زندگی شاد

استرس و نگرانی و راه کارهای مقابله با آن

استرس و نگرانی 

یکی از دوستان نزدیک من در مدت زمان کوتاهی، به فاصله 2 ماه، بر اثر بیماری دو دخترش را از دست داد و متحمل غم بزرگی شد. اعصاب او به گونه ای تحریک شده بود که توانایی غذا خوردن نداشت و اععتماد به نفس خود را نیز از دست داده بود.

او در همین حین به پزشکان معالج زیادی مراجعه کرد اما هیچ یک از این داروها برای او کارساز نبود تا روزی که به گفته خود این مرد، پسر کوچکش نزد وی آمد و از او خواست که برایش قایل چوبی کوچکی بسازد. زمانی که خود را غرق در ساخت قایق چوبی دید، متوجه شد که در این مدت زمان نگرانی و استرس از او دور شده است.

انسان زمانی که قصد انجام کاری را دارد، باید با تمرکز حواس به آن عمل کند و این تمرکز حواس به او اجازه نمی دهد که در حین کار بابت موضوعی اضطراب و نگرانی به دل خود راه دهد. در هر صورت یکی از مهم ترین و اصلی ترین مهارت های زندگی، مقابله با نگرانی  است. انسان به طور همزمان نمی تواند هم به انجام کاری مشغول باشد و هم بابت مشکلات خود غصه بخورد بنابراین برای دوری از آن می توان به کار مشغول شد.

اضطراب چیست؟

استرس واکنش بدن در برابر هر تغییری است که نیاز به تعدیل یا پاسخ دارد. بدن با واکنش های جسمی، ذهنی و عاطفی در برابر این تغییرات واکنش نشان می دهد و یک بخش طبیعی از زندگی ست. می توانید از محیط، بدن و افکار خود اضطراب را تجربه کنید. حتی تغییرات مثبت زندگی مانند مرگ یا تولد کودک باعث ایجاد استرس و نگرانی می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  چالش بیست و یک روزه قانون جذب (2)

استرس چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد؟

بدن انسان طوری طراحی شده است که استرس را تجربه کند و در برابر آن واکنش نشان دهد. همچنین این حالت می تواند مثبت باشد، ما را هوشیار، باانگیزه و آماده برای جلوگیری از خطر نگه دارد. اضطراب وقتی منفی می شود که فرد بدون تسکین و آرامش بین عوامل استرس زا با چالش های مداوم روبرو شود. در نتیجه فرد بیش از حد کار می کند و تنش ناشی از نگرانی ایجاد می شود.

سیستم عصبی خودمختار بدن دارای یک استرس و نگرانی داخلی است که باعث تغییرات فیزیولوژیکی می شود تا بدن بتواند با شرایط اضطراب زا مقابله کند. این پاسخ، همچنین به عنوان “پاسخ جنگ یا پرواز” نیز شناخته می شود و در موارد اضطراری فعال می شود. با این حال، این پاسخ می تواند به طور مزمن در دوره های طولانی اضطراب فعال شود. فعال شدن طولانی مدت پاسخ استرس باعث ساییدگی بدن – چه جسمی و چه احساسی می شود.

 

از فواید اشتغال به کار و سرگرم بودن می توان به دوری از استرس ونگرانی و احساسات منفی اشاره کرد.

رهایی از استرس

امروزه روانشناسان اشتغال به کار را به عنوان راه حلی برای تسکین بیماران عصبی می دانند. همه انسان ها زمانی که به انجام کاری مشغولند یا در حال صحبت و معاشرت با دیگران هستند، افکار نگران کننده و منفی را از خود دور کنند.

یکی از ابتدایی ترین قوانین طبیعت این است که هنگامی که مغز شما به افکارتان مشغول نیست، فضای خالی داخل مغز انسان به وجود می آید که به صورت ناخودآگاه ذهن او با افکار، احساسات منفی و همچنین نگرانی پر می شود. حس اندوه، ترس، حسادت و همچنین استرس و نگرانی به سرعت بر احساسات مثبت انسان غلبه کرده و باعث بروز استرس و عواقب آن می شوند.

احساسات مثبت

بنابراین از فواید اشتغال به کار و سرگرم بودن می توان به دوری از استرس و نگرانی و احساسات منفی اشاره کرد. علاوه بر این، داشتن شغل و درآمد به انسان احساس اعتماد به نفس و استقلال القا می کند که همین موضوع باعث پیشرفت او خواهد شد.

این مقاله را هم بخوانید:  افراد برونگرا در ارتباط با دیگران چه خصوصیاتی دارند؟

وقتی کسی در کار خود غرق می شود، آرامش درونی اعصاب او را تسکین می دهد و از این رو فرصتی برای نگرانی و غم ندارد. زمانی که به انجام کاری مشغول نیستیم، موضوعاتی که مشکل نیستند برای ما باعث ایجاد استرس و نگرانی و تشویش می شوند و در نتیجه این استرس نیروی اراده را از ما دریغ می کند. بسیاری از مسائلی که شما آن ها را مشکل می پندارید و از قبل برای آن ها نگران هستید، هیچ گاه به وقوع نمی پیوندند.

استرس ونگرانی

راهکارهای رهایی

برای اثبات این موضوع، همین امروز نگرانی ها و مشکلاتتان را بر روی برگه ای نوشته و آن را در کشوی میز کارتان قرار دهید، اگر پس از چند ماه مجددا به آن سر بزنید، متوجه می شوید که بسیاری از این اتفاقات که نگرانشان بودید رخ نداده اند و حتی مسائلی که باعث بروز مشکل شده اند، به خودی خود حل شده اند.غلبه براسترس ونگرانی و تشویش جزو مهم ترین مهارت های زندگی انسان به شمار می رود.


استرس و نگرانی باعث ایجاد احساسات و افکار منفی شده و همچنین اعتماد به نفس او را می کاهد بنابراین راه های مقابله با آن از اهمیت بالایی برخوردارند. برای غلبه بر نگرانی و تشویق می توان به اشتغال به کار و سرگرمی روی آورد. ذهن انسان زمانی که به فکر و تامل مشغول نیست، به صورت ناخودآگاه شروع به تفکر می کند و از آن جایی که همیشه احساسات و افکار منفی ما بر عواطف و احساسات مثبت ما غلبه می کنند، ما در ذهن خودمان مشکلی را پدید می آوریم که اصلا وجود ندارد بنابراین از فواید اشتغال به کار این است که شما را از تشویش و اندوه دور می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونگی میلیونر شدن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن