زندگی شاد

فیل سفید زندگی شما چیست؟

فیل سفید

شاید در درجه اول فیل سفید هیچ معنا و مفهومی برای شما نداشته باشد. در زمان های دور، پادشاهی به رسم تقدیر، یک فیل سفید با پادشاه کشور دیگری هدیه می دهد. پادشاه فیل را گرانقدر می داند و سعی می کند بهترین خوراک و همچنین محل زندگی را برای او در نظر بگیرد.

هر روز از زندگی او که می گذرد، پادشاه با خود می گوید این فیل هدیه گرانقدری است و تاکنون هزینه های زیادی برای زندگی او در نظر گرفته شده است. از حالا به بعد هم باید به بهترین نحو زندگی کند. پس از مرگ پادشاه، مردم نیز مخارج زیادی برای فیل سفید در نظر می گرفتند و بر این باور بودند که این فیل سفید از ابتدای زندگی به بهترین نحو ممکن زندگی کرده، اکنون نیز باید در بهترین شرایط قرار گیرد.

فیل سفید

حکایت فیل سفید

داستانی که در بالا به آن اشاره کردیم حکایت زندگی بسیاری از ماست. ما انسان ها موضوعاتی را در زندگی خود مهم می پنداریم که در واقع هیچ خاصیتی ندارند.به عنوان مثال تصور کنید وارد دانشگاه شده و در رشته ای مشغول به تحصیل می شوید که هیچ علاقه ای به آن ندارید اما تا پایان زمان تحصل خود حاضرید مدت زمان و همچنین هزینه های زیادی برای آن در نظر بگیرید.

تنها دلیل این کار شما، این است که با خود به این می اندیشید چون از ابتدای ورود به دانشگاه هزینه های زیادی را متحمل شده اید بنابراین باید تا زمان صدور مدرکتان، زیر بار مخارج حرفی نزنید. به مسائلی که از اهمیت زیادی در زندگی ما برخوردار نیستند و ما بیخود و بی جهت بابت آن ها هزینه های گزافی می پردازیم (تفاوتی ندارد هزینه های خرج شده برحسب زمان باشند یا پول)، فیل سفید می گویند.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتقای مهارت ها چگونه حاصل می‌شود؟

مدیریت زمان

همین الان نگاهی به زندگی خودتان بیاندازید، بسیاری از ما بابت مسائلی وقت می گذاریم که هیچ فایده ای در زندگی مان ندارند اما فقط به خاطر اینکه تا الان بابت آنها هزینه می پرداختیم، حاضر نیستیم آن ها را رها کنیم. به عنوان مثال شما وسیله ای را در خانه خود نگه می دارید که در واقع هیچ فایده ای برای شما ندارد اما چون تا اکنون در خانه شما بوده، شما ترجیح می دهید از اکنون به بعد هم از آن نگهداری کنید. این مثال ساده ای برای توضیح فیل سفید بود اما موضوع نگران کننده این است که وقتمان را بابت چیزهایی هدر می کنیم که هیچ فایده ای برایمان ندارند.

فیل سفید

آیا در زندگی شما یک فیل سفید وجود دارد؟

پاسخ مثبت است، اگر شما همیشه …

ترس غیر منطقی یا نگرانی مداوم را تجربه می کنید،
رویاهای بزرگ خود را خراب کرده یا عزیزترین خواسته های خود را تضعیف کنید،
درگیر مسائل مالی هستید،
احساس می کنید خودتان نیستید اما نمی دانید چرا،
الهاماتی دارید اما انگیزه ای برای دنبال کردن ندارید،
باور دارید که بزرگترین پتانسیل شما دور از دسترس است،
برای زندگی خود به شکلی که می خواهید زندگی کنید انرژی لازم را ندارید،
نگران آنچه دیگران فکر می کنند هستید،
خود را سرزنش می کنید.

اکنون با دانستن اشتباهات خود، سعی کنید تا کلید پنهان را برای باز کردن قفل بزرگترین پتانسیل و راز واقعی بی حد و حصر بودن خود کشف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن