زندگی شادمقالات

کنترل استرس و نکات مهم کلیدی

کنترل استرس

 

امروزه با دنیای پیچیده و پر مشغله ای که اطرافمان را فرا گرفته است، عوامل زیادی می توانند برای ما استرس زا باشند ما با ید با شناخت این عوامل کنترل استرس داشته باشیم. این عوامل عمدتا از درون ما سرچشمه می گیرند، یعنی این وجود و درون ماست که باعث بروز استرس می شود و ما را در شرایط استرس زا قرار می دهد.

استرس بخشی از انسان بودن است و شاید باور نکیند ولی می تواند در انجام کارها به شما انگیزه دهد. استرس زیاد و بیش از حد نرمال، ناشی از بیماری جدی، از دست دادن شغل، مرگ در خانواده یا یک واقعه دردناک زندگی می تواند بخشی طبیعی از زندگی باشد. ممکن است احساس ضعف یا اضطراب کنید و این برای مدتی نیز طبیعی‌ست.

اگر بیش از چندین هفته احساس ناراحتی یا اضطراب کردید یا اگر این امر باعث تداخل در زندگی یا کار شما شود با پزشک خود صحبت کنید. درمان، دارو و سایر استراتژی ها می توانند به شما کمک کنند.

در همین حال، مواردی وجود دارد که می توانید یاد بگیرید قبل از اینکه استرس بیش از حد شود، استرس را کنترل کنید. این پیشنهادات را در نظر بگیرید:

اکنون نکته قابل توجه اینجاست که چگونه این استرس را کنترل کنیم؟

راه حل های مقابله با استرس چیست و چگونه می توان با آن کنار آمد؟

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر راهکارهایی در خصوص  کنترل استرس به شما ارائه کنیم.

غلبه بر استرس و اضطراب

 

1. برای کنترل استرس مراقب سلامتیتان باشید

 

این مقاله را هم بخوانید:  راه تقویت شادی و آرامش فکری

فراموش نکنید که زندگی همه ما سراسر از چالش است اکنون این خودمان هستیم که می توانید این شرایط را کنترل کنیم یا اینکه در مقابل آن کوتاه آمده و همچنان خودمان را در شرایط استرس زا قرار دهیم. این شرایط استرس زا در مدت زمان طولانی می تواند آسیب هایی جدی به سلامت ما وارد کند به عنوان مثال زمانی که استرس وجود شما را فرا گرفته است نمی توانید درست تصمیم گیری کنید یا کم کم با افزایش ترشح هورمون استرس یا کورتیزول، مشکلات زیادی برایتان به وجود خواهد آمد.

2. برای کنترل استرس احساستان را با فردی در میان بگذارید

 

استرس بخشی از زندگی همه ماست بنابراین نمی توان آنرا نادیده گرفت یا تظاهر به نبود آن کرد. انسان های مختلف ممکن است انواع و اقسام گوناگون استرس را تحمل کنند. اغلب استرس باعث ایجاد احساس منفی مثل خشم یا عصبانیت و یا حتی افسردگی در انسان می شود. سعی کنید با کسی که معتمد شماست این احساس را در میان بگذارید و از احساس خود مقابل او تعریف کنید. اگر این فرد توانایی راهنمایی شما را داشته باشد بیشتر می تواند به شما کمک کند.

مدیریت استرس

3. از آینده خود چشم اندازی داشته باشید

 

برای آینده خود برنامه ریزی کوتاه و همچنین بلند مدت تنظیم کنید. بهترین راه برای این کار در نظر گرفتن تقویم و علامت زدن روزهای مشخص شده است این کار انگیزه بسیاری برای به پایان رساندن برنامه ریزی هایتان به شما می بخشد.

4.  برای کنترل استرس به ذهن خود استراحت دهید

 

این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری بهتر و چند راهکار موثر


همه ما اغلب در فشاری از استرس های کاری و زندگی شخصی خود غرق شده ایم و به منظور رهایی از آن باید کمی به ذهن و مغز خود استراحت دهیم. طبق گفته گفته داشمندان، زمانی که شما در شرایط استرس زا قرار می گیرید غدد بدن شما هورمون استرس یا کورتیزول از خود ترشح کرده و باعث اختلال در سیستم بدنتان خواهد شد.

به همین منظور کسانی که در مدت زمان طولانی تحت تاثیر ترشح این هورمون قرار می گیرند ممکن است در تصمیم گیری ها ضعیف تر عمل کرده و باععث کاهش بازدهی خود شوند. سعی کنید برای مثال چند روز خارج از شلوغی های شهر باشید یا چند روز در خانه استراحت کنید تا مغزتان استراحت کند. در این صورت از استرس های روزمره دور خواهید ماند و مغزتان برای شروعی دوباره تجدید قوا خواهد کرد.

5. ورزش کنید

برای شروع، فعالیت بدنی می تواند به بهبود خواب شما کمک کند و خواب بهتر به معنای مدیریت بهتر استرس است. پزشکان هنوز دقیقاً نمی دانند چرا، اما افرادی که بیشتر ورزش می کنند بهتر خواب عمیق «موج آهسته» دارند که به تجدید مغز و بدن کمک می کند. فقط مراقب باشید که خیلی نزدیک به زمان خواب ورزش نکنید، که خواب برخی از افراد را مختل می کند.

همچنین به نظر می رسد ورزش به خلق و خو کمک می کند. بخشی از دلیل آن ممکن است این باشد که بدن شما را تحریک می کند تا تعدادی هورمون مانند اندورفین و اندوکانابینوئیدها آزاد کند که به شما در جلوگیری از درد، بهبود خواب و آرامش شما کمک می کند. برخی از آن‌ها (اندوکانابینوئیدها) ممکن است مسوول احساس سرخوشی باشند که برخی از افراد پس از دویدن طولانی گزارش می دهند.

این مقاله را هم بخوانید:  راهنمای رایگان یادگیری استفاده قانون جذب 2

همچنین افرادی که ورزش می کنند نسبت به خود احساس اضطراب و مثبت بیشتری می‌کنند. وقتی بدن احساس خوبی دارد، ذهن شما اغلب دنبال می کند. با این تمرینات، استرس را مهار کنید:

 دویدن
شنا کردن
رقصیدن
دوچرخه سواری
ایروبیک

اگر وقت یک برنامه تمرینی رسمی را ندارید، هنوز می توانید در طول روز راه های حرکتی را پیدا کنید. این نکات را امتحان کنید:

به جای رانندگی به فروشگاه دوچرخه .
به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید.
تا جایی که می توانید از در پارک کنید.
ماشین خود را با دست بشویید.سواری کنید.
خانه خود را تمیز کنید.
در استراحت ناهار خود قدم بزنید.

نکات ذکر شده در مورد استرس بر اساس تجربه افراد زیادی به دست آمده و ثابت شده اند، شما نیز می توانید از آن‌ها بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن