مديريت مالی

امنیت مالی خانواده و راه های تامین آن

امنیت مالی خانواده جزو مهم ترین عواملی است که می تواند آرامش خانواده شما را تامین کند. شاید با خود فکر کنید که برای مدیریت مالی نیازی به برنامه ریزی و دانستن دانش آن ندارید اما اگر اکنون با مشکلات مالی روبرو هستید و آینده مالی خانواده خود را در خطر می بینید، قطعا به راهکارهای مدیریت مالی نیاز دارید.

به طور کلی تامین امنیت مالی شامل برنامه ریزی برای بودجه و مخارج، پس انداز و همچنین سرمایه گذاری می شود که در ادامه مطلب 10 نکته برای تامین آن به شما ارائه می کنیم.

  یک بودجه کلی برای کل خانواده در نظر بگیرید

امنیت مالی

 

اگر دقیقاً نمی دانید چه مقدار پول در هر ماه به دست می آورید و خرج می کنید، میزان پولی را که برای صندوق اضطراری خود نیاز دارید را نخواهید فهمید. همچنین در صورتی که بودجه ای اضطراریبه خود اختصاص ندهید، به مشکل برخواهید خورد.

بودجه بندی به شما در دانستن این نکته کمک می کند تا تصوری ازسطح مخارج و زندگی خود داشته باشید. در شرایط سخت اقتصادی چه میزان بودجه شما به هدر می رود؟  آیا پس انداز کافی برای تأمین هزینه های بحران پیش بینی نشده دارید؟  و می آموزید که چگونه در صندوق اضطراری خودتان برنامه ریزی کنید.

در اولین قدم برای تامین امنیت مالی خانواده خود باید بودجه خود را مشخص کنید که این بودجه شامل تمام دریافتی های شما از درآمد ماهیانه، سرمایه گذاری ها، سود حساب های بانکی، پاداش و دیگر منابع می شود. سپس آنرا با میزان مخارج خود مقایسه کنید و مطمئن شوید که پول کافی برای آن در اختیار دارید.

هزینه خود را روز به روز کاهش دهید

 

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با بحران اقتصادی امروز مبارزه کنیم؟

امنیت مالی

 

برای کاهش هزینه ها و همچنین صرفه جویی در مخارج می توانید به صورت روز به روز مدیریت آنرا به دست بگیرید. به عنوان مثال سعی کنید با برنامه ریزی درست، از هزینه های غیرضروری جلوگیری کنید، وعده های غذایی خانواده را از رستوران تهیه نکنید و به طور کلی این روند را کم کم پیش ببرید.

هزینه های غیر ضروری را از برنامه خود خارج کنید

اگر بتوانید به سرعت هزینه های اضافه ماهانه خود را کم کنید، در پرداخت پول صورتحساب خود کمتر دچار اشکال می شود. با مراجعه به بودجه خود شروع کنید و ببینید که در حال حاضر چه مقدار پول هدر می دهید. با صرفه جویی در مصرف انرژی شروع کنید و صورتحسابهای خود را کاهش دهید.

تامین امنیت مالی خانواده نیازمند یک برنامه ریزی صحیح و حساب شده است، از این رو باید لیستی از صورت حساب های ماهیانه خانواده خود تهیه کرده و حدالاکان از هزینه های غیر ضروری جلوگیری کنید. قبض ها را به موقع پرداخت کنید تا مجبور به پرداخت جریمه نشوید و از این گونه خرج ها دوری کنید.

راهکاری برای پرداخت سود کمتر بدهی های خود پیدا کنید

برای بهبود این روند می توانید از یک مشاور مالی کمک بگیرید و در پرداخت اقساط بدهی های خود به گونه ای برنامه ریزی کنید که کمترین سود شامل آن شود. علاوه بر این در صورت امکان ماهیانه مبلغی بیشتر از مبلغ تعیین شده پرداخت کنید تا هرچه سریع تر اقساط شما به پایان برسد.

علاوه بر این توجه داشته باشید که گرفتن وام و همچنین پرداخت قسطی فقط در موارد نیاز می تواند به نفع شرایط مالی خانواده شما باشد. تا زمانی که در حساب های بانکی خود پول قابل توجهی ندارید؛ دست به ریسک خرید سهام یا سایر سرمایه گذاری های با سود بالا نزنید.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت مالی بهتر با چند ترفند ساده

برای اهداف مالی خانواده خود پس انداز کردن را شروع کنید

 

امنیت مالی

 

همه ما برای پس انداز کردن پول هایمان به هدف نیاز داریم، به عبارتی تا زمانی که شما هدف مشخصی برای خود نداشته باشید هیچ گاه به فکر پس انداز کردن نمی افتید بنابراین برای تسریع پس انداز می توانید اهداف مالی خانواده را روی کاغذ بیاورید و آنرا عامل انگیزه بخش خود بدانید.

 برای پرداخت مالیات برنامه ریزی کنید تا مجبور به پرداخت جریمه نشوید

گاهی اوقات پشت گوش انداختن پرداخت مالیات می تواند عواقب و جریمه های سنگینی برای خانواده شما در پی داشته باشد پس بهترین کار برای جلوگیری از آن، پرداخت به موقع مالیات است.

می توانید از نرم افزارهای بانکی پیشرفته استفاده کنید

در استفاده از این نرم افزارها، می توانید برای پرداخت قبوض خود یادآور تعیین و همچنین هزینه های خود را مرور کنید.

 

 از خدمات محل کار خود نهایت استفاده را ببرید

از خدمات محل کار خود نهایت استفاده را ببرید

به دنبال راه هایی برای بدست آوردن پول اضافی باشید. برای هرکسی برای بدست آوردن پول اضافی کاری هست که بتواند انجام دهد. مثل کار در یک گاراژ، نگهداری از بچه ها، افتتاح حساب بانکی  جهت پس انداز را هم شامل می شود.با  اختیارکردن  شغل دوم ممکن است پولی که از این فعالیت ها و درآمد کسب می کنید در مقایسه با آنچه در شغل اصلی خود کسب می کنید ناچیز به نظر برسد.

اما حتی پول های کم نیز می توانند به مرور زمان به چیزی معنی دار تبدیل شود. علاوه بر این، بسیاری از این فعالیت ها دارای مزایای جانبی هستند. ممکن است احساس مثبت از انرژی  به شما بدهد یا استعداد جدید در خود کشف کنید یا آنقدراز شغل جانبی خود لذت  ببرید که آن را به حرفه اصلی خود تبدیل کنید. برنامه بازنشستگی، وام و …  هم می تواند برای شما و خانواده تان مناسب باشد و در روند مدیریت مالی شما تغییرات مثبتی ایجاد کند.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت مالی کسب و کار شما به چه عواملی وابسته است؟

برای دوران بازنشستگی خود برنامه ریزی کنید

به غیر از برنامه ریزی برای تامین امنیت مالی خانواده، باید برای دوران بازنشستگی خود و همسرتان نیز برنامه داشته باشید. در دوران جوانی هرگز ورزش و رژیم غذایی مفید و روحیه خوب و عالی را فراموش نکنید تا نیاز شما به پزشک و دارو و درمان کاهش پیدا کند. داشتن یک پوشش بیمه ای دمناسب خود را به یاد داشته باشید.

برای کاهش استرس مالی می توانید با یک مشاور مالی در ارتباط باشید

بهترین راهکار برای خانواده هایی که استرس مالی را احساس می کنند، برنامه ریزی و مشورت با مشاور خانواده است. به کمک مشاور شما اهداف مالی خود را تعیین و برای آنها برنامه ریزی می کنید.

امنیت مالی خانواده جزو مهم ترین عواملی است که می تواند آرامش خانواده شما را تامین کند. شاید با خود فکر کنید که برای مدیریت مالی نیازی به برنامه ریزی و دانستن دانش آن ندارید اما اگر اکنون با مشکلات مالی روبرو هستید و آینده مالی خانواده خود را در خطر می بینید، قطعا به راهکارهای مدیریت مالی نیاز دارید. به طور کلی تامین امنیت مالی شامل برنامه ریزی برای بودجه و مخارج، پس انداز و همچنین سرمایه گذاری می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن