مدیریت برند

چگونه مناسب‌ترین و جذاب‌ترین نام را برای برند خود انتخاب کنیم؟

انتخاب نام برند

یکی از تصمیمات مهم در هنگام عرضه محصولات یا خدمات جدید به بازار مخصوصا زمانی که تحت عنوان یک نام تجاری جدید قرار بگیرد، انتخاب اسم برند است. اگر تاکنون سعی در نامگذاری یک شرکت یا برند داشته‌اید؛ می‌دانید که این روند می‌تواند مشکل باشد. بهترین نام‌ها در دامنه موضوعی شما ممکن است از 10 سال پیش گرفته شده باشد.

شما می‌توانید برای نام‌گذاری شرکت خود اقدام کنید و بعد از این واقعیت متوجه شوید که مشکل شما فقط محدود بودن نام نیست بلکه مواردی می‌تواند شرکتتان را دچار گرفتاری‌هایی کند. خوشبختانه، محدودیت‌ها توانایی پرورش خلاقیت را برایتان به وجود می‌آورند. هنگام نامگذاری شرکت خود، باید موارد آشکار را برای کشف فرصت‌های پنهان کنار بگذارید. روانشناسی ذهن انسان، بهترین راه برای شروع اصول اولیه است.

یک نام تجاری را انتخاب کنید که مخاطبان هدف شما را تشویق به احساس و فکر کردن به روش‌های جدید کند. توجه به نیاز و خواسته بیرونی و درونی تان و کمک گرفتن از ابتکار و خلاقیت ذاتی شما را در این راه بسیار کمک خواهد کرد. چند نکته برای راهنمایی در یافتن ایده اصلی و کمک به انتخاب اسم برند تجاری ذکر شده است.

چگونه اسم برند را انتخاب کنیم؟

چگونه اسم برند را انتخاب کنیم؟

1- از نمادگرایی و صداهای درونی بهره برید

صداهای خاص در ذهن و درون شما الهام بخش انتخاب اسم برند بر اساس احساسات مثبت هستند و منجر به تجربیاتی می‌شوند که احتمالاً دوست دارید. به یاد داشته باشید که آن ها را به اشتراک بگذارید. دانشمندان برای چندین دهه است که از این استراتژی استفاده می‌کنند تا تجربیات مثبت و به یاد ماندنی را از طریق صدا تقویت کنند. هنگام انتخاب نام برند تجاری خود، به کلماتی که در زندگی روزمره استفاده می‌کنید فکر کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  نوشتن گزارش روزانه از زبان اپرا وینفری

سپس با مراجعه به نمونه‌ها و راهنمای اسامی ارائه شده، می‌توانید نام شرکت جدید خود را با سهولت پیدا کنید. مایکل رادر،   Rader, Michael (با بیش از ده سال تجربه در توسعه و طراحی وب، بیش از یک تکنسین ماهر، یک کارآفرین و مبتکر است که به شرکت‌های نوپا و مشاغل جدید کمک می‌کند تا آینده خود را با یک نام تجاری منحصر به فرد تعریف کنند). او خاطرنشان می‌کند که شما باید به عنوان مثال روی کلماتی که تجربیات حسی خاص دارید، تمرکز کنید. برای نمونه: نور، تاریکی، قدرت، ضعف، وضوح و یا کدر بودن و همچنین به مفاهیمی که در کلاس‌های دستور زبان دبیرستان خود آموخته اید، فکر کنید.

نقاشی کلمه برند کنار چند وسیله

2- از تکنیک‌های حفظ کردن استفاده کنید.

بهترین نام‌های برند در نتیجه احساس محور و به یاد ماندنی هستند. اگر در تلاش برای انتخاب اسم برند شرکت خود هستید نکات زیر را فراموش نکنید:

  • تمرکزتان را روی آنچه می‌خواهید شرکت شما باشد نگه دارید.
  • درباره احساسی که می‌خواهید مشتری شما از شنیدن و دیدن نام برندتان داشته باشد، فکر کنید.
  • از ایجاد یک ذهنیت حول مفاهیم مرتبط با تجارت خود شروع کنید.
  • کلمات، عواطف و توصیفاتی را که در ساختن شغل یا برند تجاری خود احساس کرده‌اید، کشف کنید.
  • سپس نمای کلی از تصاویر بصری مرتبط با شرکت خود را پیدا خواهید کرد.

به زمانی برگردید که کودکی در مدرسه بودید، همان تمرینات ذهنی را پشت سر بگذارید. به وسیله بازی کردن با وسایل خاطره‌انگیز تخیل خود را فعال‌تر کنید. این روش به ذهن شما کمک می‌کند تا با مفاهیم جدید و پیوندهای زبانی روبرو شوید.

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی موفق

3-  یک مبتکر واژگان شوید

اگر نمی‌توانید کلمه‌ای پیدا کنید که جوهر نام برند شما را کاملاً در خود داشته باشد، خودتان آن را اختراع کنید. کلمات در حال تغییر هستند و چرخه‌های تکاملی را دنبال می کنند. در انتخاب اسم برند، همیشه کلمات جدید، عامیانه و یا رسمی وجود دارند، که وارد فرهنگ واژگان می‌شوند. نمونه بارز این روند در google است. کلماتی که کاملا گمنام هستند؛ توانسته‌اند در نهایت جایگاه خود را در فرهنگ لغت آکسفورد کسب کنند. این شرکتی است که از آنچه شناخته شده بود برای آزمایش یک مفهوم کاملاً جدید، خود را محدود نکرد و فاصله نگرفت.

4- نام های بالقوه زیادی را ایجاد کنید

اگر در خارج از منطقه محلی خود رقابت می کنید، برای انتخاب اسم برند، ممکن است متوجه شوید که بسیاری از نام های احتمالی (یا URL) انتخابی شما قبلاً گرفته شده است. بنابراین باید لیست طولانی ایجاد کنید. افراد مختلف را به یک جلسه طوفان مغزی دعوت کنید. آن را به خوبی برنامه ریزی کرده و برای ارزیابی بیشتر ایده های خود را ضبط کنید.

5- لیست را براساس معیارهای خود ارزیابی کنید

هدف شما این است که نامی عینی و ملموسی پیدا کنید که  مطابق معیارهای شما باشد، به طور عینی به نام مورد نظر خود بیاندیشید.  مراقب باشید و از دوستان و خانواده نظر خواهی کنید.

6- نام خود را امتحان کنید

انتخاب اسم برند، آیا زیبا به نظر می رسد؟

گیج کننده نیست؟

شخصیت برند مورد نظر خود را منتقل می کند؟

7- از نام تجاری خود محافظت کنید

مهم است که از نام خود در حد مناسب محافظت کنید. اگر نامی را انتخاب کنید که شبیه به علائم تجاری شرکت دیگری باشد، ممکن است به درد سر بیافتید یا مجبور شوید به دادگاه بروید و مشکل قضایی پیدا کنید. یا بعد از ماه ها یا حتی سال ها استفاده، نام خود را تغییر دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی احساسی عاطفی موفق

زبان عامیانه‌ای را که جوامع از آن استفاده می‌کنند کشف کنید و از مخاطبان جدید بخواهید تا برند شما را از دیدگاه دیگری توصیف کنند. نوآوری و پیشرفت حاصل ورود به وادی جدید است. نام کسب و کار شما نباید متفاوت از محصول یا خدمات شما باشد و در انتخاب اسم برند به این مساله توجه داشته باشید. در نهایت، به نظرات و افکار خود در زمینه‌ها و فرصت‌های جدید بیاندیشید و احترام بگذارید. با کاوش در زبان محاوره جدید، کلمات اختراع شده و زبان عامیانه، به دنبال ایده خود باشید. وقتی از این منظر به نام‌گذاری نگاه می‌کنید، خواهید دید که گزینه‌های بیشتری از آنچه که در ابتدای کار فکر می‌کردید؛ برای انتخاب نام برندتان وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن