برقراری ارتباط

اهمیت ارتباط موثر و موفق در زندگی ما

ارتباط موثر

 

بسیاری از مشاغل امروزی نیز به ارتباطات موفق وابسته هستند. برقراری ارتباط موثر بر جنبه های مختلف زندگی ما تاثیر می گذارد، از جمله روابط خانوادگی، دوستانه و همچنین روابط کاری در محل کار. ارتباط موثر با دیگران یکی از راه های داشتن زندگی شاد و همچنین رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای است.

زمانی که شما با فرد یا افراد دیگری در حال ارتباط برقرار کردن هستید، زبان بدن، ارتباط چشمی، نحوه برخورد، گوش کردن به حرف های آن‌ها و … تعیین کننده کیفیت این ارتباط هستند. دلیلی وجود دارد که متخصصان ارتباطات را کلید هر رابطه ای می دانند. از مافوق، همکاران و اعضای تیم گرفته تا خانواده، شرکا و دوستان، ارتباطات موثر، تحول آفرین است. آیا همه ما نمی توانیم روابط شخصی و شغلی خود را بهتر کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا تاثیر روابط موفق بر زندگی فردی را بررسی کنیم.

تاثیر ارتباط موثر در محل کار

زمانی که شما از الگوی صحیح ارتباط پیروی می کنید، قطعا رابطه بهتری با مشتریانتان خواهید داشت. روابط عمیق و موفق با آن‌ها باعث پیشرفت سازمان و همچنین ارتقای شغلی شما خواهد شد. اگر رهبر یک بخش یا یک سازمان هستید، ارتباط شما با کارمندانتان تاثیر مستقیمی بر نحوه عملکرد و در نهایت پیشرفت سازمان خواهد داشت.

کارمندان شما زمانی که ارتباط دوستانه و موفقی با شما داشته باشند، اهداف شما و سازمانتان را اهداف خود می دانند و همگی در یک جهت تلاش می کنند. اگر در انجام کاری به مشکل خوردید، با ارتباط موثر و موفق می توانید از دیگران کمک خواسته و سریع تر جهت رفع آن اقدام کنید. اعتماد در روابط کاری مهم ترین مسئله است، از این رو نحوه برخورد شما با همکاران،کارمندان و یا حتی رئیستان می تواند اعتماد میان شما را بسازد.

این مقاله را هم بخوانید:  برای داشتن زندگی شاد انگیزه تان را دنبال کنید

تاثیر ارتباط موثر بر روابط شخصی

یکی از مهم‌ترین روابط انسان، رابطه با جنس مخالف است. اگر از الگوی ارتباط موثر پیروی می کنید، قطعا رابطه خوبی با همسر و شریک زندگیتان خواهید داشت. همه ما انسان ها دیدگاه و طرز فکر متفاوتی داریم اما گاهی اوقات با ارتباط نادرست باعث شکست یک رابطه شده و یا ترجیح می دهیم مشکلاتمان را اصلا به زبان نیاوریم اما با کمک قوانین ارتباط صحیح، می توانید مشکلات زناشویی خود را نیز حل کنید.

اگر ارتباط عمیقی با اطرافیانتان دارید، می توانید با پرسیدن سوال «اوضاع به خوبی پیش می رود؟ یا اگر به مشکلی برخوردی حتما به من اطلاع بده.» به آن‌ها نشان دهید که همیشه پشتیبانشان هستید. این کار باعث دلگرمی و بهبود روابط شما می شود. توانایی برقراری ارتباط به شما کمک می کند تا احساساتتان را بهتر مطرح کرده و هرگز از آن‌ها چشم پوشی نکنید.

همه ما از لحاظ روحی، جسمی و همچنین احساسی خواسته هایی داریم که می توانیم با کمک یک رابطه موفق به آنها دست پیدا کنیم. همانطور که گفته شد ارتباطات موفق کلید داشتن بسیاری از خواسته هایی است که ما در طول زندگی همواره برای آن‌ها تلاش می کنیم.

مهارت های ارتباطی قوی

مهارت های ارتباطی قوی به شما کمک می کنند تا در محل کار و همچنین روابط شخصی خود موفق بوده و زندگی شادی داشته باشید. علاوه بر این، برقراری ارتباط موثر ابزاری برای دست یابی به موفقیت در بسیاری از جنبه های زندگی‌ست. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  عادات انرژی بخش صبحگاهی که زندگی شما را تغییر می دهند

ارتباطات و روابط نقش مهمی در زندگی ما دارند که بسیاری از مشاغل امروزی نیز به ارتباطات موفق وابسته هستند. برقراری ارتباط موثر بر جنبه های مختلف زندگی ما تاثیر می گذارد، از جمله روابط خانوادگی، دوستانه و همچنین روابط کاری در محل کار.

اهمیت ارتباط موثر با دیگران یکی از راه های داشتن زندگی شاد و همچنین رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای است.  زمانی که شما با فرد یا افراد دیگری در حال ارتباط برقرار کردن هستید، زبان بدن، ارتباط چشمی، نحوه برخورد، گوش کردن به حرف های آن‌ها و … تعیین کننده کیفیت این ارتباط هستند. مهارت های ارتباطی قوی به شما کمک می کنند تا در محل کار و همچنین روابط شخصی خود موفق بوده و زندگی شادی داشته باشید. علاوه بر این، برقراری ارتباط موثر ابزاری برای دست یابی به موفقیت در بسیاری از جنبه های زندگی ‌ست.

نتیجه

ارتباطات عالی متولد نمی شوند، بلکه ساخته می شوند!
این شاید مهمترین گزاره ای باشد که باید بیان شود و به خاطر سپرده شود. زیرا همه ما یاد گرفته ایم که چگونه با خانواده، دوستان، معلمان، مدیران و غیره ارتباط برقرار کنیم. در واقع، تمام عادت های خوب و بد ارتباطی که ما انتخاب کردیم تحت تأثیر افراد اطرافمان (از جمله خود ما …) قرار گرفتند. اما این چیزی‌ست که تبدیل شدن به یک ارتباط برقرار موثر است. یادگیری و تمرین عادت های بهتر و مهارت های جدید. بنابراین، اگر فاقد هر گونه مهارت یا مهارت کامل در زیر هستید، ناامید نشوید. تبدیل شدن به یک ارتباط موثر فقط کمی تلاش می خواهد!

این مقاله را هم بخوانید:  افسردگی را جدی بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

بستن