برقراری ارتباط

چگونه با مردم ارتباط برقرار کنیم؟

یادگیری هنر ارتباطات مؤثر، مهارت لازم خود را نیاز دارد. برقراری ارتباط برای برخی افراد آسان است. به نظر می رسد که آن ها برای گفتگو یک استعداد طبیعی دارند. به خوبی گوش می دهند و حس اعتماد به نفس و یا حتی کاریزمایی دارند که آن ها را به سمت دیگران سوق می دهد.

اما افراد دیگر چگونه می خواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند؟

اعتماد به نفس

از مهارت های خوب افراد داشتن اعتماد به نفس است. وقتی اعتماد به نفس دارید، دیگران را مانند یک آهنربا به سمت خود جذب می کنید، زیرا داشتن خودباوری در ما، نشان دهنده این است که ما ارزش وقت و تلاش را درک می کنیم. شخصی که دارای اعتماد به نفس قوی ست، افراد مقابل را با چند جمله و حرکات مناسب، جذب می کند یک فرد با اعتماد به نفس باعث می شود دیگران نسبت به خود احساس بهتری داشته باشند.

اولین قانون ارتباط مؤثر، نگاه مستقیم چشمی در افراد است. افرادی که اعتماد به نفس ندارند از تماس چشمی خودداری می­کنند و اجتناب از تماس چشمی می­تواند نشان دهنده احساس حقارت باشد.

علاقه نشان دادن

بسیاری از افراد در هنگام صحبت کردن، بیش از حد در مورد خودشان مبالغه می کنند. داشتن مهارت های ارتباطی خوب به این معنی است که شما به جای زیاد صحبت کردن در مورد خودتان به حرف های دیگران نیز گوش فرادهید و کم کم آن ها را به سمت خود بکشید.

نشان دادن علاقه به صحبت های طرف مقابل به شخص کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته و اعتماد به نفس خود را تقویت کند. همچنین شرایطی را ایجاد می کند که فرد دیگر احساس اعتماد را به وجود می آورید و مکالمه شما طولانی تر و پربار تر خواهد شد.

هنر سؤال پرسیدن

یکی از سریعترین مسیرها برای از بین بردن سکوت ناخوشایند در حین مکالمات، پرسیدن سؤالات بسته ای­ست که می توان با  بله یا خیر پاسخشان را داد. اما در مواقع دیگر، با پرسیدن یک سؤال بازتر – چیزی که نیاز به پاسخ دقیق تر دارد – شما شخص را تشویق می کنید تا اطلاعات بیشتری ارائه دهد. این باعث می شود آنها نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند. به جای این که بپرسید «از کار خودت لذت می برید؟» یک سؤال بازتر مثل این بپرسید، «نظر شما در مورد کارتان چیست؟»

بخشی از ارتباطات مؤثر یادگیری چگونگی بیان سؤالاتی است که باعث می شود فرد دیگر به فکر فرو رود. وقتی یک سؤال قبل تامل مطرح می کنید، فرصتی ایجاد می شود تا فاصله ارتباطی بین شما کمتر شود. درباره چیزی که شخص در آن پوشیده است اظهار نظر کنید. آیا او لهجه قابل تشخیصی دارد؟ اگر چنین است، بپرسید که او اهل کجاست یا حدس بزنید.

مراقب باشید که رفتارهای کلیشه ای انجام ندهید یا یکسری سؤالات خصوصی را مطرح نکنید. یک مکالمه بازجویی نیست. بنابراین یک سؤال و پاسخ خوب برای برقراری ارتباط، موثر است. هنگام پرسیدن نام شخصی، فوراً آن را تکرار کنید. گفتن نام با صدای بلند در به خاطر ماندن آن کمک می کند. در طول مکالمه از نام شخص استفاده کنید. از این گذشته، جاذب ترین کلمات، نام شخص است!

دو برابر گوش دهید

همانطور که گفته­ی قدیمی می­گوید: «شما به دو دلیل دو گوش و یک دهان دارید؛ بنابراین دو برابر حرف زدن، گوش دهید.» در حالی که شخص دیگری در حال صحبت کردن است، توجه خود را به او بدهید. متمرکز بمانید، اطلاعات داده شده را جذب کنید و راهی برای پیگیری سخنان خود، پیدا کنید و با پرسیدن چند سوال مرتبط با سخن او، علاقه خود را به صحبتش نشان دهید.

به آنچه که این شخص علاقه مند است علاقه مند شوید. اگر موضوعی است که هیچ چیزی در مورد آن نمی دانید، از آن به نفع خود استفاده کنید. بپذیرید که این یک موضوع آشنا نیست آیا او دلش می خواهد در مورد آن بیشتر به شما بگوید؟ مردم دوست دارند آنچه را که می دانند به اشتراک بگذارند و هیچ چیز بیشتر از به اشتراک گذاشتن موضوعات مورد علاقه مشترک، انسان ها را به هم نزدیکتر نمی­کند.

دانش قدرت است

ارتباط مؤثر با دانش شروع می شود و به پایان می رسد. یک فرد با معلومات عمومی بالا و آگاه، افرادی که مطالعه زیاد دارند و یا تجارب زندگی بیشتری دارند، بهتر می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. همچنین افرادی که مسافرت می کنند معمولاً فرهنگ های دیگر را درک می کنند و افرادی که زیاد می خوانند غالباً در سرشان پر از مباحث برای بحث و گفتگو­ست و می توانند با هر مکالمه ای سازگار شوند. شخصی که در فعالیت های متعدد شرکت می کند، مطمئناً با شخص دیگری زمینه مشترکی پیدا می کند.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که خصوصیات بالا را دار هستید.

تمرین کنید

اعتماد به نفس باعث می شود تا شما ثابت قدم بمانید و از طرد شدن نترسید. در واقعیت، رد شدن شما از طرف دیگر چیزی از ارزش شما کم نمی کند. شما هنوز همان فرد هستید، قبل از ورود به گفتگو، همان اندازه با ارزش و مهم بوده اید.

هیچ کس نمی تواند ارزش شمار را کم کند. فقط شما قادر به انجام آن هستید. رد شدن یک توهم است. از فرصتی ها استفاده کنید و سعی کنید آن چه را می خواهید انجام دهید. این فقط قبل از دریافت آن مسئله است. تنها راه برای یادگیری مهارت های ارتباطی خوب، تمرین است.

آهسته شروع کنید

یادگیری برقراری ارتباط با مردم نیاز به زمان دارد و کم کم با سرعت خود پیشرفت می کند. ارتباط مؤثر با اعتماد به نفس آغاز می شود – موضوعی که همه چیز دیگر را به هم پیوند می دهد. بنابراین روی اعتماد به نفس خود کارکنید. ابتدا می توانید مهارت های ارتباطی خود را در جمع دوستان تمرین کنید و بعد در جمع همکاران و حتی در جلسات مهم کاری با مدیران خود.

هیچ کس نگفته است که یادگیری نحوه برقراری ارتباط با مردم آسان خواهد بود. شروع یک قدم بزرگ احتمالاً دشوارترین قسمت است؛ اما همین که قدم بردارید ، بقیه در جای خود قرار می گیرند. به خودتان ایمان داشته باشید و بدانید که شایسته هستید. ارتباط موثر یک مهارت مهم است، زیرا مهمترین موفقیت در آینده و پیشرفت در همه جنبه های زندگی است.

ضریب هوشی اجتماعی خود را آزمایش کنید

ارتباطات کلید مهارت های اجتماعی­ست، اما هنگامی که ارتباطات خراب می شود، ناسازگاری اجتماعی، زندگی شخصی دچار مشکل­ می کند. متاسفانه در کودکی به ما آموخته اند از افرادی که به ما بدی کرده اند متنفر باشیم. این درست نیست. برای تقویت مهارت های اجتماعی باید بخشایش و محبت را جایگزین تنفر از افراد کرد.

بستن