زندگی شادمهارت های زندگی

استرس و تاثیر آن بر انسان و راه‌های کنترل آن

استرس

 

استرس و اضطراب چگونه به وجود می آید و انسان را از پا در می آورد؟ در واقع درک مختلف انسان ها از هر اتفاق یا رویداد باعث ایجاد استرس و اضطراب در آن‌ها می شود. به طور متوسط 70 درصد جمعیت جهان به استرس دچارند و همین موضوع منجر به بروز علائم جسمی و اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب می‌شود.

امروزه همه ما در طول روز به دلیل عدم مدیریت امور و همچنین فشار کمبود زمان، زیر فشار مشکلات و وظایف بیش از حد دچار اضطراب می شویم. علل اصلی به وجود آمدن استرس درباره شغل، درآمد و سرمایه، شرایط خانواده و همچنین آینده است که گاهی اوقات این استرس در محل کار باعث می شود که 80 درصد کارکنان یک سازمان محیط کاری خود را استرس زا می دانند.

تاثیرات استرس بر بدن انسان:

سردرد، خستگی، مشکلات گوارشی، بی خوابی، افزایش فشار خون، گرفتگی بدن

علائم عاطفی از جمله کاهش انرژی، افسردگی و …

در ادامه با ما همراه باشید تا راه های غلبه بر استرس را به شما معرفی کنیم.

زمانی از روزتان را به ورزش اختصاص دهید

برای کاهش استرس و اضطراب، بهتر است قسمت یاز روزتان را به فعالیت های بدنی اختصاص دهید

ورزش و فعالیت زمان زیادی از روز شما را مشغول نمی کند اما برای کاهش استرس و اضطراب، بهتر است قسمت یاز روزتان را به فعالیت های بدنی اختصاص داده و باعث شکل گیری این عادت مثبت شوید.

به عنوان مثال می توانید در یک کلاس ورزشی شرکت کرده و حدالامکان از ماندن در خانه جلوگیری کنید. اگر زمانی برای شرکت در کلاس های ورزشی ندارید، سعی کنید از خانه تا محل کار را پیاده طی کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  تعادل بین کار و زندگی با چند راه کار ساده (2)

از مایعات مفید برای آبرسانی بدنتان استفاده کنید

خوردن قهوه میزان کورتیزول خون شما را افزایش داده و باعث افزایش میزان استرس شما می شود
اکثر مردم بر حسب عادت هر روز مقادیر مختلفی قهوه مصرف می کنند اما جالب است بدانید که قهوه بیش از حد در طول روز میزان کورتیزول خون شما را افزایش داده و باعث افزایش میزان استرس شما می شود. به جای استفاده از قهوه سعی کنید آبمیوه های طبیعی، چای یا دمنوش استفاده کنید.

امور کاری خود را در محل کار رسیدگی کنید نه محیط خانه!

 

برخی افراد بعد از یک روز کاری سخت، باز هم وظایف و امور کاری خود را به خانه می آورند که این موضوع باعث عدم تعادل بین زندگی کاری و شخصی آنها می شود. شاید با خود فکر کنید که این موضوع باعث پیشرفت کاری شما می شود اما این گونه نیست. ادامه دادن پیگیری امور کاری در مخیط خانه باعث می شود شما زمانتان را به تفریح و استراحت اختصاص ندهید و سطح استرس شما افزایش یابد.

تمارین مدیتیشن را فرا گیرید

مدیتیشن یکی از بروزترین روش های کاهش استرس و همچنین رسیدن به آرامش درونی است. بهترین زمان برای انجام مدیتیشن صبح زود قبل از شروع کارهای روزانه تان استریال یا می توانید قبل از خواب تمرین کنید تا خواب راحت تری داشته باشید.

زمانی را به مراقبت شخصی اختصاص دهید

مراقبت های شخصی شما نیازی نیست با هزینه های بالا انجام شود بلکه شما می توانید در خانه خود با کمترین امکانات این کار را انجام دهید. به عنوان مثال آخر هفته خود را به تفریح با دوستانتان بپردازید، از پوستتان مراقبت کنید یا … مراقبت از خودتان نه تنها باعث می شود که سطح استرس شما کاهش یابد بلکه لذت از زندگی را نیز افزایش می دهد.

امروزه همه ما در طول روز به دلیل عدم مدیریت امور و همچنین فشار کمبود زمان، زیر فشار مشکلات و وظایف بیش از حد دچار اضطراب می شویم. علل اصلی به وجود آمدن استرس درباره شغل، درآمد و سرمایه، شرایط خانواده و همچنین آینده است که گاهی اوقات این استرس در محل کار باعث می شود که 80 درصد کارکنان یک سازمان محیط کاری خود را استرس زا می دانند. استرس چگونه به وجود می آید و انسان را از پا در می آورد؟ در واقع درک مختلف انسان ها از هر اتفاق یا رویداد باعث ایجاد اضطراب در آنها می شود. به طور متوسط 70 درصد جمعیت جهان به استرس دچارند و همین موضوع منجر به بروز علائم جسمی و اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  قانون جذب فراوانی و شادی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن