برقراری ارتباطزندگی شادمهارت های زندگی

3 راه کاهش احساس استرس در طول آموزش از راه دور

(استرس دانش آموزان در آموزش مجازی)

کاهش استرس

برای ایمن بودن و در امان ماندن از ویروس کرونا، باید از نظر جسمی فاصله با یکدیگر داشته باشیم. اما این به معنای اخلال در جوامع و روابط زندگی ماست. کلاس ها، معلمان، تیم ها، مربیان، دوستان، خانواده های بزرگ از هم دور افتاده اند و به طور ملموسی احساس استرس و افسردگی، زود رنجی و دلگیر شدن را مداوم در اطرافیان خود می بینیم. در حالی که ارتباطات کنترل شده، در این دوران برای احساس امنیت، کنار آمدن با استرس و غلبه بر این بحران به آن ها نیاز همه ماست.

تغییر الگوی آموزشی

تغییرالگوی یادگیری از مدرسه به خانه و فضای مجازی به طور طبیعی و طبق تحقیقات به عمل آمده، استرس زاست.

یک دانش آموز دبیرستان ساکرامنتو ، کالیفرنیا در وبلاگش می نویسد:

«تجربه یادگیری آنلاین بسیار احساس استرس زا و تحریک کننده ای بوده است. صادقانه احساس می کنم چیزی یاد نمی گیرم! فقط پشت سر هم تکالیف می گیرم. تنها چیزی که در این مورد دوست دارم این است که می توانم در خانه باشم و وقتی دلم می خواهم کار را انجام دهم. می توانم بیشتر بخوابم اما فعالیت بدنی ام کم شده است. »

م. م. دانش آموز کلاس نهم می نویسد:

«مدرسه آنلاین از آن چه فکر می کردم سخت تر بوده است. در چند هفته اول، بسیار آسان به نظر می رسید. اما سرانجام، معلمان از فکر استرس آور بودن مدرسه مجازی بیرون آمدند!  قبلا اگر تا پایان ساعت مدرسه تکلیف می گرفتیم اما اکنون ساعت 12 شب و روز تعطیل نیز دستوراتی از معلمین دریافت می کنیم و نمی توانیم از گوشی خود جداشویم با این حال مورد ناراحتی و اعتراض پدرو مادر در مورد استفاده زیاد از فضای مجازی نیز هستیم.»

دانش آموز کلاس هفتم:

«تنها چیزی که در مورد یادگیری آنلاین دوست دارم این است که ما باید در رختخواب خود بمانیم و با سرعت خودمان پیش برویم. من دوست ندارم که معلمان فکر کنند که ما وقت زیادی برای انجام همه کارهایشان در یک روز داریم، ما هنوز یک زندگی داریم. من در مدرسه عادی می توانم معاشرت کنم و دوستانم را در روز ببینم. اما در مدرسه آنلاین، ما فقط باید روی کار تمرکز کنیم و معاشرت نکنیم. خیلی جالب است اگر در آینده، ما گزینه ای داشته باشیم که یک روز در مدرسه آنلاین کار انجام دهیم و روز دیگر، به مدرسه برویم.»

این مقاله را هم بخوانید:  10 نکته سلامت بهداشت روان برای پرستاران در دوران کرونا (2)

 

تاثیر استرس روی دانش آموزان

هنگامی که افراد دچار احساس استرس می شوند، هورمون کورتیزول در بدن آزاد می شود و باعث ایجادحالت تدافعی در بدن می شود. برخی از استرس ها ممکن است در آماده سازی دانش آموزان برای کارهای چالش برانگیز مانند آزمون و عملکرد مفید باشد. دانشمندان به آن «توجه، تمرکز  تمرکز، حافظه و آمادگی» می گویند.

اما سطح بالایی از استرس دائمی می تواند مضر باشد و بر توجه و حافظه تأثیر بگذارد. با این حال، هورمون اکسی توسین می تواند از کودکان در برابر این اثرات مضر محافظت کند. روابط قوی و مثبتی باعث ترشح اکسی توسین می شود که به تولید احساس اعتماد، عشق، دلبستگی و امنیت کمک می کند. این نه تنها به کودکان در کنترل استرس کمک می کند، بلکه اثرات مخرب کورتیزول را خنثی می کند و باعث ایجاد انعطاف پذیری در برابر احساس استرس آینده می شود.

3 راه حل

در حالی که دانش آموزان با تغییر الگوهای آموزشی و یادگیری و ترک محیط فیزیکی و دوستانه رو در رو ی مدرسه زیر فشارهای آموزش ناشناخته جدید قرار گرفته اند، مربیان و والدین نقش مهمی در کمک به آن ها در برابر احساس استرس غیر قابل تحمل جهان ترسناک و نامطمئن اینترنتی و محیط فیزیکی آلوده شده با ویروس  که اکنون در آن زندگی می کنیم،  بازی می کنند. روان شناسان به بزرگسالان پیشنهاد می کند که روابط ، روال ها و انعطاف پذیری دانش آموزان تمرکز کنند.

روابط:

در مدتی که دانش آموزان از خانه در حال یادگیری هستند، معلمان می توانند با برقراری ارتباط از طریق (گروه های مشاوره ای مجازی و جلسات آنلاین)، روابط  عاطفی خود را حفظ کنند. یک معلم می تواند وقت کوتاهی در روز یا هفته را برای ایجاد روابط صمیمانه تری با یک به یک دانش اموزان به طور مجزا حتی برای چند دقیقه ایجاد کند و مانند دوران مدرسه احساس استرس کودکان و نوجوانان را کمتر کند و به آن دامن نزند.

این مقاله را هم بخوانید:  مهارت های ضروری زندگی که خارج ازمدرسه باید بیاموزید

این مورد می تواند با انعطاف پذیر تر بودن معلم در کلاس نیز میسر شود. دانش آموز باید بداند که عدم شرکت در کلاس و نظم ترتیب برای خود او و آینده اش آفت است؛ نه این که معلم در صدد تنبیه آن ها در این شرایط بحران همه گیر برآید و خود و دانش آموزان را تحت فشار عصبی و استرس قرار دهد.

برای تقویت ارتباط با خانواده ها، معلمان و مسوولین مدرسه می توانند از طریق گپ ویدیویی یطور منظم با آن ها در ارتباط باشند. در صورت لزوم، مجموعه ای از سوالات از پیش تعیین شده و آماری می تواند به مربیان کمک کند تا از چگونگی کنار آمدن دانش آموزان و خانواده ها با مسائلی مانند تکالیف، برنامه های فوق العاده و همگام بودن یا نبودن دانش آموز با برنامه عمومی روزمره کلاس های آنلاین، کسب کنند.

3. دست دادن عزیزان، یک درس و تجربه تلخ است که شما در طی تحمل آن یاد می گیرید که برای زندگی خودتان ارزش قائل شوید.

تقویت کننده:

راه دیگری برای تشویق دانش آموزان و بچه ها برای ماندن در خانه که – دانشمندان آن را «تقویت کننده اکسی توسین» می نامند- پیشنهاد برای انجام فعالیت های مشترک، مانند پختن یک شام کلاسی به عنوان یک واحد درسی ست. برای مثال یک معلم نیویورکی خلاق برنامه ی «سه شنبه های خوشمزه» را ترتیب داد که در طی آن دانش آموزان کلاسش صبحانه تهیه شده خود را را از طریق زوم ( فضای مجازی) به اشتراک می گذارند. در منزل نیز ارتباط مجازی با مادر بزرگ و پدر بزرگ و نزدیکان دیگر و ترتیب دادن چنین دوهمی های مجازی احساس استرس دانش آموزان کم می کند.

تحقیقات نشان داده است که داشتن یک برنامه منظم در زندگی از میزان استرس می کاهد. مدارس می توانند با تشویق برنامه های معمولی مانند وعده های غذایی سالم خانوادگی، ورزش روزانه صبحگاهی و تمرکز حواس مانند تنفس عمیق و غیره، از خانواده ها حمایت کنند و دانش آموزان را سر ذوق آورند.

این مقاله را هم بخوانید:  اعتماد به نفس کاذب به زندگی ما لطمه می زند

در طول آموزش از راه دور، معلمان می توانند فعالیت های سرگرم کننده ای ایجاد کنند که هم نیازهای عاطفی و تحصیلی را برطرف و هم برنامه های دانش آموزان را ترسیم می کند. به عنوان مثال، یک معلم کلاس دوم خوش ذوق برای خواندن داستان های شاهنامه لباس های ابرقهرمان های آن را می پوشید.

کانتور ( دانشمند و روان شناس آمریکایی) می نویسد: «پس از بازگشایی مدارس تمرکز اصلی باید تنها «ایمنی جسمی، عاطفی و هویتی باشد.»

طبیعت مستقل

انعطاف پذیری:

در طول یادگیری از راه دور، معلمان و خانواده ها، می توانند با یادآوری به  دانش آموزان که همه ما باید خود و ترس خود را مدیریت کنیم. آن ها از طریق تشویق به کار تیمی، حل خلاقانه مشکلات، جشن گرفتن همراه تشویق دانش آموزان در کنترل اضطراب و اعتماد به نفس، موفقیت ها و مدل سازی استراتژی های سالم برای کنترل اضطراب، انعطاف پذیری دانش آموز را تقویت و برای بازگشت به مدرسه فیزیکی به امید خدا در سال آینده و جدید آماده کنند. وقتی بچه ها به کلاس برمی گردند، مربیان باید در ایجاد یک محیط حمایت کننده و ایمن تلاش کنند. روابط قوی و رشد علمی، مهارتی و ذهنی یکپارچه و دقیق بسیار مهم است.

نتیجه گیری این که وقتی این عناصر در اولویت قرار می گیرند،  یک واکسن اکولوژیکی غنی از عوامل محافظتی ایجاد می کنند که مغز در حال رشد را شعله ور می کند و باعث سلامتی می شود و کودکان  از اثرات مخرب احساس استرس محافظت شوند.

همان طور که گفته شد، اولیای مدرسه با توجه به خلاقیتشان، می توانند با ترتیب دادن دور همی های کوتاه و یا یک جشن مجازی یا ورزش دست جمعی باعث تقویت روحیه دانش آموزان شوند و این ها در عمل تحقق می یابند.

منابع مورد استفاده:

https://www.edutopia.org/article/3-ways-reduce-stress-and-build-connections-during-distance-learning

https://blogs.edweek.org/teachers/classroom_qa_with_larry_ferlazzo/2020/05/student_online_learning_is_stressful_and_irritating.html

دیدگاهتان را بنویسید

بستن