برقراری ارتباطموفقيت در كار

برقراری ارتباط موثر در محل کار

برقراری ارتباط موثر

همه ما برای زندگی کردن در اجتماع به برقراری ارتباط با دیگران نیاز داریم، علاوه بر این ما مهم ترین زمان خود را در محیط کار سپری می کنیم و به عبارتی همکارانمان جرو نزدیک ترین افراد به ما به شمار می آیند. روابط ما در محیط کاری تاثیر مستقیمی بر میزان عملکرد و همچنین کیفیت آن دارند، از این رو گاهی اوقات به دلایل مختلف افرادی که در یک محل مشغول به کارند یا ارتباط مثبتی ندارند و یا ترجیح می دهند با یکدیگر در ارتباط نباشند که این موضوع بر اساس ارزیابی ها از میزان عملکرد مثبت آنها می کاهد. همین موارد اهمیت برقراری ارتباط موثر را یادآوری می کند.

تبادل اطلاعات و ایده ها در داخل سازمان، ارتباطات محل کار نامیده می شود. اما ارتباط موثر زمانی اتفاق می افتد که پیامی با دقت ارسال و دریافت شود. در هر جنبه از زندگی (شغلی و شخصی)، ارتباط موثر برای موفقیت و خوشبختی مهم است.

افراد با سلیقه ها و اخلاق متفاوت در یک محیط مشغول به کار می شوند، به همین دلیل عدم تفاهم و بروز اختلاف امری طبیعی است که نمی توان منکر آن شد اما در ادامه چهار نکته برای بهبود روابط و همچنین ایجاد ارتباط موثر با همکاران به شما ارائه می کنیم که امیدواریم مفید واقع شود.

  1. با اصول اولیه امتحان کنید

برقراری ارتباط موثر

اصول اولیه در ارتباط با دیگران شامل احترام به سلیقه، مذهب یا نوع تفکر دیگران می شود. اگر نمی دانید چگونه گفتگو با همکارانتان را شروع کنید یا هنوز ارتباط مشترکی با آنها ندارید، از مکالمه های رایج و آداب و رسوم مثل صبح بخیر، خسته نباشید، عصر بخیر و … استفاده کنید.

  1. برای برقراری ارتباط موثر نقاط مشترک میانتان را پیدا کنید

قطعا نقاط مشترک زیادی میان شما و همکارانتان وجود دارد. یک راه آسان برای پیدا کردن نقطه مشترک این است که از آنها بپرسید چه نکته ای در مورد کارشان دوست دارند و …

این مقاله را هم بخوانید:  احساسات منفی را چه عواملی پدید می آورند؟

البته در نظر داشته باشید که این بدان معنا نیست که کل روز را به پرسیدن علایق و نقاط مشترکتان بگذرانید، بلکه تنها در زمان هایی که احساس می کنید مکالمه می تواند روابطتان را بهبود بخشد، استفاده کنید.

  1. برای برقراری ارتباط موثر شنونده خوبی باشید

برقراری ارتباط موثر

انسان ها نیاز دارند تا توسط یکدیگر در شرایط مختلف درک شوند، از این رو مهم ترین قسمت در برقراری ارتباط با همکارانتان این است که شنونده خوبی باشید، درک خوبی از شرایط داشته باشید و در وضعیت های مختلف همکارتان را درک کنید. احساس درک شدن باعث می شود رابطه میان شما و همکارتان عمیق تر شده و کم کم اعتماد میانتان شکل گیرد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، گوش دادن به آنچه مردم درباره آن با شور و شوق صحبت می کنند و یا از آن لذت می برند، کیفیت ارتباط را بالا می برد بنابراین سعی کنید مهارت گوش کردن و یا درک کردن را در خودتان بهبود بخشید.

  1. در خارج از محیط کار ارتباط برقرار کنید

برقراری ارتباط موثر

برقراری ارتباط موثر در محیط کار به دلیل اینکه هر روز با آنها در ارتباط هستید، باعث ایجاد انرژی مثبت و انگیزه برای شما خواهد شد. به همین دلیل می توانید ارتباط خود را داخل محیط کار و یا خارج از ساعات کاری بهبود بخشید. به عنوان مثال به بولینگ بروید، با یکدیگر قهوه بخورید و خارج از محیط کار گفتگو داشته باشید.

ممکن است در مسائل مختلف مثل سیاست، مذهب، فرهنگ و … تفاوت نظر داشته باشید اما بهترین راه این است که برای جلوگیری از بروز اختلاف به نظر یکدیگر احترام بگذارید.

این مقاله را هم بخوانید:  قانون جذب و پنج حقیقت که باید درباره آن بدانید

همه ما برای زندگی کردن در اجتماع به برقراری ارتباط با دیگران نیاز داریم، البته ارتباط موثر! علاوه بر این ما مهم ترین زمان خود را در محیط کار سپری می کنیم و به عبارتی همکارانمان جرو نزدیک ترین افراد به ما به شمار می آیند. روابط ما در محیط کاری تاثیر مستقیمی بر میزان عملکرد و همچنین کیفیت آن دارند، از این رو گاهی اوقات به دلایل مختلف افرادی که در یک محل مشغول به کارند یا ارتباط مثبتی ندارند و یا ترجیح می دهند با یکدیگر در ارتباط نباشند که این موضوع بر اساس ارزیابی ها از میزان عملکرد مثبت آنها می کاهد. افراد با سلیقه ها و اخلاق متفاوت در یک محیط مشغول به کار می شوند، به همین دلیل عدم تفاهم و بروز اختلاف امری طبیعی است که نمی توان منکر آن شد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن