مديريت مالی

مدیریت مالی شخصی بحران کرونا ویروس                                                                        

چگونه مسائل مالی شخصی را در بحران ویروس کرونا مدیریت کنیم؟               

یک کار دلهره آور و مستمر، مدیریت مالی شخصی در بحران (کرونا ویروس) است که می تواند حتی باهوش ترین فرد در اقتصاد را دچار سردرگمی کند. در واقع، در دنیایی که دارایی ها و سرمایه گذاری ها به سرعت در حال حرکت هستند و ما حساب های بانکی خود را به خدمات بی شماری پیوند می دهیم و با لمس یک دکمه خرید می کنیم، مدیریت مالی مفهومی پیچیده تر از گذشته به خصوصو در دوران بحران اقتصادی، پیدا کرده است. برای این منظور شما، نیاز به آگاهی مداوم و تفکر استراتژیک دارید.

در این مقاله به برخی از اصول اولیه موفقیت در مدیریت مالی شخصی در زندگی و کار می پردازیم. نکات ارائه شده در این مورد برای کسانی که فقط با درآمد خصوصی و یا سرمایه گذاری شروع به کار می کنند، در زمان بحران، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین برای هر شخص دیگری هم که در زمینه استراتژی اقتصادی، علاقه مند باشد، ارزش مطالعه دارد.

در حالی که ممکن است واقع بینانه نباشد، کارهای ساده ای وجود دارد که اکنون می توانید انجام دهید تا وضعیت مالی خود را در دوران بحران بهبود بخشید. این پنج مرحله را برای مدیریت امور مالی شخصی خود امتحان کنید.

مشخص کردن اهداف

مشخص کردن اهداف

برای مدیریت مالی شخصی در بحران (کرونا ویروس) هدف های بلند مدت خود را در زندگی و کار مشخص کنید. هنگامی که اهداف مالی خود را یادداشت کردید، آن ها را در اولویت قرار دهید. این کار به شما اطمینان می دهد که بیشترین توجه را به موارد با ارزش خود کرده اید. می توانید آن ها را به ترتیبی که می خواهید به آن ها برسید، لیست کنید.

 • اهداف بلند مدت مانند خارج شدن از بدهی، خرید خانه یا زود بازنشسته شدن را تعیین کنید. این اهداف جدا از اهداف کوتاه مدت شما هستند.
 • اهداف کوتاه مدت مانند دنبال کردن بودجه، کاهش هزینه های خود، کم کردن یا عدم استفاده از کارت های اعتباری و غیره را تعیین کنید.
 • اهداف خود را در اولویت قرار دهید تا به شما در ایجاد یک برنامه مالی کمک کند.
 • برنامه خود را ببندید.
این مقاله را هم بخوانید:  چگونه استرس و مشکلات مالی در دوران کرونا را کنترل کنیم؟

داشتن یک برنامه مالی

در شروع دروران یک مشکل اقتصادی و یا در هرزمان دیگری، داشتن یک برنامه مدیریت مالی شخصی در بحران (کرونا ویروس) برای کمک به شما در دستیابی به اهداف مالی ضروری است. این طرح باید دارای چندین مرحله یا نقاط عطف باشد. یک طرح نمونه ممکن است شامل ایجاد بودجه ماهانه، برنامه هزینه و سپس پرداخت بدهی باشد. پس از انجام این سه کار و اجرای برنامه جدید خود برای چند ماه، ممکن است متوجه شوید که پول نقد اضافی دارید و می توانید برای رسیدن به دور بعدی اهداف خود از آن استفاده کنید.

همان طور که روی اهداف بلند مدت خود تمرکز کردید، اهداف کوتاه مدت را فراموش نکنید. آیا می خواهید یک سفر عجیب و غریب انجام دهید؟ شروع به سرمایه گذاری جدیدکنید؟ خانه ای بخرید یا تجارت خود را بسازید؟ این ها همه مواردی است که باید هنگام تصمیم گیری در مورد قدم بعدی خود در نظر بگیرید.

 

بودجه بندی

بودجه بندی

این موارد را در مدیریت مالی شخصی در بحران (کرونا ویروس) به خاطر بسپارید:

 • بودجه برای موفقیت مهم تلقی می شود و ابزاری ست که بیشترین کنترل را در آینده مالی شما دارد. بودجه کلید دستیابی به بقیه برنامه های شماست. بودجه یکی از بزرگترین ابزارهایی است که به شما در موفقیت مالی کمک می کند. این امکان را به شما می دهد تا یک برنامه ایجاد کنید تا بتوانید پول خود را به روشی موثر اختصاص دهید.
 • شما می توانید بودجه خود را سطح بالا یا تفصیلی تهیه کنید تا زمانی که به شما کمک کند به هدف نهایی خود برای صرف هزینه کمتر از درآمد، پرداخت بدهی، پرداخت صندوق اضطراری و صرفه جویی در آینده برسید. ایجاد صندوق اضطراری یکی دیگر از عوامل اصلی موفقیت مالی و کاهش استرس است.
 • بودجه همچنین به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چگونه پول خود را در ماه ها و سال های آینده خرج کنید. بدون برنامه، شما ممکن است پول نقد خود را صرف چیزهایی کنید که اکنون مهم به نظر می رسند و به فکر آینده خود نباشید.
 • فراموش نکنید که در این راه پیروزی های کوچک را در مدیریت مالی شخصی در بحران (کرونا ویروس) غنیمت شمارید. به عنوان مثال، هنگامی که بدهی خود را پرداخت کردید، از خود قدردانی کنید یا وقتی که به مدت سه ماه از بودجه تان مناسب استفاده کردید، یا شرایط اضطراری خود را با موفقیت پشت سرگذاشتید، این را موفقیت شمرده و به خود پاداش دهید.
 • اگر متاهل هستید، شما و همسرتان باید مشترک روی بودجه بندی کار کنید تا این احساس برای هر دو شما عادلانه وجود داشته باشد و هر دو شما در رسیدن به آن، سطح تعهد یکسانی داشته باشید.
این مقاله را هم بخوانید:  امنیت مالی خود را بهبود ببخشید

نکات بودجه بندی زوج های متاهل

 1. از یک سیستم بودجه بندی منظم استفاده کنید.
 2. از نرم افزار بودجه با برنامه موبایل استفاده کنید تا بتوانید هزینه را در زمان واقعی وارد کنید.
 3. برای جلوگیری از هرگونه هزینه اضافی از قبل برنامه ریزی کنید.
 4. بدهی ها را مرتب پرداخت کنید

بدهی مالی

بدهی مالی

بدهی مانع بزرگی برای بسیاری از افراد در رسیدن به اهداف مالی است. به همین دلیل باید حذف آن را در هنگام مدیریت مالی شخصی در بحران (کرونا ویروس) اولویت قرار دهید. برای حذف سریع تر بدهی، یک برنامه حذف بدهی تنظیم کنید. به عنوان مثال، در حالی که بدهی های خود را پرداخت می کنید، هر بار مبلغ اضافی را به یک بدهی پرداخت کنید و سعی کنید کمی بستانکار شوید.

بعد از مدتی، تمام پولی را که برای اولین بدهی پرداخت کرده اید برای شما ذخیره می شود و می توانید به بدهی بعدی منتقل کنید و این کار را ادامه دهید. بنابراین، یک « اثر گلوله برفی » را برای بازپرداخت بدهی ها ایجاد می کنید که از نظر مالی و ذهنی شما را جلو می اندازد.

وقتی کاملاً بدهی های خود را پرداخت کردید، متعهد شوید و از داشتن بدهی خودداری کنید. برای تأمین هزینه های غیر منتظره یک صندوق اضطراری پس انداز جهت صرفه جویی ایجاد کنید. پرداخت بدهی، پول پس انداز شده، بودجه بندی و پیشرفت در جهت اهداف مالی شما دشوار نیست. روی آینده مالی خود سرمایه گذاری کنید تا دیگر نیازی به نگرانی در مورد امور مالی خود نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن