زندگی شاد

با وجود این که همه ما می خواهیم شاد باشیم، بعضی از افراد خوشبختی را به عنوان اتفاقی که باید خود به خود برای ما رخ دهد و چیزی که هیچ کنترلی بر روی آن نداریم؛ تصور می­کنند. بله بسیاری از مردم به راحتی ایده خوشبختی را با موقعیتی که در آن هستند پیوند می دهند. ممکن است به خودمان بگوییم، «اگر فقط چیزهای اطرافم متفاوت بودند، من خوشحال تر بودم.»

اما واقعاً اینگونه نیست که خوشبختی خود به خود اتفاق بیافتد. تحقیقات نشان می دهد که فقط بخش کوچکی از خوشبختی (تنها حدود 10٪) به وضعیت موجود فرد بستگی دارد. بنابراین بیشتر خوشبختی ما از کجا حاصل می شود؟

خوشحال بودن

بخشی از خوشبختی به شخصیت فرد بستگی دارد. بعضی از افراد به طور طبیعی خوشحال هستند. همه ما کسانی را می شناسیم که بیشتر اوقات خوشحال و خوش بین هستند. شخصیت های خوش ذوقشان خوشبختی آن ها را آسان تر می کند. همچنین افرادی نیز هستند که با شخصیتی متولد شده اند که به جای موارد خوب، خطاها را در افراد و موقعیت ها می­بینند. خلق و خوی این افراد ممکن است شاداب به نظر برسد؛ اما در درون ناراحتی های بی موردی نیز دارند. اگر می خواهید شادتر باشید با ما همراه باشد.

خوشبختی به خود ما بستگی دارد

محققان دریافتند که بیش از نیمی از خوشبختی به چیزهایی بستگی دارد که در واقع تحت کنترل ما هستند. این خبر بسیار خوبی است زیرا بدان معناست که همه می توانند خوشحال تر باشند. بخش بزرگی از این که چقدر خوشحال می شویم به طرز فکر ما، عادت هایی که داریم و نحوه زندگی هر روز ما بستگی دارد. با یادگیری عناصر اصلی شادی بخش، می توانیم از آن ها برای شادتر شدن استفاده کنیم.

چرا شادی اهمیت دارد

خوشبختی چیزی بیش از احساس خوب یا چهره خندان است، خوشبختی احساس لذت بردن از زندگی واقعی شماست و میل به استفاده مداوم از شادی­ست.

محققان هنگام مطالعه افراد شاد دریافتند که:

 1. افراد خوشحال، موفق تر هستند.
 2. افراد خوشحال در رسیدن به اهداف جلوترند.
 3. افراد شاد سالم تر هستند.
 4. افراد شاد بیشتر عمر می کنند.
 5. افراد خوشحال روابط بهتری دارند.
 6. افراد خوشحال بهتر یاد می گیرند.

مواد لازم برای یک زندگی شاد

خوشبختی در زندگی ما آنقدر مهم است که حتی زمینه تحقیق مخصوص خود را به نام روانشناسی مثبت را داراست. کارشناسان این زمینه دریافتند که موارد کلیدی نیز وجود دارد که باعث خوشبختی مردم می شود. مثل:

احساسات مثبت

شادی، حق شناسی، عشق، لذت، شوخ طبعی، الهام، رحم و شفقت، دلسوزی، امید، خلاقیت، علاقه، هیجان و آرامش را همه ما دوست داریم. علاوه بر روحیه خوبی که این احساسات به ما می دهند، احساسات مثبت برای مغز و بدن ما مفید هستند. آن ها هورمون های استرس را کاهش می دهند، به کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

برخی از احساسات مثبت هر روز تأثیر زیادی در خوشبختی و بهزیستی ما می گذارند. به همین دلیل انجام کارهایی که به ما احساسات مثبت می دهند بسیار مهم است. حتی اقدامات ساده مانند بازی با کودکان یا حیوانات خانگی و یا پیاده روی در فضای باز می تواند الهام بخش این احساسات باشد. دانستن نحوه مدیریت احساسات منفی ما نیز نقشی مهم در خوشبختی دارد. احساسات منفی واقعیت زندگی است؛ اما نحوه برخورد با آن ها تفاوت خواهد داشت.

تقویت نقاط قوت و علایق

کارهایی که در انجام آن ها خوب هستیم و دوست داریم انجام دهیم، نقاط قوت ما هستند. همه ما نقاط قوت داریم، حتی اگر هنوز آن ها را کشف نکرده باشیم.

نقاط قوت عبارتند از:

 • مواردی که ما به آن علاقه داریم. به عنوان مثال، موسیقی، هنر، علم، خلق آثار، آشپزی، خواندن.
 • مهارت ها. مانند نقاشی، نواختن ساز یا بازی ورزشی.
 • ویژگی های خوب. مانند مهربانی، شوخ طبعی، یا رهبری.

خوشبختی وقتی به وجود می آید که قدرت پیدا کنیم و روی نقاط قوت خود کار کنیم. وقتی در انجام کاری که از آن لذت می بریم واقعاً خوب باشیم، می توانیم در آن پیروز شویم.

روابط خوب

مردم در زندگی ما مهم هستند. روابط خوب یکی از بهترین راه ها برای لذت بردن از شادی، سلامتی و بهزیستی است. توسعه مهارت های عاطفی خاص می تواند در شکل گیری و حفظ روابط مناسب به ما کمک کند. در زندگی مان برای کسانی که دوستشان داریم زحمت می کشیم و با وجود آن ها، مقاوم تر، مدبرتر و موفق تر می شویم.

برخی از مهارت هایی که به ما در ایجاد روابط خوب کمک می کنند

 • یادگیری این که چگونه احساسات خود را بفهمیم و ابراز کنیم؛
 • استفاده از همدلی برای فهمیدن احساس دیگران؛
 • استفاده از مهربانی؛
 • نشان دادن سپاس؛
 • تقویت اطمینان برای گفتن آنچه می خواهیم و نیاز داریم.

پیدا کردن معنا و هدف در زندگی

زندگی ما می تواند سرشار از فعالیت های روزانه و مسوولیت ها باشد. بسیاری از ما چند وظیفه داریم؛ بنابراین سعی کنید زندگی را بر اساس ارزش هایی که برای شما مهم تر است الویت بندی کنید. از چه راهی می­خواهید دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنید؟ به کارهای روزانه کوچک توجه کنید که شما را به آن سمت سوق می دهد. آن ها کمک می کنند و به زندگی شما معنا می­بخشند و باعث افزایش شادی می­شوند.

دستاورد

هنگامی که زندگی ما سرشار از احساسات مثبت، روابط عالی، نقاط قوت برای تمرین و احساس هدف است، آمادگی انجام امور را به بهترین نحو خواهیم داشت. تنظیم و دستیابی به اهداف به ما نیرویی می دهد تا انرژی خود را بیشتر به کار گیریم. این امکان را به ما می دهد تا ببینیم که چگونه تفاوت ایجاد می کنیم.

اگر در ابتدا کارها به نتیجه نرسید، ذهنیت خوش بینانه را حفظ کنید و دوباره امتحان کنید. به خود و رویاهای خود ایمان داشته باشید. اهداف واقع بینانه و اقدامات کوچک عملی را برای تبدیل رویاها به واقعیت تعیین کنید. برای رسیدن به موفقیت حتی شیرین تر، آن را با افرادی که به آن ها اهمیت می دهید تقسیم کنید.

شادتر شوید

خوب، بنابراین شما می توانید یاد بگیرید که چگونه با مدیریت طرز فکر، آرام کردن ذهن، اعتماد به نفس بیشتر، استفاده از نقاط قوت، ایجاد اعتماد به نفس، انجام کارهایی که از آن لذت می برید و ایجاد روابط خوب شادتر شوید. چیزهای زیادی است که باید در مورد آن ها فکر کنید! شما نمی توانید همه آن ها را یک باره حل کنید. اما می توانید کم کم شروع کنید.

بهترین راه برای رسیدن به هر هدف، شروع با اقدامات کوچک و خاص است. پس از مدتی انجام این کارها، به عادت تبدیل می شوند. دستیابی به اهداف کوچک و خاص می تواند به خوشبختی بزرگی تبدیل شود!

 

بستن