برقراری ارتباط

ارتباط موثر درمحل کار و خانه داشته باشیم

برقراری ارتباط موثر با دیگران ابزاری قدرتمند برای دست یابی به موفقیت در جنبه های مختلف زندگی به شمار می آید. امروزه بسیاری از مشاغل به کیفیت ارتباطات شما با دیگران خصوصا همکارانتان بستگی دارد.

مهارت های ارتباطی قوی به شما کمک می کنند تا از روابط دوستانه و همچنین خانوادگی خود لذت بیشتری ببرید، به عبارت دیگر برقراری ارتباط موثر راهی برای داشتن زندگی شاد است. در ادامه با ما همراه باشید تا چگونگی تاثیر ارتباطات کلامی، زبان و بدن و … را بررسی کنیم.

برای ارتباط موثر درمحل کار و خانه شنونده خوبی باشید

ارتباط موثر

صحبت کردن نیمی از ارتباط به شمار می آید، انسان برای پردازش اطلاعاتی که از طرف مقابل دریافت می کند به مهارت خوب گوش کردن نیاز دارد بنابراین اگر می خواهید ارتباط موثری داشته باشید، باید شنونده خوبی نیز باشید.

برای ارتباط موثر ارتباط چشمی برقرار کنید

ارتباط موثر

برقراری ارتباط چشمی در حین صحبت نشان دهنده این است که شما به طرف مقابل و حرف هایش اهمیت می دهید. اگر در حین صحبت کردن وی، دائما توجه تان به اطراف جلب می شود، نشانه این است که توجه کافی به گفت و گو ندارید.

برای ارتباط موثر درمحل کار و خانه سوالات مرتبط بپرسید

زمانی که در مکالمه خود، از شخص مقابل درباره موضوع مرتبط سوال می پرسید، یعنی حواس شما کاملا به صحبت هایتان است و تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

به زبان بدن توجه داشته باشید

ارتباط موثر

در برقراری ارتباط موثر، زبان بدن شما و طرف مقابل از اهمیت بالایی برخوردار است. در حین ارتباط با دیگران سعی کنید زبان بدنتان به گونه ای باشد که فرد مقابل به صحبت کردن با شما جلب شده و برداشت مثبتی از آن داشته باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  نوشتن گزارش روزانه از زبان اپرا وینفری

صریح و واضح صحبت کنید

در حین صحبت کردن، از جملات و کلمات واضح و صریح استفاده کنید، در این صورت دیگران متوجه می شوند شما به گفته های خودتان اعتماد دارید.

در برقراری ارتباط بیش از حد سخت نگیرید

ارتباطتان را ساده نگه دارید چون نیازی نیست برای داشتن رابطه موفق، بیش از حد سخت بگیرید. ارتباط ساده باعث می شود دیگران تمایل بیشتری به صحبت کردن با شما داشته باشند.

برای ارتباط موثر مخاطبتان را بشناسید

ارتباط موثر

قطعا نوع ارتباط و صحبت کردن شما زمانی که با رئیستان در ارتباط هستید با رابطه شما با همسرتان تفاوت دارد بنابراین قبل از صحبت کردن، جملاتتان را با توجه به مخاطب خود انتخاب کنید.

نشان دهید که صحبت های طرف مقابل را درک می کنید

گاهی اوقات برقراری یک ارتباط موثر نیازمند این است که نشان دهید طرف مقابل را به خوبی درک می کنید. همه ما تمایل داریم تا دیگران ما را درک کنند بنابراین اگر طرف مقابل احساس کند از طرف شما درک می شود، تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با شما خواهد داشت.

برای ارتباط موثر قبل از بروز واکنش کمی صبر کنید

ارتباط موثر

اگر می خواهید واکنش صحیحی نسبت به صحبت های فرد مقابل نشان دهید، باید قبل از بروز آن کمی صبر کرده و آنرا بسنجید. این کار به شما کمک می کند تا اطلاعاتی که از او دریافت کرده اید را نیز بهتر پردازش کنید.

برقراری ارتباط موثر با دیگران ابزاری قدرتمند برای دست یابی به موفقیت در جنبه های مختلف زندگی به شمار می آید. امروزه بسیاری از مشاغل به کیفیت ارتباطات شما با دیگران خصوصا همکارانتان بستگی دارد.


به عبارت دیگر برقراری ارتباط موثر راهی برای داشتن زندگی شاد است. صحبت کردن نیمی از ارتباط به شمار می آید، انسان برای پردازش اطلاعاتی که از طرف مقابل دریافت می کند به مهارت خوب گوش کردن نیاز دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  تعادل بین کار و زندگی با چند راه کار ساده (2)

برقراری ارتباط چشمی در حین صحبت نشان دهنده این است که شما به طرف مقابل و حرف هایش اهمیت می دهید. در حین ارتباط با دیگران سعی کنید زبان بدنتان به گونه ای باشد که فرد مقابل به صحبت کردن با شما جلب شده و برداشت مثبتی از آن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن