عنوان یک مادر مسئولیت پذیر، شادتر و سالم تر باشید و به غیر از زندگی خود، برای کودکتان نیز زمان بگذارید.

با کودک خود بیشتر صحبت کنید

برای اینکه  یک مادر شاد باشید، باید کودکتان را درک کنید، به این فکر کنید که چه چیزی او را خوشحال می کند و چگونه می توانید متوجه خواسته او شوید. برای این کار باید سعی کنید وقت بیشتری با او بگذرانید و صحبت کنید.

با بزرگتر شدن او متوجه می شوید که کمتر و کمتر صحبت می  کند شاید شما از این موضوع ناراحت شوید اما در واقع وی در حال رشد و رسیدن به استقلال است، در حین حال کمتر صحبت کردنش به معنای کاهش علاقه او به شما نیست.

بیش از حد به او امر و نهی نکنید

 

مادر شاد

زمانی که شما کودکتان را پرورش می دهید، صبر یک عامل ضروری در زمان رشد اوست. شاید بارها به خاطر کارهای کودکتان نگران او یا خودتان شوید، عصبی شده و از کوره در بروید اما به خودتان یادآوری کنید که هر قدر ایده آل تر رفتار کنید، کودکتان نیز به همین میزان از رفتار شما الگو برداری می کند بنابراین می توانید زندگی و دوران شادتری داشته باشید. فرزندتان را همانطور که هست بپذیرید و بیش از حد سعی نکنید او را تغییر دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  نگرانی های مالی خود را کنترل کنیم

 

زمانی را به تفریح با کودکتان اختصاص دهید

 

 

هنگامی که تصمیم می گیرید مادر شاد باشید، باید بتوانید ساعاتی را به تفریح با او اختصاص دهید و این تفریح را از او و خودتان دریغ نکنید. گاهی اوقات شاید بر اثر فشار زندگی شخصی یا کاری مجبور شوید از فرزندتان دور بمانید یا او را به مهدکودک بسپارید که این امری طبیعی است، در عوض می توانید زمانی که کنار او هستید را شادتر سپری کنید.

او را مجبور به انجام کاری که دوست ندارد، نکنید. اگر فرزند شما دوست ندارد در راهپیمایی شرکت کند یا برنامه های تلویزیونی مورد علاقه شما را تماشا کند، او را مجبور به این کار نکنید.

بیش از حد به کودک خود سخت نگیرید

مادر بودن نباید با مجازات یا قوانین بیش از حد سخت همراه باشد. به یاد داشته باشید که مسئولیت تربیت و پرورش کودکتان به عهده شماست بنابراین باید در زندگی کودک خود سرمایه گذاری کنید. زمانی که از او می خواهید کاری را انجام دهد، نحوه صحیح انجام آنرا توضیح دهید و دلیل را نیز به او بگویید. در حضور دیگران با او عصبانی برخورد نکنید و در صورتی که خطایی از او سر زد می توانید تنبیه را به زمان دیگری موکول کنید.

شاد زندگی کردن و احساس خوشبختی در زندگی هدف اصلی همه ما به شمار می آید، با این حال داشتن فرزند نیز می تواند منبع بزرگی از شادی در زندگی شما باشد اما به همراه آن شاید کمی به شما استرس وارد کند. از زمانی که فرزند خود را به دنیا می آورید با چالش هایی زیادی روبرو می شوید اما می توتوانید با آموختن نحوه برخورد و تربیت کودک، مادر شادی باشید. ابتدا باید بیاموزید چگونه به عنوان یک مادر مسئولیت پذیر، شادتر و سالم تر باشید و به غیر از زندگی خود، برای کودکتان نیز زمان بگذارید.

این مقاله را هم بخوانید:  ورزش و بهبود عملکرد شغلی

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن