برقراری ارتباط

ویژگی انسان های معتبر چیست؟

ویژگی انسان های معتبر

ویژگی انسان های معتبر چیست؟ همانطور که در مطلب قبل مطالعه کردید، برقراری ارتباط با دیگران از مهم ترین نیازهای هر انسانی است.  اگر می خواهید روابط انسانی موفقی داشته باشید، باید اعتماد دیگران را نسبت به خود جلب کرده و اعتبار کسب کنید.

در مطلب قبل برخی از ویژگی ها از جمله غیبت نکردن، مسوولیت پذیری، تعهد به اهداف و … ذکر شد. در ادامه نیز با ما همراه باشید.

 

ویژگی انسان های معتبر: از دیگران توقع بی جا نداشته باشید

ویژگی انسان های معتبر: از دیگران توقع بی جا نداشته باشیدتوقع بیجا

 

اگر به کمک دیگران نیاز دارید، از آن ها کمک بخواهید اما کمک کردن را وظیفه ندانید. توقع بیجا و بیهوده روابط انسانی شما را به خطر می اندازد. انسان ها اگر تمایل داشته باشند می توانند به شما کمک کنند اما این بدین معنی نیست که از آنها درخواست کمک نکنید.

اگر آن ها نیز از شما کمک خواستند، حتما موظف نیستید آن را انجام دهید. دیگران را مهر تاییدی بر کارهای خودتان ندانید، در واقع شما به تشویق و تایید اطرافیانتان نیازی ندارید، به تایید خودتان نیاز دارید. آرزوهایتان را به دیگران گره نزنید، برای موفق شدن به ارزش های خودتان پایبند باشید نه دیگران، در این صورت هم از دیدگاه خودتان و هم از دیدگاه دیگران انسان معتبری به حساب می آیید.

اجازه ندهید دیگراناهدافشان را دیگران انتخاب کنند.

اجازه ندهید دیگران ایده ها و کارهایتان را تصمیم گیری کنند

شما به عنوان یک انسان عاقل، بالغ و هدفمند وظیفه دارید در مورد هر تصمیمی شک، تفکر و تحقیق کنید. اگر هدفی را انتخاب می کنید، با اطلاعات کامل به سمت آن قدم بردارید. هیچ گاه اجازه ندهید به خاطر کمبود اطلاعات یا توانایی تصمیم گیری، ارزش های عموم جامعه یا خانواده تان به شما القا شود. ارزش هایتان را از فیلتر ذهنی خودتان عبور دهید، نه دیگران.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتقای مهارت ها چگونه حاصل می‌شود؟

ویژگی انسان های معتبر: شکست نفسی نمی کنند

ویژگی انسان های معتبر: شکست نفسی نمی کنند

اگر موفقیتی کسب کرده اید، با اعتماد به نفس نسبت به آن صحبت کنید. متاسفانه در فرهنگ ما این گونه تعریف شده که شما هر قدر خودتان را ضعیف تر و شکسته تر نشان دهید، یعنی از شخصیت والاتری برخوردارید اما به هیچ وجه معیار درستی برای سنجش شخصیت شما نیست.

این که خودتان را در برابر دیگران کوچک بشمارید و دستاوردهایتان را دست کم بگیرید، باعث می شود دیگران نیز به همین میزان شما را نادیده بگیرند و در روابطشان با شما تجدید نظر کنند. تا زمانی که شما برای خودتان به اندازه کافی ارزش و احترام قائل نشوید، دیگران نیز به شما احترام نخواهند گذاشت.

ویژگی انسان های معتبر: اعتماد به نفس کاذب ندارند

ویژگی انسان های معتبر: اعتماد به نفس کاذب ندارند

همانطور که شکسته نفسی از ویژگی های یک فرد معتبر به حساب نمی آید، اعتماد به نفس کاذب نیز باعث می شود که دیگران حرف های شما را به اندازه کافی جدی نگیرند و احترامی برایتان قائل نشوند چون صحبت هایتان برایشان بیهوده به نظر می رسد. در مورد خصوصیات خودتان و همچنین رویدادهایی که رخ می دهند صادق باشید، بیش از اندازه به اتفاقات پر و بال ندهید.

ویژگی انسان های معتبر: قابل اعتماد هستند

ویژگی انسان های معتبر: قابل اعتماد هستند

وقتی راجع به موضوعی اغراق می کنید، دیگران متوجه این مسئله می شوند و همین موضوع باعث می شود در طولانی مدت به حرف هایتان اعتماد نکرده و بی توجه باشند.

افراد صادق هرگز سعی نمی کنند همه را راضی کنند. آن ها نفاق را دوست ندارند، به همین دلیل از چیزی برای دیگران دریغ نمی کنند. در صداقت و در اعتقادات خود وفادار و محکم هستند. علاوه بر این، آن ها می دانند که چگونه با افرادی که احساس می کنند شایستگی دوستی دارند پیوندهای قوی و قابل توجهی ایجاد کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  قانون جذب و پنج حقیقت که باید درباره آن بدانید

بعضی از افراد دوست دارند بگویند که همیشه از حقیقت دفاع می کنند و این کار را ستایش می کنند. با این حال، در لحظه ای که کسی تصمیم می گیرد صادق باشد، بیشتر از همه، مورد انتقاد قرار می گیرند و به نظر دیگران این کار را درست انجام نمی دهند.

اقدامات مردم همیشه با عقاید و عقاید آن ها مطابقت ندارد. ما اغلب از احساسی که داریم اطلاع درستی نداریم و درعین حال درست برعکس آن ارتباط برقرار می کنیم و این کار را به دلیل شرایط اجتماعی یا ترس از آسیب رساندن به دیگران یا جلب توجه انجام می دهیم.

این نشان می دهد که افراد صادق چقدر ارزشمند هستند. آن ها به اندازه کافی شجاع هستند که می توانند با افکار و اعمال خود منسجم باشند. جنبه های اجتماعی و روانشناختی کمی به اندازه صداقت لازم است. این همان بعد است که توماس جفرسون اولین فصل خرد را در نظر گرفت و مارک تواین را به عنوان یک هنر گمشده تعریف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن