زندگی شادمهارت های زندگی

افسردگی را جدی بگیریم

افسردگی چیست؟

گاهی احساس بیماری کردن یک قسمت طبیعی از زندگی است، اما وقتی احساساتی مانند ناامیدی کنترل نشده و از بین نروند ، ممکن است دچار افسردگی شوید. فراتر از غم و اندوه در پاسخ به مبارزات و عقب نشینی های زندگی، افسردگی نحوه تفکر، احساس و عملکرد شما را در فعالیت های روزمره تغییر می دهد. این می تواند توانایی شما در کار، مطالعه، غذا خوردن، خوابیدن و لذت بردن از زندگی را مختل کند و حتی تلاش برای گذراندن روز می تواند طاقت فرسا باشد.

یکی از شایع ترین بیماری های روانشناختی که امروزه اکثر جوانان و یا حتی مسن ترها را به خود درگیر کرده افسردگی می باشد. این بیماری درجات و سطوح مختلفی را داراست که به مرور زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و کیفیت آن را کاهش می دهد. افراد افسرده عموما روحیه مغموم و گرفته ای دارند و در طول روز نسبت به هر اتفاق منفی واکنش شدیدی از خود نشان داده و اکثر اطرافیان خود را می آزارند.

افسردگی را جدی بگیریم

افراد افسرده مدام دلگرفته هستند و میل شدیدی به گریه کردن دارند. جالب است بدانید که حتی در پذیرش افسردگی خود مقاومت نشان می دهند و تمایلی برای مراجعه به دکتر و درمان ندارند به همین دلیل این بیماری در مغز بیمار بیشتر نفوذ کرده و احساسات وی را می زداید.

افرادی که در برهه های مختلف زندگی دچار افسردگی می شوند، تمرکز حواس خود را از دست داده اند

 

افسردگی را جدی بگیریم

عموم این افراد سعی می کنند از انجام امور روزانه خود مانند امور کاری، کارهای روزانه، مطالعه و یا ورزش بپرهیزند و بیشتر زمان خود را در رختخواب سپری کنند. زمانی که این افراد بیشتر وقت خود را به خواب اختصاص می دهند، قبل از خواب به تمام اتفاق های ناگوار فکر کرده و آن ها را برای خود مرور می کنند. در ادامه این افکار بر ذهن فرد تاثیر گذاشته و خواب را نیز مختل می سازد. کیفیت خواب این افراد بسیار پایین است و خواب سبکی دارند

این مقاله را هم بخوانید:  هوش هیجانی بحث داغ امروز

 

10 علامت شایع بیماری

احساس ناتوانی و ناامیدی.

داشتن یک چشم انداز تاریک – هیچ چیز بهتر نخواهد شد و هیچ کاری نمی توانید برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.

از دست دادن علاقه به کارهای روزمره.

شما دیگر به سرگرمی های قبلی، سرگرمی ها، فعالیت های اجتماعی یا رابطه جنسی اهمیت نمی دهید. شما توانایی احساس شادی و لذت را از دست داده اید.

تغییر اشتها یا وزن.

کاهش وزن یا افزایش وزن قابل توجه – تغییر بیش از 5٪ از وزن بدن در یک ماه.

خواب تغییر می کند.

بی خوابی، به خصوص بیدار شدن در ساعات اولیه صبح، یا خواب زیاد.

عصبانیت یا تحریک پذیری احساسات، بی قراری یا حتی خشونت.

سطح تحمل شما پایین است، خلق و خوی شما مناسب نیست  و همه چیز اعصاب شما را خراب می کنند.

از دست دادن انرژی احساس خستگی،رابطه جنسی جسمی.

ممکن است کل بدن شما احساس سنگینی کند و حتی کارهای کوچک نیز طاقت فرسا شوند و یا انجام آن ها طولانی تر تصور شود.

نفرت از خود.

احساس شدید بی ارزشی یا گناه. شما به دلیل  اشتباهات درک شده از خود به سختی انتقاد می کنید.

رفتار بی پروا.

شما به یک رفتار فرار مانند سو مصرف مواد، قمار، رانندگی بی پروا یا ورزش های خطرناک مشغول هستید.

مشکلات تمرکزی، تصمیم گیری یا به خاطر سپردن موارد

دردهای بدون دلیل.

افزایش شکایات جسمی مانند سردرد، کمردرد، درد عضلات و درد معده.

افرادی که افسردگی دارند تمایلی به درمان ندارند

افسردگی را جدی بگیریم

به صورتی که با کوچکترین صدایی از خواب می پرند اما میلی برای بلند شدن از رختخواب ندارند. یکی دیگر از نشانه های ابتلا به افسردگی این است که افراد سعی دارند با پرخوری یا برعکس، رژیم های سنگین خود را بیازارند. دسته ای از این افراد در مواقع ناراحتی به غذا روی می آورند و پس از مدتی به اضافه وزن دچار می شوند و دسته دیگری میلی به غذا ندارند و خود را با نخوردن موادغذایی تنبیه می کنند. پس از مدتی اگر راه درمانی برای این بیماری در نظر گرفته نشود، فرد به فکر خودکشی و مرگ می افتد و برای آن اقدام می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  رسیدن به موفقیت را با قانون جذب بیاموزید

بیماری پیچیده ای که راه درمان ساده ای ندارد

بنابراین نمی توان آن را با راه های ساده و یا بی محلی درمان کرد. این بیماری میل زیادی به کشش دارد و در سراسر وجود فرد رخنه می کند به همین دلیل باید سریعا برای آن درمان در نظر گرفته شود. لازم است بدانید که درمان این بیماری به تشخیص خود فرد یا افرادی که تخصص کافی ندارند ممکن نیست و حتما باید زیر نظر روانپزشک انجام گیرد به همین دلیل اگر احساس می کنید خودتان، دوستان یا اطرافیانتان به این بیماری پیچیده دچارند حتما به دکتر مراجعه کنید.

افرادی که به این بیماری دچارند شاید گاهی اوقات سر خود دارویی مصرف کنند یا به پیشنهاد دیگران برای رهایی از این وضعیت دست به کارهای غیرعاقلانه ای بزنند که در این بازه زمانی کاملا طبیعی است اما لازم است بدانید که شاید هر یک از این راهکارهای تضمین نشده ممکن است علاوه بر روح، جان شما را نیز به خطر بیاندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن