اعتماد به نفسزندگی شاد

نکات طلایی در مورد دوست داشتن خود

دوست داشتن خود

 

دوست داشتن خود یعنی پذیرفتن خودت همانطور که هستی و کنار آمدن با آن جنبه هایی از خودت که نمی توانی تغییر بدهی. این به معنای عزت نفس، داشتن تصویری مثبت از خود و پذیرش بی قید و شرط خود است.

پایه و اساس شخصیت شما را اعتماد به نفستان تشکیل  می کند، به عبارت دیگر قدرت، انرژی درونی و درک عاطفی شما توسط اعتماد به نفستان تعیین می شود. بهترین توضیح برای اعتماد به نفس این است که خودتان را چقدر دوست دارید؟ هر قدر که خودتان را بیشتر دوست داشته باشید، انرژی درونی شما افزایش یافته و دیگران هم شما را بیشتر دوست خواهند داشت.

اگر فروشنده هستید، دیگران در صورتی تمایل دارند از شما خرید کنند که شما خودتان را دوست داشته باشید. یا اگر در سازمانی مشغول به کارید، دوست داشتن خود و اعتماد به نفس شما باعث می شود که دیگران تمایل بیشتری برای برقراری ارتباط با شما داشته باشند. حتما تا به حال متوجه شده اید افرادی که خودشان را بیشتر دوست دارند، شخصیت مثبت تری داشته و در هر محیطی برای دیگران عزیزند، بنابراین اعتماد به نفس رابطه مستقیمی با موفقیت و شادی دارد.

 

شما همان شخصی می شوید که به آن فکر می کنید

 احساسات و شخصیت خود تان را کنترل کنید

یکی عوامل تعیین کننده میزان اعتماد به نفس شما، تصویر ذهنی از خودتان است. از نظر خودتان، فرد مثبت اندیشی هستید یا خیر؟ نحوه صحبت کردن شما با خودتان چگونه است؟ چه ایده آل هایی در ذهنتان دارید؟

بیشتر احساسات شما به وسیله صحبت کردن با خودتان در طول روز تعیین می شود، زمانی که با لحن مثبتی با خودتان صحبت می کنید، انگیزه شما افزایش می یابد. به نظر می رسد دستوراتی که شما به خودتان می دهید توسط ناخودآگاه شما پذیرفته می شد و بر افکار، احساسات و رفتار شما تاثیر می گذارد.

این مقاله را هم بخوانید:  اعتماد به نفس باورنکردنی!

شاید در زمان کودکی برای شما اتفاق ناگواری رخ داده و یا در اثر تربیت نادرست والدین، شما با مشکل کمبود اعتماد به نفس  و عدم دوست داشتن خود روبرو باشید که تصویر ذهنی شما از خودتان آسیب دیده است، اما به عنوان یک فرد بزرگسال می توانید رفتار، احساسات و شخصیت خودتان را کنترل کرده و تصمیم بگیرید که اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

چگونه اعتماد به نفس خودمان  را افزایش دهیم؟

دوست داشتن خود

هر زمان که احساس کردید برای انجام کاری به اندازه کافی خوب نیستید یا احساسات منفی به سمتتان هجوم آورند، به خودتان یادآوری کنید که هیچ کس از خودتان مهم‌تر نیست و شما برای داشتن یک زندگی شاد نیازمند تایید دیگران نیستید.

این احساسات شما از ناخودآگاه شما نشات می گیرد اما می توانید با بازسازی آن خودتان را بیشتر دوست داشته و عملکرد بهتری در زندگی داشته باشید. اعتماد به نفس به شما کمک می کند که روحیه و انگیزه بیشتری داشته باشید و برای رسیدن به خواسته هایتان از هیچ چیز نترسید. برای افزایش اعتماد به نفس، به عنوان تمرین، به این فکر کنید که آیا انسان خوبی هستید یا خیر؟ بهترین ویژگی های شخصیتی شما چیست که باعث خوشحال شدنتان در زندگی می شود؟

به عنوان یک همسر، فرزند یا پدر و مادر خوب چه ویژگی هایی دارید؟ چه خصوصیاتی باعث شده که دیگران شما را دوست داشته باشند؟ دوست دارید چه خصوصیاتی را به ویژگی های شخصیتتان اضافه کنید؟ فکر کردن به این موارد باعث درک ارزش درونی شما و دوست داشتن خود می شود که  در نهایت اعتماد به نفستان را افزایش می دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  راه تقویت شادی و آرامش فکری

پایه و اساس شخصیت شما را اعتماد به نفستان تشکیل  می دهد

به عبارت دیگر قدرت، انرژی درونی و درک عاطفی شما توسط اعتماد به نفستان تعیین می شود. هر قدر که خودتان را بیشتر دوست داشته باشید ، انرژی درونی شما افزایش یافته و دیگران هم شما را بیشتر دوست خواهند داشت.

افرادی که خودشان را بیشتر دوست دارند، شخصیت مثبت تری داشته و در هر محیطی برای دیگران عزیزند، بنابراین اعتماد به نفس رابطه مستقیمی با موفقیت و شادی دارد. این احساسات شما از ناخودآگاه شما نشات می گیرد اما می توانید با بازسازی آن خودتان را بیشتر دوست داشته و عملکرد بهتری در زندگی داشته باشید. اعتماد به نفس به شما کمک می کند که روحیه و انگیزه بیشتری داشته باشید و برای رسیدن به خواسته هایتان از هیچ چیز نترسید.

احترام و دوست داشتن خود

نیازی به گفتن نیست، این به معنای مغرور بودن یا تصور این نیست که شما از دیگران بهتر هستید. این بدان معناست که برای خود احترام سالم قائل شوید و بدانید که شما انسانی شایسته هستید. یادآوری این نکته مهم است که هیچ کس کامل نیست. همه ما نقاط قوت و ضعف داریم و مطمئناً منابعی در اختیار داریم که می توانیم در جهت بهبود خود کار کنیم.

هر یک از ما منحصر به فرد هستیم و استعدادها و توانایی های خاصی برای ارائه داریم.  برای اینکه قدر خود را بدانید، این خود شما هستید که می توانید چه چیزی شما را بی نظیر می کند و چه شکافی در استعدادها ایجاد می کنید. ما در قبال خودمان مسوولیت انجام چنین کاری را داریم.

این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری بهتر و چند راهکار موثر

نمی توانید دور هم بنشینید و منتظر تأیید دیگران باشید. روی پذیرش خود کار کنید. به نفع شماست که بهترین باشید تا خودتان را دوست نداشته باشید، قادر نخواهید بود که شخص دیگری را دوست داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن