برقراری ارتباطزندگی شاد

تعادل بین کار و زندگی با چند راه کار ساده (2)

قسمت دوم

تعادل کار و زندگی

همان طور که در قسمت اول اشاره شد، برقراری تعادل بین کار و زندگی یا شغل و خانواده همیشه یک چالش برای کارمندان بوده است. برنامه های کاری امروزه بیش از هر زمان دیگری شلوغ تر شده است، که اغلب باعث آسیب دیدن کار یا زندگی شخصی ما می شود.

تعادل کار و زندگی شامل استرس در محیط کار با فشارهای روزمره خانواده، دوستان است. کارمندان خواستار کنترل بیشتر بر زندگی خود و  در ساختار شغل خود هستند. جستجوی تعادل بین زندگی و کار فرایندی ست که در آن افراد به دنبال تغییر اوضاع مطابق با تغییر در اولویت های جسمی ، روانی یا هر دو هستند و این می تواند به نوبه خود می تواند توسط عواملی مانند: سن؛ تغییر در شرایط کار ؛ خواسته های فن آوری جدید و مدیریت سازمان اداره شود.

در اینجا هفت به روش برای ایجاد تعادل کار و زندگی بهتر ارائه می شود:

1- کاری پیدا کنید که دوست داشته باشید

اگرچه کار یک هنجار اجتماعی مورد انتظار است، اما حرفه شما نباید محدود کننده باشد. اگر از کاری که انجام می دهید متنفر باشید، موفق نخواهید بود. نیازی نیست که به همه جنبه های شغل خود عشق بورزید، اما باید به اندازه کافی هیجان انگیز باشد که هرروز از بلند شدن از رختخواب وحشت نداشته باشید. اگر چنین نیست بهتر است به فکر عوض کردن شغل خود باشید.

2- سلامتی خود را در اولویت قرار دهید

سلامت جسمی، عاطفی و روانی شما باید نگرانی اصلی شما باشد. اگر با اضطراب یا افسردگی دست و پنجه نرم می کنید و فکر می کنید نیاز به مراجعه به پزشک و درمان دارید، کار نباید مانعی برای آن شود. البته اولویت بندی سلامتی شما نباید شامل فعالیت های درمانی باشد، بلکه می تواند به سادگی، مراقبه روزانه یا ورزش را نیز شامل شود.

این مقاله را هم بخوانید:  افزایش اعتماد به نفس با چند راهکار ساده

3- گاهی مرخصی بگیرید و استراحت کنید

بعضی اوقات،رفتن به تعطیلات و خالی کردن زمان برای مدتی لازم است. چه تعطیلات شما شامل یک روز باشد و چه یک سفر دو هفته ای، مهم است که برای تجدید روحیه جسمی و روحی مرخصی بگیرید.کارمندان غالباً نگران این هستند که گرفتن مرخصی باعث اختلال در روند کار شود و هنگام بازگشت با تعداد زیادی کار روبرو شوند. این ترس نباید شما را از توجه به خود و خانواده دور کند.

آموزش مهارت های کارافرینی به کودک و نوجوان

4- برای خود و عزیزانتان وقت بگذارید

گرچه شغل شما مهم است، اما نباید تمام زندگی تان باشد. دستیابی به تعادل بین کار و زندگی مستلزم اقدام خود شماست. به سرگرمی ها و خواسته هایتان توجه کنید. هنگام برنامه ریزی وقت با عزیزانتان، تقویمی برای قرارهای عاشقانه و خانوادگی ایجاد کنید. صرف این که کار شما را مشغول می کند به این معنی نیست که باید از روابط شخصی غافل شوید..

5- حد و ساعات کار را تعیین کنید

برای جلوگیری از فرسودگی شغلی و تعادل بین کار و زندگی محدودیت هایی را برای خود و همکاران خود تعیین کنید. هنگامی که دفتر را ترک می کنید، از فکر کردن در مورد پروژه های آینده یا پاسخ دادن به ایمیل های شرکت خودداری کنید. داشتن یک رایانه یا تلفن جداگانه برای کار ضروری ست. بنابراین می توانید هنگام پایان کار آن را خاموش کنید.

علاوه بر آن ساعات کاری مشخص را تعیین کنید. چه در خارج از خانه و چه در خانه کار می کنید، تعیین اینکه چه موقع کار می کنید و چه موقع کار را متوقف می کنید مهم است؛ در غیر این صورت ممکن است خودتان را در اواخر شب، هنگام تعطیلات درگیر کار ببینید.

این مقاله را هم بخوانید:  عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی: مدیریت استرس را دست کم نگیرید

6- اعتماد

6- اهداف و اولویت ها را تعیین کنید و به آن ها پایبند باشید

جهت ایجاد تعادل بین کار وزندگی به زمانی که بیشترین بازدهی را در محل کار دارید توجه کنید زمانش را در نظر بگیرید و مدت زمان مرخصی را در آن موقع کم کنید. در هنگام کار هر چند دقیقه از چک کردن ایمیل ها و تلفن خود خودداری کنید، زیرا این کارها اتلاف وقت هستند که توجه و بهره وری شما را از بین می برند. ساختار روزانه شما می تواند باعث افزایش بهره وری و می تواند منجر به ایجاد اوقات فراغت بیشتری برای استراحت در خارج ازمحل کار شود.

7- بپذیرید که تعادل کامل بین کار و زندگی هرگز عملی نیست

با شنیدن این جمله که امکان برقراری تعادل بین کار و زندگی وجود دارد، احتمالاً تصور می کنید از این پس که یک روز بسیار پربار در محل کار خود خواهید داشت و زودتر آن جا را ترک می کنید تا نیمه دیگر روز را در کنار دوستان و خانواده بگذرانید. اگرچه این ایده آل به نظر می رسد، اما همیشه امکان پذیر نیست.

بنابراین برای یک برنامه کامل تلاش نکنید. در تلاش برای یک واقع بینانه، بعضی روزها ممکن است بیشتر روی کار تمرکز کنید در حالی که روزهای دیگر وقت و انرژی بیشتری برای انجام سرگرمی ها یا گذراندن وقت با عزیزانتان دارید. تعادل در طول زمان حاصل می شود.

محل کار انعطاف پذیر

کسانی که تعادل بین کار و زندگی خود حفظ می کنند، اغلب به برنامه کاری انعطاف پذیری دارند. تحقیقات اخیر نشان داده است که در هفت سال گذشته، بسیاری از کارفرمایان به کارگران اجازه داده اند انعطاف پذیری بیشتری نسبت به برنامه و محل کار خود داشته باشند.

این مقاله را هم بخوانید:  راه‌های فوری برای دستیابی به قوانین طلایی موفقیت 

انعطاف پذیری می تواند در دراز مدت برای کارفرمایان نتیجه بدهد. هانک جکسون، رئیس و مدیرعامل انجمن مدیریت منابع انسانی در آمریکا،می گوید: «اگر به عنوان کارفرما و یا کارافرین به پیشرفت فکر می کنیم، روشن است که برای ادامه رقابت، باید راهی برای ارائه گزینه های کار انعطاف پذیرتر پیدا کنیم، البته اگر می خواهیم استعدادهای برتر را جذب و حفظ کنیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

بستن