برقراری ارتباطمقالات

نه گفتن به نفعتان است

آماده نه گفتن باشید

درمحل کار و یا زندگی روزانه ممکن است افراد دیگر به شما وابسته باشند یا تقاضای کمک در انجام کارهایشان داشته باشند. کمک کردن تا حدی می تواند خوب باشد ولی نباید تحمل و توان خودتان را فراموش کنید. این کار همچنین مردم را از شما پر توقع تر می کند و باعث می شود دست از تلاش بردارند. این هنگام شما نیاز به استفاده از نه گفتن دارید.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد نه گفتن به نفعتان است چون که هر قدر نه گفتن به دیگران برای شما دشوار باشد احتمال این که به اضطراب و استرس، افسردگی و فرسودگی شغلی دچار شوید افزایش خواهد یافت.

چرا نه گفتن را باید تمرین کرد؟

نه گفتن مهارتی ست که می توان آن را آموخت و در واقع باید آموخته شود. این یک مهارت مهم زندگی ست که برای پیشرفت در این دنیا لازم است. مردم همیشه به دنبال راه هایی برای استفاده از دیگران، خواه ناخواسته یا ناخواسته هستند. گاهی اوقات این امر از طریق درخواست های ساده از همکاران، دوستان ، اقوام  یا از طریق دستورات یا دستورالعمل های رهبران در زندگی یا کار ما صورت می گیرد.

زمانی که نمی توانید به خواسته اطرافیان خود نه بگویید یعنی اعتماد به نفس نه گفتن را ندارید و به همین دلیل ترجیح می دهید که پاسخ مثبت از شما بشنوند. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند یعنی شهامت نه گفتن را دارند و می دانند که نه گفتن به نفع آنهاست. این افراد به راحتی مخالفت خود را بیان کرده و از رفتار دیگران ترسی ندارند.این افراد به دلیل عزت نفس خود مخالفتشان را به وضوح بیان می کنند و می گویند

این مقاله را هم بخوانید:  افراد برونگرا در ارتباط با دیگران چه خصوصیاتی دارند؟

اکنون قادر به انجام دادن این کار نیستم


این که بخواهید در برابر خواسته های دیگران کوتاه بیایید و بله بگویید یک تعهد و مسوولیت جدید به شما اضافه خواهد کرد و به همین دلیل درگیری های فکری تان افزایش خواهد یافت. انسان برای شاد زیستند نیاز دارد که به خواسته های خود اهمیت داده و در برابر خواسته های دیگران ایستادگی کند به همین دلیل زمانی که برای خودتان ارزش قائل می شویدو به وقتتان احترام می گذارید، در برابر خواسته های نامعقول دیگران که آزادی را از شما می گیرد می توانید نه بگویید.

نه گفتن به نفعتان است

برای خوشحال کردن خودتان سعی کنید از انجام کارهایی که باب میلتان نیستند بپرهیزید و رک صحبت کنید. تلاش برای راضی نگه داشتن همه اطرافیانتان باعث می شود که خوشحالی را از خودتان دریغ کنید.

منظور واقعی خودتان را بیان کرده و به غرایزتان اعتماد کنید. تا زمانی که خودتان از خویش راضی نباشید، نمی توانید شادی درونی را تجربه کرده و شاد بمانید. هرگز خودتان را بابت خواسته های دیگران تحقیر نکرده و الهاماتتان را دنبال کنید.از نه گفتن بیم نداشته باشید بلکه برای چشیدن احساس خوشبختی باید با خودتان مهربان بوده و برای خود ارزش قائل شوید.

قطعا همه نیاز به یادگیری نه گفتن دارند. نترسید و فکر نکیند این کار شما بی احترامی، عصیان یا دشمنی با کسی ست.  مجبور نخواهید بود که تمام وقت نه بگویید، اما آن چند بار که ضروری ست نه بگویید حتماً این کار را انجام دهید. کوتاه نیایید و به آن عمل کنید. این نه تنها باعث احترام دیگران می شود، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس خود ماست.

نه گفتن به نفعتان است

هنر نه گفتن در واقع ارزش گذاری برای زمانی است که عمر در اختیار شما قرار داده است. زمانی که انسان برای وقت خود اهمیت قائل می شوید. پاسخ دیگران را این گونه می دهید که “اکنون در شرایط درستی قرار نگرفته ام و نمی توانم درخواستت را بپذیرم”

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت عادات بد

بابت نه گفتنتان عذر خواهی نکنید، اینکه بخواهید بلافاصله پس از رد کردن درخواست دیگران از آن ها عذرخواهی کنید باعث می شود که فرد احساس کند از گفته خود پشیمان هستید و سعی در جبران اشتباه خود دارید در صورتی که باید حقوق خود را دانسته و به خودتان احترام بگذارید.

نه گفتن به نفعتان است

دست از بی نقص بودن بردارید، همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، نمی توانید تمام اطرافیانتان را از خود راضی نگه دارید و بی نقص باشید، در عوض شما حق زندگی دارید به همین دلیل اختیار زندگی شما به دست خودتان است پس آنرا در اختیار دیگران قرار ندهید. اگر نه گفتن را یاد نگیرید، ممکن است هرگز فرصتی برای گفتن بله نداشته باشید. مثل این که یک قرار ملاقات پر سود را به خاطر قراری بی فایده از دست بدهید.

لزوم آموختن نه گفتن به کودکان

ما به عنوان والدین باید به کودکان خود نیاز به نه گفتن بدون احساس گناه و احترام به عقاید دیگران را بیاموزیم. با تماشای بازی گروهی از کودکان، می بینیدکه علی رغم سن بسیار کم، برخی از بچه ها هستند که به خاطر طبیعت برونگرا یا تربیت غلط والدین زورگو هستند. من چیزهایی مانند «من نمی خواهم این بازی را انجام دهم، من این را ترجیح می دهم» را بارها از کودکان شنیده ام. سپس کودک دیگر می گوید: «اگراین بازی را با من انجام ندهی، من دیگر دوستت نخواهم بود و از بچه های دیگر می خواهم که دیگر با تو بازی نکنند.»

به کودکان خود نحو کنار آمدن با این شرایط را با احترام به دیگران بیاموزید.

این مقاله را هم بخوانید:  راه کار های جذاب برای زندگی شادتر

در نهایت بدانید که  نمی توانید  همیشه به همه یا همه چیز بله بگویید؛ زیرا در این صورت، خود را از بین خواهید برد. اهمیت قاطعیت را فراموش نباید کرد. این مقاله نه گفتن به نفعتان است و اینکه درک کنید چگونه باید برای احترام به خود به دیگران پاسخ منفی بدهید و خواسته شاد را رد کنید به شما ارائه شد، امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن