برقراری ارتباطزندگی شادقانون جذبمهارت های زندگی

راه هایی برای معنابخشی به زندگی

 معنابخشی به زندگی

تصور کنید شما هشتاد ساله هستید. تمام زندگی خود را با جدیت کار کرده اید تا قبض ها را پرداخت کنید، بدهی ها را بدهید و از خانواده خود مراقبت کنید و اکنون روزهای شما با تماشای تلویزیون، گرفتن دارو و دکتر رفتن سپری می شود و تعجب می کنید که چرا نوه های شما از تلفن جدا نمی شوند و با شما صحبت نمی کنند. شاید فکر کنید که زندگی شما مفهوم خود را از دست داده است. راه هایی برای معنابخشی به زندگی برای شما در این مقاله آورده می شود.

ممکن است که از خود بپرسید: « راه هایی برای معنابخشی به زندگی چیست؟ آیا در زندگی من چیزی گم شده است؟ زندگی من چقدر مهم است؟ آیا واقعاً ارزش زندگی کردن دارد؟»

سال ها قبل می توانستید کارهایی را که می خواستید و دوست داشتید را انجام دهید. اما آن زمان هرگز برنمی گردد. شما باید با این واقعیت روبرو شوید که هرگز به دنبال رویاهای خود نرفته اید یا سعی نکردید که زندگی خود را ارزشمند سازید. پس در هر سنی که هستید برای بهتر شدن زندگی خود اقدام کنید.

ما باید با درد پشیمانی روزهای رفته و یا مشکلات و سختی های کنونی ترک منطقه آسایش خود کنار بیاییم. درد پشیمانی دائمی ست اما کنار آمدن با سختی ها موقتی ست. هنگامی که تصمیمی محکم اتخاذ کردید که روی خودتان کار کنید و زندگی خود را با ارزش ها و مطابق میل خود تغییر دهید، زندگی شما بسیار معنادار خواهد شد.

این مقاله را هم بخوانید:  امنیت مالی در بحران اقتصادی

معنابخشی به زندگی و ارزش زندگی کردن

معنابخشی به زندگی و ارزش زندگی کردن

آماده هستید؟

در این جا راه هایی برای معنابخشی به زندگی  به دست گرفتن سرنوشتتان آورده می شود. لطفا با دقت مطالعه نمایید:

1– خود را بشناسید

خودآگاهی برای خوشبختی در هر زمینه ای از زندگی شما بسیار مهم است. وقتی احساسات، خواسته ها، شخصیت و اهداف خود را می شناسید، آسان تر می توانید جلو بروید. از خود بپرسید، آیا وقت شناخت خود را پیدا کرده اید تا هدف خود را پیدا کنید؟ لازم نیست خیلی جلوتر فکر کنید تا بدانید که ارزش های شما چیست و چه چیزی برای شما مهم است.

2- روی اهداف معنادار کار کنید

Mihaly Csikszentmihalyi ، روانشناس مجارستانی، معتقد است که: «مردم در لحظات منفعل نشستن وخوردن پاپ کورن احساس خوشبختی نمی کنند. بهترین لحظه ها معمولاً زمانی اتفاق می افتند که بدن یا ذهن یک فرد در تلاش داوطلبانه برای دستیابی به چیزی دشوار و ارزشمند است.»

هنگامی که خودتان و علایق و اهدافتان را می شناسید، یک چشم انداز برای زندگی خود ایجاد می کنید، بینایی که به شما الهام می دهد تا صبح از رختخواب خود خارج شوید. سپس روی اهداف روزانه کار کنید که شما را به آن بینش نزدیکتر کند.

«زندگی مثل راندن یک دوچرخه است. برای حفظ تعادل خود، باید به حرکت خود ادامه دهید.»- آلبرت انیشتین

3- توسعه روابط و بخشایش

3- توسعه روابط و بخشایش

«کیفیت زندگی شما همان کیفیت روابط شما ست.» تونی رابینز

این نقل قول تونی رابینز نشان می دهد که برای لذت بردن از زندگی و احساس زنده بودن، باید روابط خود را پرورش دهیم. به افرادی احتیاج دارید که شما را با تمام نواقص پذیرش کنند. برای داشتن چنین روابطی، شروع به بخشایش کنید. با دوستان قدیمی خود تماس بگیرید، یک ملاقات دوستانه برنامه ریزی کنید، کاری را برای بهترین دوست یا همسر خود انجام دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  غلبه بر استرس و اضطراب

جهت آشنایی با راه هایی دیگر برای معنابخشی به زندگی شما همچنین می توانید یک هدف بزرگتر برای خود داشته باشید. روانشناسان ثابت کرده اند که داوطلب شدن در سازمان های غیرانتفاعی مثل خیریه ها، محیط زیست، ورزشی، فرهنگی حتی کاری و یا هر رویدادی که به آن علاقه مند هستید، می تواند زندگی را جهت دار کند و می تواند در زندگی به نوعی تغییر ایجاد کند.

4- کار خود را با علاقه، شوق انجام دهید

“Mihaly”  خاطرنشان می کند که بهترین لحظه های زندگی ما زمانی است که در جریان هستیم. در جریان یعنی همه توجه ما به یک کار واحد متمرکز است و منجر به یک بینش قابل توجه می شود. اگر می خواهید معنای بیشتری در زندگی تان داشته باشید، در هر کاری که انجام می دهید غوطه ور شوید. با کار خود مانند یک هنرمند رفتار کنید و به عنوان یک صنعتگر به خود نگاه کنید.

وقتی با مردم هستید، واقعاً به آنچه در زندگی آن ها می گذرد علاقه مند شوید و با همدلی، نه فقط به کلمات بلکه به احساساتشان گوش دهید. بیشتر مردم فقط منتظر نوبت صحبت کردن خود هستند. اتصال به قلب مردم، زندگی شما را ارزشمند می کند.

5- افراد را عفو کنید

 

5- افراد را عفو کنید

اگر می خواهید زنده باشید،  یکی از راه هایی که برای معنابخشی به زندگی وجود دارد این است که باید از آن علف های هرز زشتی که مدت ها پیش کاشته اید، رها شوید. خواه رئیس شما باشد یا زورگویان در زندگی شما است. باید همه افرادی را که نسبت به آن احساس نفرت شدید می کنید، ببخشایید.

این مقاله را هم بخوانید:  تقویم بودجه برای زندگی موفق

چرا؟  به این دلیل که نفرت، اشتیاق شما را خشک می کند و می دانید که نمی خواهید درون شما خالی شود.

«انسان ضعیف هرگز نمی تواند ببخشد. بخشش نشانه قدرت است.» مهاتما گاندی

در حقیقت، هفت روز بخشش بدترین دشمن، برابر با تمرین 40 سال مراقبه است. آنچه راهبان در 40 سال به دست آوردند، می توانید در 7 روز داشته باشید. این کار زندگی شما را ارزشمند خواهد کرد.

در نهایت

وقتی چیزی معنی دارد یعنی هدف دارد. قابل توجه است به همین ترتیب، احساس این که زندگی شما بی معنی است می تواند منجر به افسردگی و ناامیدی شود. افزودن معنا به زندگی یک علم دقیق نیست، اما اگر بخواهید برای این کار کمی  وقت بگذارید، می توانید زندگی معناداری برای خود ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن