اعتماد به نفسبرقراری ارتباطزندگی شادمهارت های زندگی

5 ویژگی شخصیتی افراد برون گرا

افراد برون گرا

آیا عاشق ملاقات با افراد جدید هستید؟ آیا یک رویداد بزرگ اجتماعی به شما انرژی می دهد؟  این ها نشانه هایی‌ست که ممکن است فردی برون گرا باشید. بین این افراد و درون گراها تمایزی وجود دارد و اغلب به عنوان یک ویژگی تلقی می شود. درون گرایی و برون گرایی یکی از ابعاد اصلی شخصیت است که مدل پنج عامل شخصیت را تشکیل می دهد.

بر اساس این نظریه، شخصیت از پنج بعد گسترده تشکیل شده است. اکثر مردم بیشتر در رده میانی این ابعاد قرار دارند. بنابراین، در حالی که شما ممکن است ویژگی‌های زیادی داشته باشید که شما را برون گرا می کند، ممکن است گاهی اوقات خود را در صفاتی مشاهده کنید که درون گرایی را نشان دهد.

 

برون گرایی چیست؟

از جنبه مثبت، برون گراها اغلب به عنوان افراد پرحرف، معاشرت گرا، فعال، مشتاق و دوستانه توصیف می شوند. در جنبه منفی، گاهی اوقات آن ها به طور افراطی نمی توانند در تنهایی وقت بگذرانند. افراد برون گرا بیشتر در معرض خطرپذیری رفتارها، از جمله رفتارهای پرخطر سلامتی قرار می گیرند.

برخی از ویژگی های کلی مرتبط با برون گرایی عبارتند از:

 

از بودن در مرکز توجه لذت می برد؛

از کار گروهی لذت می برد؛

احساس انزوا در زمان تنهایی دارد؛

دوست دارد با گفتگو ارتباط برقرار کند؛

دوست دارد در مورد افکار و احساسات صحبت کند؛

به دنبال ایده ها و الهام از دیگران و منابع خارجی ست؛

علایق متعدد و گسترده دارند؛

تمایل دارد ابتدا قبل از فکر کردن عمل کند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه بیماری افسردگی را شکست دهیم؟

افراد برون گرا تمایل دارند زمان بیشتری را با افراد دیگر بگذرانند، زمان بیشتری را صرف فعالیت های اجتماعی کنند و تمایل به داشتن دوستان بیشتر داشته باشند. تحقیقات همچنین نشان داده است که این افراد شادتر از افراد درون گرا هستند و کمتر مستعد ابتلا به برخی اختلالات روانی هستند.

 

ویژگی های مشترک برون گرا ها

اگر فکر می کنید ممکن است برون گرا باشید؟ در زیر پنج ویژگی اصلی مشترک این نوع شخصیت ها ذکر شده است. درک تیپ شخصیتی شما می تواند در بهبود روابط، درک بهتر دوست داشتن ها و نداشتن ها و نقاط قوت و ضعف شما و کشف روش های جدید برای نزدیک شدن به مشکلات کمک کند.

 

اگر برون گرا باشید:

عاشق صحبت کردن هستید

شما فقط از صحبت با دوستان، اعضای خانواده و همکاران لذت نمی برید؛ بلکه عاشق صحبت کردن با افراد غریبه هستید. شما عاشق ملاقات با افراد جدید و آشنایی با زندگی آن ها هستید. بر خلاف افراد درونگرا که تمایل دارند قبل از صحبت کردن فکر کنند، برون گراها تمایل دارند به عنوان راهی برای کشف و سازماندهی افکار و ایده های خود صحبت کنند.

برون گراها همچنین تمایل دارند که حلقه وسیعی از دوستان داشته باشند. از آنجایی که شما در ملاقات با افراد جدید، برقراری مکالمات بسیار خوب عمل می کنید و واقعاً از همراهی دیگران لذت می برید، احتمالاً تعجب آور نیست که دوست یابی برای شما به آسانی به دست می آید.

 از اجتماعی شدن الهام می گیرید

آیا تمایل دارید بعد از گذراندن مدتی با افراد دیگر احساس شادی کنید و از آن الهام بگیرید؟ برون گراها تمایل دارند که چنین تعاملات اجتماعی را داشته باشند و در واقع از چنین مبادلاتی انرژی می گیرند.

این مقاله را هم بخوانید:  آیا می توانیم شخصیت خود را تغییر دهیم؟

وقتی برون گراها مجبورند زمان زیادی را در تنهایی بگذرانند، اغلب احساس می کنند بدون الهام و بی حال هستند. در صورت انتخاب بین گذراندن وقت در تنهایی و گذراندن وقت با افراد دیگر، یک برون گرا تقریباً همیشه وقت گذرانی با یک گروه را انتخاب می کند.

در مورد مشکلات بحث می کنید

وقتی با مشکلی روبرو می شوید، ترجیح می دهید مسائل و گزینه های مختلف را با دیگران در میان بگذارید. صحبت در مورد آن به شما کمک می کند تا موضوع را عمیقاً کاوش کنید و بفهمید کدام گزینه ممکن است بهترین کار را انجام دهد. پس از یک روز سخت در محل کار یا مدرسه، صحبت کردن در مورد آن با دوستان یا خانواده می تواند به شما کمک کند استرس کمتری داشته باشید. از سوی دیگر، افراد درون گرا ترجیح می دهند به مشکلات فکر کنند و بعد از یک روز تلاش وقت خود را تنها بگذرانند.

 

رفتار دوستانه ای دارید

از آنجایی که افراد با این تیپ شخصیتی بسیار دوست دارند با دیگران تعامل داشته باشند، دیگران تمایل دارند این افراد را دوست داشتنی بیابند. در یک مهمانی، یک برون گرا احتمالاً اولین کسی ست که به نزد مهمانان جدید می رود و خودش را معرفی می کند. به همین دلیل است که افراد برون گرا معمولاً با افراد جدید، آسان آشنا می شوند.

بسیار باز و پذیرنده هستید

در حالی که افراد درون گرا گاهی اوقات به عنوان افراد بسته و دور از دیگران تصور می شوند، افراد برون گرا معمولاً بسیار باز هستند و مایلند افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارند. به همین دلیل، مردم دیگر عموماً می دانند که افراد برون گرا راحت تر شناخته می شوند.

این مقاله را هم بخوانید:  عادات انرژی بخش صبحگاهی که زندگی شما را تغییر می دهند

به یاد داشته باشید که این یک ویژگی صد در صدی در فرد نیست. این در واقع یک پیوستار است  و برخی از افراد ممکن است بسیار برون گرا باشند در حالی که برخی دیگر کمتر چنین هستند. برون گرایی بیشتر از درون گرایی رایج است و اغلب ارزشمند است زیرا این افراد در تعامل با دیگران مهارت دارند.

با این حال، این بدان معنا نیست که یک تیپ شخصیتی از دیگری بهتر است. هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد و حتی ممکن است متوجه شوید که در برخی شرایط برون گرا هستید و در برخی دیگر درون گرا تر.

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن