برندسازی شخصیمدیریت برند

برند سازی احساسی- عاطفی

برند سازی احساسی چیست و چگونه اثر بخش می شود؟

آیا این جمله «مردم از روی احساسات خرید می کنند و با منطق توجیه می شوند.» را تا به حال شنیده اید؟ بازاریابی  و برند سازی احساسی- عاطفی راهی برای ارتباط با مصرف کنندگان، ایجاد روابط معنادار و به دست آوردن مشتریان پایدار است.

هنر اتصال یک محصول یا خدمات به مخاطب مناسبش، برند سازی احساسی نام دارد. این نوع بازاریابی به معنای شخصی سازی یک برند است و به مشتریان این امکان را می دهد تا با محصول یا خدمات شما ارتباط عاطفی برقرار کنند. از طریق رسانه های مختلف، بازاریابان می توانند هویت و دیدگاه تجاری خود را منتقل کنند.

«آگاهی، ارتباط و تبلیغات می تواند برند ها را قوی و معتبر سازد؛ اما این اغواگری عاطفی- احساسی ست که برندها را عالی می سازد.» آیا تا به حال شنیده اید که کسی بطور خستگی ناپذیر برای یک برند بجنگد و تعصب نشان دهد؟

در این مقاله، در مورد دانش بازاریابی عاطفی اکتشاف می کنیم و به مثال هایی از برندهای احساسی برای انتقال می نگریم.

برندسازی

«برندسازی» در تجارت چیزی بیش از یک نماد است. یک وعده به مشتریان است. برند شما نماد تجارت شماست و چیزی ست که درحقیقت شما می فروشید و عرضه می کنید. پس مهم است که چگونه تصویر شرکت خود را در ذهن مخاطب و مشتری طراحی می کنید. ایجاد یک برند معتبر با شکل دهی ارتباط عاطفی با مخاطبان و مشتریان ارتباط تنگاتنگی دارد. این امر به ایجاد یک برند احساسی نیز کمک می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی احساسی عاطفی موفق

امروزه احساسات بیش از هر زمان دیگری در برندسازی اهمیت دارد، به خصوص با توجه به کاهش وفاداری مشتریان به برندها. درگیر کردن مشتری در  برند سازی احساسی- عاطفی می تواند به شما نشان دهد که به مشتری اهمیت می دهید و درک می کنید که آن ها چه احساسی دارند.

الگوهای قدیمی بازاریابی تغییر یافته است – اکنون مردم با احساسات خود به صورت ناخودآگاه فکر می کنند و بر اساس آن افکار تصمیم می گیرند. توسعه هوش هیجانی به شما کمک می کند تا درک کنید چگونه متقاضیان شما احساس می کنند و می توانند با موفقیت همدلی کرده و با آن ها درگیر شوید.

تدوین استراتژی برندسازی احساسی

برندسازی احساسی، به طور تصادفی اتفاق نمی افتد، بلکه باید یک بخش استراتژیک در برنامه بازاریابی شما باشد و در شروع هر استراتژی کسب و کار مورد بررسی قرار گیرد. برندسازی باید در هر مرحله از چرخه کار برای مصرف کننده اتفاق بیفتد و از تبلیغات سنتی و بازاریابی گرفته تا ابتکارات خدمات به مشتری تا نحوه ارتباط کارمندانتان با مشتریان، مربوط شود.

هر چیزی که بر روی مشتریان یا شغل شما تأثیر بگذارد می تواند روی برند شما نیز تأثیر بگذارد. در نتیجه، باید ابتدا استراتژی های تجاری خود را تعیین کنید تا بتوانید برند احساسی متناسب با مشاغل و مشتریان خود ایجاد کنید.

در برند سازی احساسی- عاطفی شما باید از هر جنبه ای از زندگی مشتریان خود استفاده کنید: نفس  نیازها و آرزوهای آن ها، وضعیت عاطفی عمومی و جنبه های احساسی دیگر مثل داستانی تبلیغاتی همراه با موسیقی، کلمات، شیوه زندگی، دلتنگی، ورزش.

این مقاله را هم بخوانید:  اصول برنامه‌ریزی و مدیریت برند

 

برند سازی احساسی

  • بیاندیشید که چگونه می توانید با مشتری بالقوه درگیر شوید و آن ها را ترغیب کنید؟ چگونه می توان از جلب توجه آن ها به سمت مثبت بودن تصمیم خرید آن ها حرکت کرد؟ بخش اعظم این کار مربوط به درک احساساتی است که تصمیمات روزمره شان راتحت تاثیر قرار می دهد. مثال خوب شرکت لوازم خانگی IKEA است که با تغییر دادن طرح فروشگاه هایش، موفقیت چشمگیری در تغییر تجربه عاطفی مشتریان و افزایش فروش داشته است. اینجاست که بازاریابی حسی می تواند مهم باشد.
  • وفاداری مشتریان خود را گسترش دهید. این مرحله درمورد اضافه کردن مشوق هایی برای مشتری یا پیشنهادهای تخفیف برای مشتریان وفادار یا جوایز ویژه است.
  • برند تجاری خود را جزئی از زندگی مشتریان قرار دهید. شما به دنبال ایجاد تعامل عمیق و طولانی با مشتری هستید. به همان روشی که با تبلیغات خود در ذهن مخاطب تصویرسازی و سرمایه گذاری می کنیم، باید روی خدمات و پشتیبانی مشتریان نیز سرمایه گذاری کنیم. داشتن خاطرات خوب از یک خرید موفق، بیشتر از تبلیغات تو خالی و بدون پشتیبانی درفکر و ذهن مخاطب اثر خواهد کرد.

چگونه می توانید برند احساسی خود را بسازید؟

داده هایی در مورد مشتریان خود ضبط و نگهداری کنید تا به باز کردن احساسات آن ها کمک کند و به شما در ساخت یک برند عاطفی کمک کند و برای افراد جذاب باشد. باید بدانید که چه سؤالاتی را  از مشتریان بپرسید و با یک آمارگیری ساده احساسات و نیازهای مشتریان را در هرموردی درک کنید و از نتایج آن استفاده برید.

این مقاله را هم بخوانید:  ساخت برند رهبری برای سازمان‌ها

این آمارگیری می تواند به شما در برند سازی احساسی- عاطفی  کمک کند تا با استفاده از نظرسنجی های کوتاه و مؤثر که دارای میزان پاسخگویی بالا و سریع هستند، مشتریان خود را به روشی غیرمداخله گرانه شناسایی کنید.

 

بسیاری از برندها قدرت احساسات را درک کرده اند و از آن نهایت استفاده را می کنند. مثلا مرسدس شرکتی است که برای تبلیغات روزمره از احساسات استفاده می کند و مشتریان را به اطمینان از خودروهایش ترغیب می کند. این تبلیغات بسته های کاملی هستند شامل: داستان، کلمات، تصاویر و موسیقی. از همه مهمتر به انتظارات مشتریان خود توجه می کنند.

جمع بندی

برند سازی احساسی- عاطفی استراتژی خاصی را نیاز دارد. برای برانگیختن احساسی که مخاطب شما را به سمت خود سوق می دهد، باید از شخصیت خریداران خود آگاهی کامل داشته باشید. چه کسانی عاشق برند شماست و چگونه می توانید آن ها را دسته بندی کنید؟ جمعیت مشتریان شما بیشتر درکجا پراکنده است؟ آیا احساس خاصی وجود دارد که متناسب با شخصیت  های آن افراد باشد؟ پس قبل از غرق شدن در برندسازی این سؤالات را از خود بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن