برقراری ارتباطموفقيت در كار

6 ترفند ارتباط موثر با مشتری

 ارتباط با مشتری

ارتباط موثر با مشتری امروزه نقش بسزایی در هر کسب و کار دارد. به عنوان یک فروشنده، ارتباطات شما با مشتریان و مخاطبان خود می تواند آینده تجارتتان را تعیین کند. عوامل زیادی بر این ارتباط تاثیرگذارند، برخی از این عوامل عبارتند از: صداقت با مشتری، ارائه خدمات عالی، فراهم کردن امنیت خرید برای مشتری و … . در واقع برای رسیدن به موفقیت در فروش شما نیازمند فراگیری مهارت های فروشنده موفق هستید. به نظر شما استراتژی یک فروشنده موفق برای به فروش رساندن محصول و یا ارائه خدمات خود و همچنین جذب مشتریان دائمی و وفادار چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا تاثیر ارتباط موثر را در این رابطه توضیح دهیم.

ارتباط خود را با مشتریانتان گسترش دهید

گسترش ارتباط به چه معناست؟

عموم فروشندگان تنها زمانی با مشتری در ارتباطند که وی در مقابلشان قرار گیرند یا مجبور به پاسخ دادن باشند؛ اما شما باید به عنوان یک فروشنده موفق بتوانید ارتباط خود را با مشتری گسترش دهید. برای ارتباط موثر با مشتری به عنوان مثال سعی کنید با گشاده رویی سوال های وی را پاسخ دهید، نگذارید جای ابهامی باقی بماند و همچنین در صورت خرید آنلاین حتما از رسیدن آن مطمئن شوید. در صورتی که چنین اقداماتی صورت گیرد، به مشتری احساس مهم بودن القا می شود.

اگر کارمندانی دارید، به آن ها بیاموزید که چگونه با مشتریان ارتباط برقرار کنند. به جای منتظر مشتری ماندن، مهارت های ارتباطی با مشتریان را پرورش دهند. برای اطمینان از نیازهای مشتری، خط مشی کارمندان را مشخص کنید و پیگیری به موقع داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که کارمندان شما پیام های صوتی و ایمیل های مشتریان را به سرعت جواب می دهند.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتقای مهارت ها چگونه حاصل می‌شود؟

صمیمانه برخورد کنید

شاید نتوانید با تمام مشتریان خود به صورت صمیمی و دوستانه برخورد کنید اما اگر نشان دهید شما به او به چشم یک انسان نگاه می کنید نه فردی که تنها فصد خرید محصول را دارد، باعث بروز احساس مثبت در مشتری می شود. رفتار محترمانه با مشتریان و همچنین صداقت در حین ارتباط می تواند تاثیر بسزایی بر او بگذارد و باعث شود که وی از خرید خود راضی به نظر برسد بنابراین برای ایجاد ارتباط موثر با مشتری سعی کنید رابطه خود را با مشتری از حالت رسمی خارج کرده و به او احساس مهم بودن القا کنید.

با هر مشتری به نوبه خود رفتار کنید

شخصیت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است بنابراین شما نمی تواند با تمام مخاطبان خود به یک شکل رفتار کنید. سعی در مقایسه کردن آنها نداشته باشید و به عنوان یک فروشنده موفق، باید به زبان بدن خود توجه زیادی داشته باشید. در اولین قدم می توانید با بررسی زبان بدن هر فرد، متوجه حالات و خصوصیات سطحی او شده و به همان نسبت با او رفتار کنید.

برای ارتباط موثر با مشتری بازخورد نظرات مشتریان را فراموش نکنید.به مشکلات و نیاز های آن ها گوش کنید تا بتوانید بهترین راه حل ها را برای مشکلات پیدا کنید. هر چه بیشتر پیگیر حل توقعات آن ها باشید، موفق تر خواهید بود. فراموش نکنید که می توانید در عصر جدید از روابط مجازی و آنلاین بیشتری استفاده کنید برای مثال سطح وب سایت خودتان را بالاتر ببرید.

به نگرانی های مشتری خود اهمیت دهید

پول مشتری از ارزش بالایی برخوردار است، بنابراین به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت حتی اگر مقدار کمی باشد. اگر مشتری شما درباره قیمت یا کیفیت محصولات شما ناراضی یا نگران است باید این موضوع را درک کرده و پاسخ قانع کننده ای برای او داشته باشید تا نگرانی وی برطرف شود. به عنوان مثال ارتباط موثر با مشتری برخی از افراد سوال های دقیقی درباره سایز، وزن و یا جنس محصولات از شما می پرسند که باید به طور کامل پاسخ دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  فروش موفق (2)

رو راست باشید

مهم ترین قدم برای ایجاد ارتباط موثر با مشتری این است که در ارتباط خود به طور کامل صداقت داشته باشید. اگر مشتری متوجه یکی از دروغ های شما بشود اعتماد وی از بین رفته و دیگر نمی توانید آن را جلب کنید. دادن پاداش به مشتریان وفادار را فراموش نکنید، قدر دان شان ها باشید و گاه گاهی از آن ها با تخفیفات و امتیازاتی یا دادن هدایای کوچک مثل یک قلم، خودکار تیشرت یا عکس چاپ شده لوگوی خود تشکر کنید.

ارتباط موثر حرفه ای امروزه نقش بسزایی در هر کسب و کاری دارد. به عنوان یک فروشنده، ارتباطات شما با مشتریان و مخاطبان خود می تواند آینده تجارتتان را تعیین کند. عوامل زیادی بر این ارتباط تاثیرگذارند، برخی از این عوامل عبارتند از: صداقت با مشتری، ارائه خدمات عالی، فراهم کردن امنیت خرید برای مشتری و … در واقع برای رسیدن به موفقیت در فروش شما نیازمند فراگیری مهارت های فروشنده موفق هستید. به نظر شما استراتژی یک فروشنده موفق برای به فروش رساندن محصول و یا ارائه خدمات خود و همچنین جذب مشتریان دائمی و وفادار چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

بستن