آموزش كارآفرينیکارآفرینی و مشاغل جدیدمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگیموفقيت در كار

والدین چگونه می‌توانند نوجوان را بسوی کارافرینی هدایت کنند؟ (2)

قسمت دوم

کارافرینی و نوجوان

کارافرینی فقط یک عمل یا حرفه نیست. با یک ذهنیت شروع می شود به منظور توسعه ذهنیت کارآفرینی، نوجوانان باید به طور مداوم مشکلات یا فرصت های فعلی را جستجو و شناسایی کنند و سعی کنند راه حل های منحصر به فردی ارائه دهند. این طرز فکری‌ست که بچه ها لزوماً بر اساس یک برنامه درسی استاندارد در مدرسه ایجاد یاد نمی‌گیرند.

در مقاله قبل به اهمیت راهنمایی ها و تشوبق های والدین در موفقیت کارافرینی نوجوانان اشاره شد. در ادامه نیز نکات جالب و ضروری دیگری را یادآوری می کنیم.

با نوجوانان در مورد فرصت های بازار صحبت کنید

 

به عنوان والدین وظیفه ماست که به کودکان خود در پرورش این مهارت ها کمک کنیم و شما می توانید با برگزاری جلسات ایده پردازی با کودک یا نوجوان خود سعی کنید، مشکلات و راه حل های بالقوه را شناسایی کنید. هنگامی که کودک شما بیاموزد دنیای اطراف خود را تجزیه و تحلیل کند، مشکلات را شناسایی کند و راه حل هایی ارائه دهد، برای پیگیری‌ های آینده اش  مناسب خواهد بود.

در واقع، این طرز فکر به تنهایی ممکن است باعث شود که آن‌ها در تمام دوران جوانی خود درگیر تجارت های تصادفی و مختلف شوند. به همین دلیل است که بسیاری از کارآفرینان بزرگ سفر خود را  از این‌جا آغاز کرد‌ه اند.

درمورد اهداف و آرزوها با آن‌ها صحبت کنید

برخی از نوجوانان دقیقاً می دانند که وقتی بزرگ می شوند می خواهند چه کاری انجام دهند و برخی دیگر تازه می فهمند که امروز می خواهند برای صبحانه چه چیزی بخورند، اما به هر ترتیب، بیشتر نوجوانان برای آینده اهداف، امیدها و آرزوهایی دارند. برای اطمینان از اینکه بچه‌های شما در رسیدن به اهدافشان در مسیر درستی قرار دارند و همچنین برای کمک به آن‌‎ها در زمینه تعیین و آماده سازی اهدافشان می توانید با آن ها در این مورد صحبت کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  اشتباهات رایجی که موجب تنهایی شما می‌شوند

هرچه بیشتر با نوجوانان خود در مورد اهداف آینده آنها صحبت کنیم، گزینه هایی که ممکن است خودشان در نظر نگرفته باشند و اینکه چگونه می توان راهی را برای رسیدن به آن طراحی کرد، بیشتر می شود و احتمال موفقیت نوجوانان بالاتر می رود.

شروع کارافرینی یک نوجوان

نوجوانانی که آرزو دارند کارآفرین شوند باید اهداف خود را به قطعات کوچک تقسیم کنند، مانند این که ابتدا یک مشکل را شناسایی کنند یا تعداد معینی از دوستان را وادار کنند که پیشنهاد خودشان را برای شروع کار، بدهند.

شروع کار در این دوران زندگی، این امکان را برای نوجوانان فراهم می کند تا در هر مرحله از تعیین اهداف و روند دستیابی به اهداف خود تلاش کنند و هنگامی که به دنبال اهداف بزرگتری مانند ورود به دانشگاه یا حتی نامزد شدن برای ریاست هستند، می دانند که از کجا شروع کنند.

علاوه بر این، مهم است که به فرزندانمان کمک کنیم دریابند که چند گزینه محدود برای آینده آن‌ها وجود ندارد. برای نوجوانانی که دنیا وآینده مال آن‌هاست، هیچ دلیلی برای محدود کردن رویاها یا توانایی های بالقوه شان وجود ندارد و این وظیفه ماست که به عنوان والدین بحث های آزاد داشته باشیم و این موضوع را به آن‌ها یاد آوری کنیم.

بگذارید بچه ها به طور مستقل مشکلات خود را حل کنند

بهترین راه برای تشویق خلاقیت، مهارت حل مساله و روحیه کارافرینی، تشویق آن‌ها به حل مشکلات خودشان است. چه یک مشکل ریاضی سخت باشد و چه یک مساله بزرگتر از زندگی  بچه هایی که مجبور هستند خودشان راه حل پیدا کنند، موفق تر هستند.

این مقاله را هم بخوانید:  اثر شوکه کننده استرس بر بدن(1)

این به دلیل یک واقعیت ساده است اتفاق می افتد. اگر بچه ای بداند که می تواند برای جواب به والدینش مراجعه کند، انگیزه کمتری برای فعال کردن مغز خود دارد، خلاقیت و آزمایش چند روش متفاوت برای دستیابی به راه حل است. خلاقیت، عزم و اراده برای حل مشکلات را در زندگی و کارافرینی را ایجاد می کند و پرورش زودهنگام این مهارت ها به نفع آن‌ها است.

با این اوصاف، حضور داشتن والدین کنار نوجوان و کمک و حمایت و همفکری و تشویق به استقلال از طرف والدین ضروری‌ست  و ترغین نوجوانان به مستقل شدن، به معنای کنار گذاشتن شان  نیست. این فقط به این معنی‌ست که اگر تنها شوند به آن‌ها آزادی داده شود تا راه خود را پیدا کنند و به سمت راه درست برگردندد.

بر یادگیری محل بروز چالش ها تأکید کنید

هنگامی که یک کودک یا هر کس، در حال راه اندازی یک تجارت است، همانطور که در سایر جنبه های زندگی با چالش ها و موانع روبرو خواهد شد، این راه نیز خالی از خطر تخواهد بود. آنچه کسانی که در کار تجاری موفق می شوند و موفقیت های بیشتری در زندگی کسب می کنند را از هم جدا می کند، توانایی شان در یادگیری و پاسخ مثبت به آموزش هاست.

برای پرورش روحیه کارافرینی، باید به کودکان و نوجوانان کمک کنیم تا از چالش ها و موانع پیش آمده درس بگیرند. با کودک خود در مورد مساله مورد بحث صحبت کنید ، از او بپرسید که چرا این اتفاق افتاده است و چه درسی می تواند از آن دریافت کند و به او کمک کنید تا روش هایی را برای کاهش مشکلات مشابه در آینده ایجاد کند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه از اعتبار خود برای کسب موفقیت شغلی استفاده کنیم؟

این تجربیات و آموزه هاست که به کودکان کمک می کند تا در کارآفرینان موفق شکوفا شوند و مهم‌تر از همه، یادگیری و غلبه بر این موانع به آن‌ها اعتماد به نفس می دهد تا با چالش های آینده زندگی و تجارت خود مقابله کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن