مديريت مالیمهارت های زندگی

تقویم بودجه برای زندگی موفق

تقویم بودجه 

بودجه بندی چیست و آیا به آن نیاز دارم؟

تهیه یک تقویم بودجه برای زندگی موفق می تواند شامل مدیریت وجوه نقد، نشان دادن مهلت پرداخت ها و دستیابی به اهداف مالی و ارزیابی همه چیز در زندگی تان از فعالیت های بعد از مدرسه برای بچه ها گرفته تا تعطیلات، خریدها، پرداخت وام ها، دریافتی ها و غیره به شما کمک کند. اما آیا برای پیگیری امور مالی از تقویم استفاده می کنید؟ یعنی آیا برای مثال، «پرداخت قبوض، تهیه مواد غذایی و خرید هدایا» را یادداشت می کنید؟ یک بودجه بندی درست می تواند در ردیابی صورت حساب های آینده و مدیریت جریان پول کمک کند.

یکی از مزایای بودجه بندی، وادار کردن افراد به بررسی هزینه های خود به صورت دیداری ست تا بتوانند بدهی های خود را به موقع پرداخت و خریدهای ماه های آینده را برنامه ریزی کنند. «لزلی تین»، وکیل حل و فصل بدهی و مدیرعامل گروه حقوقی Tayne” P.C” می گوید: «بودجه بندی به شما امکان می دهد تا پول کافی برای پرداخت صورتحساب خود اختصاص دهید و کمتر به صورت چکی – باتوجه به مسائل جانبی آن- معامله کنید. بنابراین ساده ترین راه حل موفقیت، بودجه بندی ست که می تواند به رفع این مشکل کمک کند.»

 

تقویم بودجه چیست؟

تقویم بودجه چیست؟

تقویم بودجه برای زندگی موفق یک ابزار مالی است که به شما کمک می کند تا تمام تاریخ های مهم زندگی خود را به خاطر بسپارید، از روزهایی که انتظار وصول چک هایی را دارید تا روزهایی که قرار است صورتحساب ها را پرداخت کنید. توسط ردیابی هزینه ها و صورتحساب های ثابت خود می توانید حس بهتری از جریان وجوه نقدی ایجاد کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت مالی کسب و کار شما به چه عواملی وابسته است؟

با نگاهی به صورت ها و هزینه های حساب های گذشته و در اختیار داشتن صورتحساب ماهانه، می توانید به راحتی هزینه های مهم را مشخص کنید و یادآوری هایی را برای جلوگیری از تاخیرها تعیین کنید. بنابراین صورتحساب های کمتری از دست می رود. با داشتن یک سیستم ردیابی دقیق، کمتر احتمال دارد که تاریخ های مقرر در صورتحساب های مهم را فراموش و در نتیجه به افزایش اعتبار خود کمک کنید.

احتمالاً می توانید پول خود را برای بازنشستگی خود کنار بگذارید یا به تدریج بودجه تحصیلات دانشگاهی فرزند خود را تأمین کنید. با راه اندازی حساب بانکی خودکار، پول را به راحتی در حساب پس انداز قرار دهید. تقویم بودجه دارای ویژگی های بی شماری است، از بانکداری آنلاین و پرداخت صورتحساب گرفته تا ردیابی سرمایه گذاری. اگر پول را با ارزهای مختلف خرج می کنید از این ابزار مالی جامع شخصی استفاده کنید.

چگونه یک تقویم بودجه تهیه کنیم

چگونه یک تقویم بودجه تهیه کنیم

لازم نیست لزوماً برای یک نرم افزار بودجه بندی هزینه کنید. شما می توانید برای خود یک تقویم کاغذی تهیه کنید افراد زیادی برخی از صورتحساب ها را در تقویم خود ردیابی می کنند. همچنین می توانید از تقویم دیجیتال استفاده کنید و صورتحساب های قابل پرداخت را نشان دار کنید. البته این تقویم ها، به اندازه نرم افزارهای بودجه ای آسان و خودکار نیستند. تنظیم تقویم بودجه برای زندگی موفق را دست کم نگیرید.

تقویم بودجه باید شامل چه مواردی باشد

  •  وقتی تقویم خود را تهیه می کنید، برای تهیه تقویم بودجه برای زندگی موفق مطمئن شوید روزهایی را که چک دریافت می کنید، درج کرده اید. اگر خود اشتغال هستید و نمی دانید که روز آینده چک های بعدی دریافت می شوند یا خیر، یک تقویم بودجه می تواند مفید باشد. اگر درآمد شما پراکنده است، اطمینان حاصل کنید که بقیه نمونه کارها خود را با دقت کنترل می کنید، تا دقیقاً زمان صدور صورتحساب را بفهمید و حس خوبی از رفاه مالی خود  بدست کسب کنید. با گذشت زمان، همیشه می توانید ماه ها را از یک سال تا سال دیگر مقایسه کنید، بنابراین می توانید از زمانی که بیشترین و کمترین هزینه را می گذرانید، ایده بهتری کسب کنید.
  • توجه داشته باشید که اگر هر روز صورتحساب مربوط به تقویم  را پیگیری کنید، تمایل  متوقف کردن خریدهای غیر ضروری قبل از موعد را خواهید داشت. همچنین با اطلاع به موقع از صورتحساب ها در موعد مقرر می توانید از اشتباهات رایج مالی مانند بی توجهی به پرداخت صورتحساب خودداری کنید.
  •  اگر روزهایی دارید که به طور خودکار پول خود را از حساب بانکی خود خارج می کنید تا پس انداز کنید، مانند بازنشستگی یا صندوق اضطراری، آن روزها را در تقویم بودجه خود یادداشت کنید.
این مقاله را هم بخوانید:  نه گفتن را بیاموزیم

 

آیا به تقویم بودجه نیاز دارم؟

آیا به تقویم بودجه نیاز دارم؟

البته که نه. ابتدا شما بیشتر نیاز به بودجه دارید! در حقیقت اگر به نوعی بتوانید پول خود را در ذهنتان مدیریت کنید، هنوز هم برای یک روز زیبا، تعطیلات، بازنشستگی و موارد اضطراری پول خواهید داشت. نکته اصلی پیدا کردن راهی برای مدیریت بودجه شما ست. یک تقویم بودجه فقط یک ابزار مفید است که به کمک ذهن و حافظه شما بدلیل محدودیت آن ها می آید؛ اما داشتن تقویم بودجه، چه نوشتاری و چه در ذهن، بسیار مهم است. اگر می خواهید زندگی راحتی داشته باشید، آن را نگه دارید. چه ثروتمند باشید یا فقیر.

«تین» می گوید: «من همه اقشار مردم را دیده ام و به بسیاری از افراد کم درآمد که اهداف مالی داشته اند، کمک کرده ام زیرا راحت زندگی نمی کردند.» اصلی ترین کاری که تقویم بودجه برای زندگی موفق می تواند انجام دهد این است که به شما در فکر کردن برای آینده کمک کند، که اگر پول زیادی ندارید نیز این کار بسیار مهم است.

تین می گوید: «پس انداز وجوه اضطراری متاسفانه در بین افراد کم درآمد به دلیل عدم گردش پول رایج نیست. زندگی با درآمد کم غالباً به معنای تمرکز روی کوتاه مدت است و همیشه زندگی در کوتاه مدت باعث می شود که شما در جای خود بدون آمادگی قرار بگیرید. پس برای موفقیت اهداف را کمی بلند مدت تر برنامه ریزی کنید.» با داشتن یک تقویم بودجه بندی برای زندگی موفق می توانید خود را از نظر مالی برای آنچه در پیش رو ست آماده سازید.

این مقاله را هم بخوانید:  چرا من همیشه عصبانی هستم؟

دیدگاهتان را بنویسید

بستن