مدیریت برند

اصول برنامه‌ریزی و مدیریت برند

امروزه شرکت‌های بزرگ برای افزایش ارزش برند تجاری خود و صرفه‌جویی در هزینه‌های کلی، وقت و تلاش زیادی را برای مدیریت برند، صرف می‌کنند. این راه به مشاغل کمک می‌کند تا بستر مشترکی را برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود ایجاد کنند. استراتژی برند شامل تبلیغات، بازاریابی، روابط عمومی و رسانه‌های اجتماعی‌ست تا یک محصول  یا خدمات را در بازار به‌طور دقیق و مداوم تقویت کند. مدیریت برند حوزه‌ای از بازاریابی‌ست که از تکنیک‌هایی برای افزایش ارزش یک برند تجاری در طی مدت زمانی  مشخص، استفاده می کند.

مدیریت مؤثر برند می‌تواند ارزش محصولات و خدمات را افزایش داده و مشتریان وفادار را از طریق انجمن‌های مختلف جذب کند. این مساله در درجه اول شامل درک از برند، بازار هدف و دید کلی شرکت برای تهیه یک برنامه استراتژیک، به دست آوردن و حفظ ارزش برند است. هدف اساسی اصول مدیریت برند کارآمد، القای یکنواخت یک برند (در بین کلیه شرکت های همکار) است به گونه‌ای که به راحتی توسط مردم قابل تشخیص باشد. مدیریت برند به یک تجارت اجازه می‌دهد تا ادراک مشتری را مدیریت کند، سردرگمی برند را از بین ببرد و اعتماد به نفس برند را القا کند.

اهمیت مدیریت برند:

اصول مدیریت برند نقش عمده ای در جذب مشتری، استراتژی‌های بازار رقابتی و مدیریت یک شرکت دارد. این مهم باعث می‌شود یک برند حضور پررنگی در بازار داشته باشد و به آن اجازه دهد محصولاتش را از رقبای خود متمایز کند و از این طریق میل به استفاده از این برند را برای محصولات یا خدمات خود ایجاد کند.

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی موفق

 

اهداف و مسئولیت های مدیر بازاریابی برند

نقش رهبری / نظارت: نقش اصلی مدیر بازاریابی برند، نظارت بر کلیه فعالیت های بازاریابی برند است. در این موقعیت، مدیر بازاریابی برند، دیدگاه دپارتمان را تعریف می کند و آن را در کلیه سطوح بخش بازاریابی  القا می کند. مدیر بازاریابی برند نظارت بر فرایند برنامه ریزی برند شامل تعریف مصرف کنندگان، هدف و توسعه  بازاریابی و استراتژی های مربوط به آن را ترغیب می کند.

مدیر برند

مدیران برند توسط شرکت های بزرگ استخدام می‌شوند تا دستورالعملهای عملی در مورد نحوه استفاده از عناصر برند را ارائه دهند. آنها به طور معمول درک کاملی از برند دارند که نیاز به نمایش دارد. هدف اصلی آنها محافظت از تصویر یک برند است به گونه‌ای که همچنان به تقویت ارزش شرکت کمک کند. آنها برای اطمینان از نوآوری یک محصول یا مارک کار می‌کنند و با استفاده از قیمت، بسته‌بندی، آرم، رنگ‌های مرتبط و فرمت حروف، ارزش برند را ایجاد می‌کنند. یک مدیر برند همچنین مسئولیت ایجاد کمپین‌های تأثیرگذار و خلاق را بر عهده دارد و می‌تواند سالانه 41600 پوند درآمد کسب کند. همچنین مسئول نگه داشتن بازار هدف مارک هنگام تولید محصولات جدید است. علاوه بر این، مدیران برند موظفند بطور منظم با تحلیلگران کار کنند تا تصمیمات درستی بگیرند.

مدیر برند پشت کامپیوترش

اصول مدیریت برند :

تعدادی از اصول بازاریابی وجود دارد که هرکسی می‌خواهد مدیریت برند موفقیت آمیزی داشته باشد باید مانند کف دست خود آنها را بشناسد.

  • ایجاد برند تجاری یکپارچه

از اولین اصول مدیریت برند این است که برای اینکه محصول و یا خدمات شما واقعاً موفق باشد، به مشتریانی وفادار نیاز دارید که مرتباً از شما خرید می‌کنند. به عنوان مثال یکی از سوپر مارکت‌های زنجیره‌ای معروف میلیون‌ها نفر مشتری را از دست داده است زیرا از کوکاکولا در سوپر مارکتش  خبری نبود!

  • بدانید رقبای شما چه کسانی هستند

فضای بازاری که در آن فعالیت می‌کنید، را به خوبی بشناسید و آگاه باشید که مخالفانتان با چه چیزهایی مخالف هستند. به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال خود بایددر مورد این مساله اطلاعات داشته باشید. شما باید بدانید نقاط قوت و ضعفتان چیست تا بتوانید اطمینان داشته باشید که برند خود را به گونه‌ای قرار داده‌اید که مشتریان بالقوه به سمت شما بیایند.

  • مزیت رقابتی خود را ایجاد کنید

در هنگام توسعه اصول مدیریت برند تجاری خود باید در ذهن مصرف کنندگان بنشینید که چرا آنها نیاز به خرید از شما دارند و چه سودی خواهند برد. همیشه سعی کنید دلایل متمایزی برای برتری‌ نسبت به رقبا داشته باشید و آنها را برای مردم در دسترس بگذارید. اینگونه فرصت مقایسه شما با رقیبانتان مهیا می‌شود و افراد بهتر تصمیم‌گیری می‌کنند.

  • مدیریت مؤثر برند مستلزم انتخاب با دقت است

یکی از اصول مدیریت برند این است که باید کانال‌هایی را انتخاب کنید تا براساس آن، بازار محصول مورد نظر خود را با دقت بشناسید. اگر یک کانال نادرست انتخاب شود، منجر به هزاران هزار دلار کاهش هزینه بازاریابی خواهد شد. برای اینکه دریابید کدام کانال‌ها مناسب هستند، مدیر برند مجبور است تحقیقات زیادی را در بین مشتریان فعلی خود انجام دهد تا متوجه شود چه کانال‌هایی – از جمله رسانه‌های اجتماعی، مجلات آنلاین یا انتشارات چاپی – مناسب هستند.

  • در انتخاب قیمت مراقب باشید

مصرف‌کنندگان بسیار حساس به قیمت هستند. اگر قیمت را بسیار بالا یا پایین بگذارید می‌توانید خریداران بالقوه سودآور محصولات و  یا خدمات خود را بیگانه کنید. به عنوان مثال، اگر یک اتومبیل لوکس  قیمت بسیار پایینی داشته باشد، احتمالاً مصرف کننده آن را خریداری نمی‌کند، زیرا از آنها سؤال می‌کند که چرا این‌قدر ارزان است یا چه اشکالی در خودروست. بنابراین بزرگترین  قدم و از اصول مدیریت برند این است که یک مدیر برای ساخت آن درفضای بازاریابی دیجیتال، اطمینان را در ذهن مصرف کنندگان و مشتریان خود ایجاد کنید. به عبارت دیگر، شما باید محصولات  و خدمات خود را با چنین ارزشی غرق کنید تا مشتریانتان احساس کنند چاره‌ای جز خرید از شما ندارند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه مناسب‌ترین و جذاب‌ترین نام را برای برند خود انتخاب کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

بستن