مديريت مالیمهارت های زندگی

چگونه استرس و مشکلات مالی در دوران کرونا را کنترل کنیم؟

استرس و مشکلات مالی در دوران کرونا

بسیاری ازمردم جهان در حال حاضر نگران امور مالی خود بخصوص بعد از همه گیری ویروس کرونا هستند. مایکل جی وتر، روانپزشک آمریکایی می گوید: «طبق تحقیقات جدید، نگرانی و استرس های مربوط به مسائل مالی معمولاً در رأس بیشترین نگرانی های مردم است. این نگرانی در مورد  خوراک و مسکن و رفت وآمد وتحصیل فرزندان زیاد است».

در حال حاضر می خواهیم  به شما بگوییم چگونه احساسات و نگرانی های خود را کنترل کنید. متخصصان بهداشت روان در مورد استراتژی های آزمایش شده برای کنترل استرس و نحوه استفاده از آن ها در یک بیماری همه گیر اظهار نظرهای جالبی کرده اند که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم.

استرس مالی چگونه بر سلامت روان تأثیر می گذارد

ارتباط بین سلامت روان و  وضعیت مالی می تواند یک چرخه معیوب باشد. استرس مالی می تواند منجر به ضعف در سلامت روان شود. افراد ممکن است برای کنار آمدن با استرس مالی، بسوی کم خوری یا  پرخوری و سو مصرف الکل و مواد مخدر و رفتارهای ناسالم سوق پیدا کنند. این به نوبه خود می تواند سلامت روانی را بدتر کند. استرس مداوم در مورد پول با سلامت جسمی مانند میگرن، بیماری های قلبی و مشکلات خواب ارتباط دارد.

بیحوصلگی و کسالت

بنابراین به عنوان راخه حل، اگرچه ممکن است در حال حاضر سخت باشد، مراحلی وجود دارد که می توانید برای کمک به مدیریت امور مالی خود انجام دهید تا از سلامت روانی شما محافظت می کند و به شما امکان می دهد احساس کنترل بیشتری داشته باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت مالی کسب و کار شما به چه عواملی وابسته است؟

روی مواردی که می توانید کنترل کنید تمرکز داشته باشید

بیا با آن روبرو شویم؛ نتایج همه گیری بیماری کووید 19 اغلب از کنترل ما خارج است و این برای بسیاری از مردم ناراحت کنند است. هارت هاراگاتچی می گوید: «با برداشتن گام های مشخص در مورد مواردی در زندگی که می توانید کنترل رویشان داشته باشید؛ می توانید به کاهش افکار و احساسات اضطراب آور خود کمک کنید.» حتی اگر امور مالی شما نامشخص باشد ، چند مرحله فعال می تواند به کاهش احساس عدم اطمینان و بهبود احساس کنترل کمک کند.

مایکل لویت ، بنیانگذار شبکه رهبری روزانه در آمریکا می گوید: «کلید مدیریت استرس مالی در حال حاضر کسب اطلاعات دقیق در مورد نحوه خرج کردن پول است.»

ایجاد صندوق اضطراری یا افزایش پس انداز و صرفه جویی بیش از هر زمان دیگری مهم است (هر چقدر هم کند باشد) موضوعی است که می توانید از آن احساس خوبی داشته باشید و تا حدودی اضطراب خود را کنترل کنید.

یادتان باشد که از خود مراقبت کنید

می توانید به خود اجازه دهید تا حدی نگران باشید. هیچ راهی صحیح برای پاسخگویی و پاسخ به استرس هایی که احساس می کنید وجود ندارد، اما یافتن روشی مفید برای مدیریت آن ها بسیار مهم است. از کمک گرفتن از خدمات بیمه مناسب غفلت نکنید و اگر هزینه اش را ندارید بنیاد ها و یا افرادی هستند که در این مورد خدمات رایگان روان شناسی ارایه  می دهد.

ازجمله کارهای دیگری که می توانید انجام دهید درد دل کردن با دیگران است. صرف زمانی برای صحبت کردن حتی بصورت مجازی با دوستان و آشنایان به شما آرامش خواهد داد. همچنین لازم است مهارت های جدیدی برای انجام شغل جدید مورد نیاز برای آینده بیاموزید و کار جدید آنلایتی را جستجو کنید. صرفه جویی را فراموش نکنید و از خرید لوازم بی مورد دست بکشید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با صبر و تحمل کردن به موفقیت برسیم؟ (2)

هنوز هم می توانید برای آینده خود برنامه ریزی کنید

درگیر شدن در چرخه اخبار همیشه در حال تغییر و اطلاعات متناقض در مورد ویروس کرونا به خصوص وقتی پایان آن مشخص نیست؛ آسان است. در حالی که مهم آن است که مطلع باشید و اجازه ندهید که افکار شما را بمباران کنند یا استرسی را که احساس می کنید افزایش دهند. با این حال شما باید حتما در این دوران مثل سابق برای آینده خود برنامه ریزی کنید. اهداف زندگی خود را تعیین و سپس مشخص کنید چه کارهایی می توانید انجام دهید تا در جهت رسیدن به آن ها کمکتان کند.

با توجه به اینکه در صد زیادی از مردم مطمئن نیستند که آیا می توانند هزینه های اساسی را برای بقیه سال تأمین کنند، احساس سختگیری و اضطراب برای همه وجود دارد. حتی اگر هیچ راهی مناسب برای کاهش اضطراب در طی همه گیری وجود نداشته باشد، برداشتن گام های فعال برای سازگاری امور مالی می تواند به کنترل استرس شما کمک کند و باعث شود تا کنترل امور را به دست بگیرید. به هر حال استرس شما روی کودکانتان تاثیر منفی خواهد گذاشت مراقب آن ها باشید و به آن ها بگویید برای ان ها تلاش بیشتری خواهید کرد تا نگران نباشند.

در نهایت

  • تغییر فرم مثبت را تمرین کنید:
    به خود یادآوری کنید که این وضعیت به وجود آمده است موقتی ست و بهبود خواهد یافت. تاریخ نشان می دهد که هر افت عمده در اقتصاد، یک دوره رشد به دنبال دارد، فقط صبر کنید.
    • به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. مردم نیز با از دست دادن شغل دست و پنجه نرم می کنند؛ اما انسان ها انعطاف پذیر هستند و ما سازگار می شویم همانطور که از بحران های قبل گذر کرده ایم
  • احساس شادی یا حتی خوشحالی کنید. فکر خودتان را منحرف و سرگرم سازید و بخندید.
    • در نظر بگیرید که چگونه و از کجا می توانید لذت ببرید. از هز وقت آزاد، به عنوان مثال برای ورزش و تناسب اندام، انجام فعالیت های سرگرم کننده با فرزندان خود و غیره را انجام دهید.
این مقاله را هم بخوانید:  امنیت مالی خانواده و راه های تامین آن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن