زندگی شاد

راه تقویت شادی و آرامش فکری

راه تقویت شادی

راه تقویت شادی و آرامش فکری را در این مقاله دریابید: ساده ترین راه شناخت افراد آشنا شدن با طرز تفکر و اندیشه آنهاست. اگر فردی با طرز فکر شما آشنا باشد، به راحتی می تواند عمده ترین ویژگی شما که همان شخصیتتان می باشد را بشناسد. افکار ما معرف شخصیت ما هستند، به عبارت دیگر طرز تفکر افراد تنها عاملی است که سرنوشت انسان را جهت می دهد، از این رو این خود انسان است که می تواند زندگی شادی را برای خود رقم بزند.

همه ما تلاش می کنیم که شاد و سالم باشیم. به گفته روانشناسان، کارهای کوچکی وجود دارد که می توانید انجام دهید و تأثیر به سزایی در سلامت عمومی شما خواهد داشت. این ممکن است خواندن یک داستان ماجراجویی،  یک  قدردانی یا حتی نگاه کردن به ستاره ها در یک شب  باشد.

اما خوشبختی چیزی است که همه باید به طور مداوم روی آن کار کنیم. در این جا برخی از مواردی است که روانشناسان و محققان علوم اجتماعی دریافته اند که قدرت بالا بردن روحیه و بالا نگه داشتن آن ها را دارد.

راه تقویت شادی زندگی انسان تفکرات قالب اوست

راه تقویت شادی

روانشناسان پس از سال ها تجربه و تحقیق به این نتیجه رسیدند که بزرگترین مشکل انسان نابسامانی افکار اوست، اگر مثبت اندیش باشیم و دست فکر کنیم، هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر منطقی فکر نکنیم، مشکلاتی برای خود به وجود می آوریم که وجود ندارند.
به گفته فیلسوفی که سال ها بر روم حکومت می کرد، زندگی ما زاییده و عصاره افکار ماست. اگر افکار مثبت در مغزمان به وجود آوریم و با تدبیر آن افکار را از فکر به عمل تبدیل کنیم، قطعا زندگی شادی خواهیم داشت اما اگر خود را تسلیم افکار منفی کنیم، نتیجه آن جز رقم زدن سرنوشتی عذاب آور نیست.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه می‌توان با کمک موسیقی، تمرینات مدیتیشن را آغاز کرد؟

راه تقویت شادی :آیا تفاوت میان توجه داشتن و نگرانی وجود دارد؟

 

راه تقویت شادی
اگر در برابر مشکلات زندگی خونسرد و بی توجه باشیم، نمی توانیم برای حل آنها تلاش کنیم اما می توانیم به جای تعصب و طرفداری از تفکرات منفی خود را در شرایطی قرار دهیم که روند مثبت داشته باشیم. توجه یعنی علاقه به درک مشکلات و رفع آنها با آرامش خاطر و تفکرات معقول اما نگرانی یعنی بیهوده تحت تاثیر افکار غیرمعقول اقدام کردن که نتیجه مثبتی در حل مشکلات ما ندارد.

مغز بشر می تواند بهشت را به جهنم و جهنم را به بهشت تبدیل کند

راه تقویت شادی

ناپلئون بناپارت و هلن کلر دو نمونه برای تایید قدرت مغز بشر برای تغییر شرایط هستند. ناپلئون قدرت بی رقیب زمان خود که به همه چیز دست یافته بود، بر این باور بود که حتی شش روز هم در عمر خود زندگی نکرده است اما هلن کلر که فردی کور و بیمار بود از زندگی خود اظهار نظر کرد که زندگی را بیش از حد تصورش زیبا یافته است.
فکر انسان در ایجاد شرایط زندگی مناسب و نامناسب بسیار موثر است در واقع هیچ کس و هیچ چیز جز خود شما نمی تواند آرامش خاطر و زندگی شاد را برای شما فراهم کند.

راه تقویت شادی رهایی از نگرانی، فکر و تصور حوادث آینده

راه تقویت شادی

زمانی که اتفاقات ناگوار برای انسان رخ می دهند، از آن گریزی نیست اما قبل از وقوع حوادث ناگوار نگرانی بابت آنها شادی و نشاط را از انسان دریغ می کند. اگر به ناراحتی فکری دچار هستید، افکار منفی باعث رنج و اندوه شما می شود بنابراین حوادث رخ نداده را بیش از حد بزرگ نکنید، بلکه سعی کنید تلاش فکری خود را در جهت مثبت به کار گیرید.
عمل نتیجه احساس است اما در واقع احساس و عمل در کنار یکدیگر معنا پیدا می کنند. با کنترل رفتار میتوان به صورت غیر مستقیم بر احساسات و عواطف تاثیر گذاشت. در واقع نمی توان با تحمیل اراده، احساسات خود را تغییر داد اما می توان با عملکرد صحیح، زندگی شادی را رقم زد.

این مقاله را هم بخوانید:  نگرانی های مالی در بحران اقتصادی

یکی از اهدافی که انسان در طول زندگی برای آن تلاش می کند، داشتن زندگی شاد و احساس خوشبختی در زندگی است. مهم ترین عاملی که احساس خوشبختی را در وجود انسان به وجود می آورد، طرز تفکر و اندیشه اوست. بینش بشر به او این قدرت را می دهد که شرایط ناگوار را با دیدگاه و تفکر مثبت پشت سر بگذارد. شاید با خود فکر کنید بنابراین نباید بابت هیچ موضوعی نگران بود و به هیچ موضوعی توجه کرد در صورتی که تفاوت زیادی بین نگرانی و توجه کردن به مسائل وجود دارد. زمانی که شما بابت موضوعی نگران هستید، تفکر منفی و افکار غیر معقول نه تنها مشکلات شما را حل نمی کند بلکه باعث به وجود آوردن مشکلاتی می شود که وجود ندارند اما توجه کردن به مسائل و موضوعات یعنی علاقه به درک مشکلات و رفع آنها.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن