برقراری ارتباطموفقيت در كار

روش‌های ایجاد رقابت سالم در محیط کار

ایجاد رقابت سالم در محیط کارایجاد رقابت سالم در محیط کار

رقابت سالم در محیط کار باعث ایجاد انگیزه، انرژی بیشتر و بوجود آمدن خلاقیت می شود و حتی کیفیت کار تولید شده را نیز بهبود می‌بخشد. گاهی هم برعکس، عامل از دست دادن اعتماد به نفس کارمندان می‌شود. برخی از افراد به طور طبیعی در رقابت‌ها پر تلاش هستند و برخی دیگر به راحتی وارد رقابت نمی شوند. رقابت در محل کار می تواند به کارکنان کمک کند تا با انرژی بیشتری مشغول کار شوند. از سوی دیگر و در برخی جهات می تواند آن ها را تحت فشار قرار داده، اعتماد به نفس آن ها را خرد کرده و منجر به نارضایتی پایدار شود.

در هر صورت شما می‌توانید ضمن جلوگیری از هرگونه اثر بالقوه و مضر رقابت سالم را در محل کار ایجاد کنید. ایجاد رقابت سالم در محیط کار باید طبق اصول و قواعد منصفانه‌ای اعمال شود. برخی از افراد به طور طبیعی در رقابت ها پیشرو هستند و برخی دیگر با ایده صرف وارد یک رقابت نمی شوند. چگونه می توانید ضمن جلوگیری از هرگونه اثرات بالقوه مضر، رقابت سالم را در محل کار ایجاد کنید؟

چرا ایجاد رقابت سالم بین کارمندان مهم است؟
 

چرا ایجاد رقابت سالم بین کارمندان مهم است؟

به تیم خود کمک کنید تا در جهت یک هدف مشترک برای رسیدن به موفقیت شغلی با هم همکاری کنند. اگر می‌خواهید یک مدیر موفق باشید و نقش مهمی در ارتقاء نوآوری و تقویت اعتماد ‌به ‌نفس کارکنان خود ایفا کنید، باید این سه حقیقت را در مورد تقویت رقابت بدانید:

1- ایجاد رقابت سالم در محیط کاری

بین کارمندان می‌تواند برای رشد کسب و کار مفید باشد. در حین رقابت، اعضای تیم با هم برای رسیدن به یک هدف مشترک کار می‌کنند، یکدیگر را تحت فشار قرار می‌دهند، تا خلاق، مولد و با انگیزه باشند. رقابت سالم احساس حسن نیت را بین کارمندان تقویت می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  شکست رمز موفقیت است

2-رقابت و اعتماد به نفس

ایجاد رقابت سالم در محیط کار باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و بهبود شخصیت شغلی و فردی همه کارکنان در سطوح مختلف می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی رقابت فشرده می‌گردد، افرادی که از ترس از دست دادن شغل خود رقابت می کنند، اغلب احساس منفی پیدا می‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که فشار مضاعف به کارمندان ضعیف و متوسط، وارد نکنید. شکست‌ها می‌توانند فرصت‌های ارزشمند یادگیری باشند. و هرچه قدر افراد بیشتر یاد بگیرید، به موفقیت نزدیک‌تر می شوند.

فراموش نکنید که در حین رقابت بین کارمندان دودستگی و کدورت پیش نیاید. یک کارمند، فقط به این دلیل که یک روز در تیم رقابتی دیگری قرار گرفته است به این معنی نباشد که نتواند روز بعد در جمع همکاران دیگرش قرار بگیرد. برای ایجاد رقابت سالم در محیط کار، در ابتدا، برای مدت زمان کمی چند گروه تصادفی از کارمندان تشکیل دهید و از این طریق درستی پروژه رقابتی را بسنجید. این‌گونه اطمینان حاصل می‌کنید که همه کارکنان می‌دانند شما در طول رقابت اصلی با آن‌ها چگونه رفتار خواهید کرد.

3- رقابت سالم و بهبود همکاری

ایجاد رقابت سالم در محیط کار باعث بهبود همکاری‌های داخلی و خارجی می‌شود. همکاری و رقابت متقابل دو مقوله جدا و مقابل هم نیستند. برای رقابت موثر ناگزیر به همکاری هستید. بسیاری از افراد با استعداد بالا در شرکت اگر به عنوان یک تیم با هم همکاری نکنند، موفق نخواهند بود. این مورد باعث استفاده مفید از مهارت‌ها و توانایی‌های هر شخص می‌شود.

در یک رقابت سالم هنگامی که افراد و گروه های رقیب از فشار و استرس برنده شدن رهایی می‌یابند، تازه احساس راحتی می‌کنند. مثلا در مسابقاتی که فقط یک نفر به عنوان برنده جایزه می‌گیرد، حتی پس از اعلام نام نفر اول، بقیه رقبا دست از تلاش نکشیده و مایل به ادامه مسابقه هستند.

این مقاله را هم بخوانید:  آیا فکر می کنید در رابطه عاطفی نادرست با شریک زندگی یا دوست خود قرار گرفته اید؟

رقابت سالم در محل کار چه ویژگی هایی دارد؟

رقابت سالم در محل کار چه ویژگی هایی دارد؟

برای این‌که رقابت بین کارکنان پرثمر و قرین موفقیت باشد، کارکنان از آن استقبال کنند و برای رشد شخصیت کاری و شخصی خود از آن بهره ببرند، نیاز است که مدیران با رموز موفقیت در کار آشنا باشند. برای ایجاد رقابت سالم در محیط کاری باید نکاتی را مد نظر داشته باشید:

  • رقابت را سرگرم کننده کنید

محیط های کاری به طور طبیعی رقابتی هستند. هرکسی می‌خواهد در کار خود خوب عمل کند، شناخته شود و ارتقا یابد. توجه کنید که با جدی گرفتن رقابت در محل کار خود فشار و استرس روی کارکنان را زیاد نکنید و سعی کنید یک سبک سرگرم کننده را برای رقابت انتخاب کنید.

  • نظارت بر رقابت سالم

برای بهبود عملکرد و ایجاد رقابت سالم در محیط شغلی، به نحوه برگزاری رقابت در محل کار خود توجه داشته باشید. این امر نه تنها در کسب نتایج بهتر برای کسب‌و‌کار تاثیرگذار است، بلکه از نظر انسانی هم نقش مهمی ایفا می‌کند. آموزش چگونگی رقابت سالم نیز یکی از راه های کمک کنندهبه کارمندان است.

  • رقابت در گروه

به طور کلی، مسابقات گروهی سالم‌تر هستند و همچنین روحیه همکاری را به وجود می‌آورند که امروزه در محل کار بسیار حیاتی است. سعی کنید نقاط قوت مختلف تیم‌ها را در حد توان  تقویت کنید. هنگامی که اعضای تیم می دانند که چگونه بحث سالم داشته باشند و نظرات خود را علناً به اشتراک بگذارند، رقابت به نوعی نوآوری و پیشرفت تبدیل می شود

  • تشویق رقابت با خود شخص

رقابت‌هایی که به جای درگیری با دیگران، به دستیابی به «بهترین دستاورد» متمرکز می‌شوند، می‌توانند ضمن اینکه از خطرات جانبی جلوگیری کنند، بسیار پر‌انگیزه باشند. افراد می‌توانند با خود به رقابت بپردازند. توجه داشته باشید که وقتی کارمندان در رقابت غرق می‌شوند، گاهی اوقات آن‌ها چنان هیجان زده می‌شوند که هدف نهایی را فراموش می‌کنند. به عنوان مثال،اگر رقابت بر سر اندازه‌گیری تعداد تماس‌ها با مشتری در طول روز باشد، ممکن است آن‌قدر بر سرعت متمرکز شوید که کیفیت کار کاهش یابد.

  • پاداش معقولی را ارائه دهید

پاداش مسابقات محل کار، بسته به ماهیت رقابت و افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در بعضی از مکان‌های کاری، گروه برنده ممکن است از دریافت یک پاداش ساده راضی باشد. برخی دیگر ممکن است از چیزی ملموس‌تر مثل گرفتن مرخصی تشویقی انگیزه بگیرند. با این وجود بعضی افراد برای ایجاد انگیزه در رقابت به پاداش‌های بزرگتری احتیاج دارید. این شما هستید که باید به عنوان  یک مدیر در ایجاد رقابت سالم در محیط کارتان استراتژی‌های مدیریتی در پیش بگیرید. بزرگترین هدیه ای که می توانید به کارمندان خود بدهید ، نظر صادقانه شما در مورد کارشان است.

این مقاله را هم بخوانید:  نقش باورنکردنی تمرکز در موفقیت شغلی

کارآفرینان باید به کارمندان خود یادآوری کنند که چالش های رقابت سالم چقدر لذت بخش است. در واقع آن‌ها می‌آموزند تا از فرصت‌هایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، استفاده کنند تا پتانسیل‌های کامل خود را شکوفا کنند. چه برنده شویم و چه بازنده، همیشه در حال یادگیری و آموختن خواهیم بود. خلق رقابت در محیط کاری با در نظر گرفتن شرایط صحیح تشویق و هدایت کارمندان می‌تواند مفید واقع شود. اگر می توانید فضایی را در محیط کار ایجاد کنید که کارمندان شما به صورت دوستانه با یکدیگر رقابت کنند. هنگامی که رقابت مثبت الهام‌بخش و انگیزه بخش است، می‌تواند نوآوری را بهبود بخشد و به تیم شما کمک کند تا به سمت ایده‌های بزرگتر و بهتر قدم بردارید

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن