مديريت مالی

استقلال مالی اولین گام برای موفقیت

ذهنیت شما در رسیدن به استقلال مالی چه تاثیری دارد؟

به نظر شما ثروت افراد موفقی مانند استیو جابز یا بیل گیتس با خرج نکردن به دست آمده است یا استقلال مالی؟ آیا می توان با محدود کردن مخارج یا به نوعی خرج نکردن، به استقلال مالی رسید؟ چرا رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی پول، رسیدن به استقلال مالی را اولین قدم برای موفقیت کاری معرفی می کند؟

یکی از مهم ترین مهارت های زندگی استقلال مالی است. انسان هایی که موفقیت خود را فقط از راه کسب درآمد می بینند، در واقع برای رفع نیازها وابسته به درآمدی هستند که از شغلشان به دست می آورند. به عبارت دیگر اگر به شغل خود ادامه ندهند، درآمدی هم نخواهند داشت اما زمانی که فرد از طریق سرمایه گذاری، برای خود درآمد ایجاد می کند، به استقلال مالی دست خواهد یافت.

اگر با سرمایه گذاری به گونه ای برای خود درآمد ایجاد کنید که بدون ادامه شغلتان نیز بتوانید کسب درآمد داشته باشید، اولین مرحله برای موفقیت را پشت سر گذاشته اید. در ادامه با ما همراه باشید تا راه های رسیدن به استقلال مالی را از دیدگاه رابرت کیوساکی بررسی کنیم.

اگر تازه وارد فرایند برنامه ریزی مالی شده اید

 

مهم است که به یاد داشته باشید که نیازی نیست شبانه از صفر به صد بروید. درست مانند یک مربی بدن سازی که در اولین روز ورزش در ورزشگاه توصیه می کند که آهسته پیش بروید، انتظار نداشته باشید در هفته اول کار، اجرای روش های پیشرفته برنامه ریزی را شروع کنید. هدف منطقی و قابل دستیابی را انتخاب کنید و به دستیابی پیروزی های کوچک در مسیر استقلال مالی عادت کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  عادات انرژی بخش صبحگاهی که زندگی شما را تغییر می دهند

به عنوان مثال، اگر تازه وارد برنامه صرفه جویی مالی شده اید، لازم نیست که بلافاصله نیمی از مخارج خود را کنار بگذارید. با مبلغ ناچیزی شروع کنید. کند کردن سرعت به شما کمک می کند اعتماد به نفس لازم برای موفقیت طولانی مدت را به دست آورید.

مسوولیت تمام تصمیم هایی که در حوزه کاری خود می گیرید را بپذیرید

 

هر تصمیمی که در کارتان می گیرید، تاثیری بر درآمد شما دارد. اگر سرسری از کنار این تصمیمات عبور کنید، قطعا نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد. ابتدا باید هدف های بلندمدتتان را ارزیابی کرده و تاثیر تصمیماتتان را بر روی این اهداف بسنجید.

بر مخارجتان نظارت داشته باشید و بی حساب خرج نکنید

پس انداز

هزینه های روزمره و مخارج مربوط به امور زندگی شاید بخشی از درآمد شما را در بر بگیرند اما باید کنترل این هزینه ها را بر عهده گیرید. آزادی مالی نیازمند یک برنامه ریزی صحیح در پی درست خرج کردن است، نه خرج نکردن. زمانی که شما می توانید هزینه هایتان را با توجه به درآمد و پس اندازتان مدیریت کنید، یک قدم به استقلال مالی نزدیک تر خواهید شد.

برای نظارت بر هزینه ها، ابتدا بودجه تعیین کنید

 

هزینه های زندگی شخصی و کاری شما به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. از این رو تعیین بودجه برای هر یک از آن ها به شما کمک می کند تا مدیریت و نظارت کاملی بر مخارجتان داشته باشید.

اول بدهی ها را صاف کنید، بعد به فکر استقلال مالی باشید

پرداخت بدهی

بدهی باعث می شود شما همیشه با احساس ناامنی زندگی کنید. علاوه بر این، امیدها و اهدافتان را از شما می گیرد. برای ایجاد یک تغییر مثبت، اول بدهی ها را صاف کنید، بعد برای آزادی مالی برنامه ریزی کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  امنیت مالی خانواده و راه های تامین آن

 یادگیری هوش مالی را اولویت قرار دهید

 

مهم نیست در چه سطحی قرار دارید یا برنامه ریزی کاری شما در چه مرحله ای است، تعلیم هوش مالی راه های افزایش درآمد را پیش پایتان می گذارد. اطلاعات مردم جامعه، به خصوص افرادی که برنامه ریزی بلندمدت دارند، از طریق منابع مختلف، اینترنت، شبکه های مجازی و کتاب ها در حال بروزرسانی است. از این رو اگر شما نتوانید اطلاعات و هوش مالی خود را ارتقا نداده و در همان سطح بمانید، قطعا رقیبانتان از شما پیشی می گیرند.

 برای مواقع ضروری بودجه مشخصی کنار بگذارید

روزمبادا

فرقی ندارد که درآمد شما تا چه اندازه هزینه هایتان را تامین می کند، گاهی اوقات امکان این وجود دارد در شرایطی قرار گیرید که به میزان کافی پول در حساب بانکیتان نداشته باشید. به همین دلیل برای اینکه در مواقع ضروری امنیت بیشتری احساس کنید، بودجه مشخصی برای مواقع ضروری کنار بگذارید.

با تعیین اهداف مختصر و شفاف، زندگی را آسان تر کنید

استقلال مالی

از ابتدای راه، برای مسیر شغلی خود تصمیم گیری کنید. اگر قرار است سرمایه گذار باشید، دائما از این شاخه به آن شاخه بپرید. هدفتان را ساده و شفاف انتخاب کنید. سعی کنید مسیر شغلی خود را به سمتی پیش ببرید که بخشی از درآمدتان وابسته به کار کردن یا شاغل بودنتان نباشد. به عبارت دیگر درآمد انفعالی منظم یا سهام شما را به استقلال مالی می رساند.

اگر سرمایه اولیه ای برای سرمایه گذاری، خرید سهام و ایجاد درآمد انفعالی ندارید، ابتدا با توجه به دیدگاه رابرت کیوساکی، سعی کنید اهدافتان را برای ایجاد سرمایه اولیه و درآمد انتفاعی پیش ببرید. در انتها، استقلال مالی شما را به اهداف بلندمدتتان نزدیک تر می کند

این مقاله را هم بخوانید:  تقویت نگرش مثبت و تغییر ذهنیت

دیدگاهتان را بنویسید

بستن