زندگی شاد

استرس ونگرانی و راه کاره های مقابله با آن

استرس ونگرانی  =یکی از دوستان نزدیک من در مدت زمان کوتاهی، به فاصله 2 ماه، بر اثر بیماری دو دخترش را از دست داد و متحمل غم بزرگی شد.

اعصاب او به گونه ای تحریک شده بود که توانایی غذا خوردن نداشت و اععتماد به نفس خود را نیز از دست داده بود.

او در همین حین به پزشکان معالج زیادی مراجعه کرد اما هیچ یک از این داروها برای او کارساز نبود تا روزی که به گفته خود این مرد، پسر کوچکش نزد وی آمد و از او خواست که برایش قایل چوبی کوچکی بسازد.

او زمانی که خود را غرق در ساخت قایق چوبی دید، متوجه شد که در این مدت زمان نگرانی و استرس از او دور شده است.

انسان زمانی که قصد انجام کاری را دارد، باید با تمرکز حواس به آن عمل کند و این تمرکز حواس به او اجازه نمی دهد که در حین کار بابت موضوعی استرس و نگرانی به دل خود راه دهد.

در هر صورت یکی از مهم ترین و اصلی ترین مهارت های زندگی، مقابله با نگرانی و استرس است.

انسان به طور همزمان نمی تواند هم به انجام کاری مشغول باشد و هم بابت مشکلات خود غصه بخورد بنابراین برای دوری از استرس می توان به کار مشغول شد.

از فواید اشتغال به کار و سرگرم بودن می توان به دوری از استرس ونگرانی و احساسات منفی اشاره کرد.

امروزه روانشناسان اشتغال به کار را به عنوان راه حلی برای تسکین بیماران عصبی می دانند.

همه انسان ها زمانی که به انجام کاری مشغولند یا در حال صحبت و معاشرت با دیگران هستند، افکار نگران کننده و منفی را از خود دور کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می دهد که افراد شاد موفق ترند

یکی از ابتدایی ترین قوانین طبیعت این است که هنگامی که مغز شما به افکارتان مشغول نیست، فضای خالی داخل مغز انسان به وجود می آید که به صورت ناخودآگاه ذهن او با افکار، احساسات منفی و همچنین نگرانی پر می شود.


حس اندوه، ترس، حسادت و همچنین استرس ونگرانی به سرعت بر احساسات مثبت انسان غلبه کرده و باعث بروز استرس و عواقب آن می شوند.


بنابراین از فواید اشتغال به کار و سرگرم بودن می توان به دوری از استرس ونگرانی و احساسات منفی اشاره کرد.

علاوه بر این، داشتن شغل و درآمد به انسان احساس اعتماد به نفس و استقلال القا می کند که همین موضوع باعث پیشرفت او خواهد شد.

وقتی کسی در کار خود غرق می شود، آرامش درونی اعصاب او را تسکین می دهد و از این رو فرصتی برای نگرانی و غم ندارد.

زمانی که به انجام کاری مشغول نیستیم، موضوعاتی که مشکل نیستند برای ما باعث ایجاد استرس ونگرانی و تشویش می شوند و در نتیجه این استرس نیروی اراده را از ما دریغ می کند.

بسیاری از مسائلی که شما آنهارا مشکل می پندارید و از قبل برای آنها نگران هستید، هیچ گاه به وقوع نمی پیوندند.

استرس ونگرانی

برای اثبات این موضوع، همین امروز نگرانی ها و مشکلاتتان را بر روی برگه ای نوشته و آنرا در کشوی میز کارتان قرار دهید، اگر پس از چند ماه مجددا به آن سر بزنید،

متوجه می شوید که بسیاری از این اتفاقات که نگرانشان بودید رخ نداده اند و حتی مسائلی که باعث بروز مشکل شده اند، به خودی خود حل شده اند.

این مقاله را هم بخوانید:  مثبت اندیشی چه تاثیری بر زندگی ما می گذارد؟


غلبه براسترس ونگرانی و تشویش جزو مهم ترین مهارت های زندگی انسان به شمار می رود.


استرس ونگرانی باعث ایجاد احساسات و افکار منفی شده و همچنین اعتماد به نفس او را می کاهد بنابراین راه های مقابله با آن از اهمیت بالایی برخوردارند.

برای غلبه بر نگرانی و تشویق می توان به اشتغال به کار و سرگرمی روی آورد.

ذهن انسان زمانی که به فکر و تامل مشغول نیست، به صورت ناخودآگاه شروع به تفکر می کند و از آن جایی که همیشه احساسات و افکار منفی ما بر عواطف و احساسات مثبت ما غلبه می کنند،

ما در ذهن خودمان مشکلی را پدید می آوریم که اصلا وجود ندارد بنابراین از فواید اشتغال به کار این است که شما را از تشویش و اندوه دور می کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن