برقراری ارتباطزندگی شادموفقيت در كار

چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟ (2)

قسمت دوم

کمک به فرد افسرده چگونه است؟

در مقاله قبل گفتیم که افسردگی (اختلال افسردگی) یک بیماری پزشکی شایع و جدی است که بر احساس، نحوه تفکر و عملکرد فرد افسرده تأثیر منفی می گذارد. خوشبختانه قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و / یا از بین رفتن علاقه به فعالیت‌هایی می شود که قبلاً از آن‌ها لذت می بردید. این می تواند به مشکلات عاطفی و جسمی متنوعی منجر شود و توانایی عملکرد شما در محل کار و خانه را کاهش دهد.

4 مورد در مقاله قبل ذکر شد و اکنون، در ادامه راهای کمک به عزیر یا فرد افسرده را می آوریم:

 حد و مرز تعیین کنید

تعیین مرزها می تواند کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است بعد از اینکه از محل کار به خانه برگشتید، به دوست خود اطلاع دهید که برای گفتگو و درد دل با او آماده هستید.

اگر در طول روز که شما گرفتار کار هستید، دوستتان نیاز فوری به شما پیدا کرد یک شماره تماس اضطراری برای او داشته باشید. خط تلفنی باشد که او بتوانند با آن تماس بگیرد و در صورت بحران برای شما پیام کوتاه ارسال کند.

درباره افسردگی مطالعه کنید

تصور کنید که مجبورید در زندگی شخصی به یکی از افراد دوست داشتنی زندگی خود، در مورد یک مسئله بهداشت روانی یا جسمی آموزش دهید و به او بارها و بارها توضیح دهید. خسته کننده به نظر می رسد، درست است؟

می توانید با دوست خود در مورد علائم خاص وی یا احساس او صحبت کنید، اما از اینکه از او بخواهید به طور کلی در مورد افسردگی به شما بگوییم خودداری کنید. در حالی که افراد افسردگی را متفاوت تجربه می کنند، اما تا حدودی آشنایی با علائم عمومی و اصطلاحات می تواند به شما کمک کند گفتگوی عمیق تری با دوست خود داشته باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با خود اشتغالی از بیکاری رها شویم؟

این مقالات نقطه شروع خوبی هستند:

  • افسردگی: حقایق، آمار و شما،
  • نوع افسردگی و چگونه می توان آن‌ها را شناخت،
  • دلایل افسردگی،
  • واقعاً مانند گذر از یک افسردگی عمیق و تاریک.

پیشنهاد دهید که در کارهای روزمره به دوستتان کمک می‌کنید

فرد افسرده، در انجام کارهای روزمره احساس طاقت فرسایی دارد. مواردی مانند لباسشویی، خرید مواد غذایی یا حتی پرداخت قبضش ها  می تواند برای او دشوار باشد. دوست شما ممکن است از پیشنهاد کمک قدردانی کند، اما شاید نتواند آن‌چه را که واقعا در آن نیاز به کمک دارد، به وضوح بیان کنند. بنابراین، به جای این‌که بگویید «اگر کاری از دست من بر می آید به من اطلاع دهید»، این جمله را در نظر بگیرید که «امروز برای چه چیزی بیشتر به کمک نیاز دارید»؟

 

دعوت نامه های آزاد را تمدید کنید

فرد افسرده تند ممکن است در برقراری ارتباط با دوستان و برنامه ریزی یا نگه داشتن شرکت در محافل دوستانه، مشکل داشته باشد. اما لغو برنامه ها نیز می تواند منجر به احساس گناه در آن ها  شودکه می تواند انزوا را افزایش دهد. این احساسات می تواند افسردگی را بدتر کند.

می توانید به او اطمینان دهید که درکش می کنید و حذف یا کنسل کردن یک برنامه ناخوشایند،  واقعا کاری عجیب نباید باشد. فقط به او یادآوری کنید که هر وقت بخواهد، همه دوستان و یا خانواده، از دیدنش خوشحال خواهند شد.

 

صبور باشید

افسردگی معمولاً با درمان بهبود می یابد؛ اما می تواند یک روند آهسته باشد که شامل برخی از آزمون و خطا است. دوست افسرده شما ممکن است مجبور شود چند روش مشاوره ای یا دارویی مختلف را قبل از یافتن دارویی که به بهبودش کمک می کند را باکمک پزشکش، امتحان کند.

این مقاله را هم بخوانید:  کسب و کار خانگی و ایده های نو

حتی درمان موفقیت آمیز همیشه به این معنی نیست که افسردگی به طور کامل از بین می رود. دوست شما ممکن است هر از گاهی علائم خود را دوباره بروز دهد. در ضمن، احتمالاً روزهای خوب و روزهای بدی خواهند داشت. از فرض یک روز خوب به معنای «بهبود یافتن» خودداری کنید و اگر رشته ای  مداوم از روزهای بد داشت، نا امید نشوید. افسردگی یک جدول زمانی مشخص برای بهبودی ندارد. انتظار اینکه دوست شما پس از چند هفته درمان به زندگی معمول خود برگردد، به هیچ یک از شما کمک نمی کند.

به دوست خود کمک کنید که به کار خود ادامه دهد

حتی اگر نمی توانید وقت زیادی را به طور منظم با فرد افسرده بگذرانید، مرتباً با یک متن، تماس تلفنی یا بازدید سریع اعلام حضور کنید. حتی ارسال یک متن سریع با عنوان «من به فکر شما هستم و به شما اهمیت می دهم».  می تواند به او کمک کند.

 

انواع مختلف افسردگی را بشناسید

افسردگی غالباً شامل ناراحتی یا روحیه پایین می شود؛ اما فرد افسرده علائم دیگری نیز دارد که کمتر شناخته شده است. به عنوان مثال، بسیاری از مردم نمی دانند که افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • عصبانیت و تحریک پذیری
  • گیجی، مشکلات حافظه یا مشکل در تمرکز
  • خستگی مفرط یا مشکلات خواب
  • علائم جسمی مانند پریشانی معده، سردردهای مکرر، یا کمر و سایر دردهای عضلانی

فرد افسرده ممکن است اغلب بدخلق به نظر برسد یا در بسیاری از اوقات احساس خستگی کند. سعی کنید به خاطر داشته باشید که آنچه احساس می کند هنوز بخشی از افسردگی است، حتی اگر در نسخه های کلیشه ای افسردگی جای نگیرد.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه سالم بمانیم و تناسب اندام را حفظ کنیم؟

حتی اگر نمی دانید چگونه به او کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشند، به سادگی بگویید: «متاسفم که چنین احساسی دارید. من این‌جا هستم تا اگر کاری از دست من برمی آید کمک کنم»

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن