مقالاتموفقيت در كار

اصول مشتری مداری را چگونه در جذب ثروت بکاربریم؟

مشتری مداری

در حوزه بازاریابی، مارکتینگ و همچنین کسب و کار اصلی ترین مبحثی که مورد ذکر است، اصول مشتری مداری و جلب رضایت اوست. هرچند که پروسه تولید، ارائه خدمات و سرویس دهی، قیمت گذاری و … از اهمیت بالایی برخوردارند، اما به طور کلی تمام این موارد در اصول مشتری مداری خلاصه می شوند.

کلید موفقیت در بازار بسیار رقابتی امروز اتخاذ استراتژی تجاری مشتری مدار است. مشتری مداری مشتری را در آغاز، مرکز و پایان هر معامله قرار می دهد. این تمرکز شرکت را از محصول، به مشتری تغییر می دهد. این رویکرد همچنین بدان معنی ست که سازمان باید درک عمیقی از نیازها و انتظارات مشتری داشته باشد. علاوه بر این، سازمان ها باید در طول مراحل مختلف چرخه حیات مشتری توانایی ارائه استراتژی را داشته باشند.

زمانی که شما بتوانید مشتری را از محصول تولیدی، خدمات ارائه شده و همچنین قیمت ها راضی نگه دارید، روند کسب و کار به سرعت رشد خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا اصول مشتری مداری را با چند نکته خلاصه به شما ارائه کنیم.

 مشتری را اولویت قرار دهید

اصول مشتری مداری چیست؟

 

مشتری مداری یعنی شناسایی و تجزیه و تحلیل مداوم و جامع انتظارات مشتری، ترجمه آن ها به شکل محصول و خدمات و تعامل با مشتریان، با هدف توسعه و حفظ روابط بلند مدت و مقرون به صرفه با آن هاست.
تمرکز روی نیازهای مشتری یکی از مهمترین اصول مدیریت کیفیت و بسیار مهم است. جنبه ای برای سازمان هایی که به مشتریان خود وابسته هستند و بنابراین باید درک کنند که نیازهای  فعلی و آینده مشتریانشان چیست تا نیاز مشتری را برآورده کنند و حتی باید نگران فراتر از نیازهای مشتری نیز باشند.

این مقاله را هم بخوانید:  تاثیر قانون جذب بر زندگی

هرچند که کسب و کار شما تحت تاثیر موارد مختلفی است اما اولویت شما باید مشتری باشد. باید رضایت او را اولویت قرار دهید و برای بهبود شرایطی که او خواستار است تلاش کنید. تا زمانی که مشتری از شما خریدی نداشته باشد، کسب و کاری هم وجود نخواهد داشت. برای رفع نیازهای مشتری ابتدا باید نیازهای اصلی او را در هر سنی تشخیص دهید، سپس برای تامین این نیازها راه حل های مختلفی در نظر گرفته و استراتژی مربوط به آن را برنامه ریزی کنید.

 راه های نرفته و تضمین نشده را امتحان نکنید

اصول مشتری مداری چیست؟

هر کسب و کاری برای رسیدن به نقطه اوج خود راه ها و مسیرهای نرفته زیادی را دارد، اما برخی از آن ها تضمین شده هستند. در واقع شما قبل از امتحان هر راهی باید بدانید که تا چند درصد از این مسیر به موفقیت می رسید، زمانی که بتوانید این درصد موفقیتتان را تضمین کنید، مشکلی در سیستم به وجود نخواهد آمد.

برای اصول مشتری مداری ارتباطتان را با مشتری صمیمی نگه دارید

 Customer Relationship
ارتباط با مشتری

منظور از ارتباط صمیمی آن نیست که با او احساس راحتی کنید و مانند رفیقتان رفتار کنید، منظور این است که خشک نباشید در مقابل او جبهه نگیرید و از کلمات بیش از حد عامیانه استفاده نکنید. ارتباط صمیمی و راحت با مشتری یعنی اجازه دهید که تمام سوالاتش را بدون رودربایستی بپرسد و نحوه کارکرد محصول را از شما بخواهد، کاتالوگ را کامل مطالعه کند و همچنین بتواند نگرانی اش راجع به قیمت ها را عنوان کند.

 برای اصول مشتری مداری کاتالوگ کامل در اختیار مشتری قرار دهید

اصول مشتری مداری چیست

شاید از نظر شما کاتالوگ محصولات یکی از معمولی ترین گزینه ها برای جلب رضایت مشتری باشد اما زمانی که یک کاتالوگ کامل از محصولاتتان در اختیار وی قرار می دهید؛ نمای محصول، توضیحات مربوطه و همچنین قیمت ها توجه وی را جلب می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  5 راهکار جذاب و آسان جهت برنامه ریزی بهتر اهداف

به عنوان مثال تصور کنید که یک مشتری در حال عبور از کنار غرفه یا مغازه و یا حتی شرکت شماست، شما فقط کاتالوگتان را در اختیار او قرار می دهید و او از محل خارج می شود. شاید وی سر فرصت به محصولات و توضیحات ارائه شده نگاهی بیاندازد و همین موضوع سبب خرید شود. بنابراین فراموش نکنید که کاتالوگ کامل از محصولاتتان از اصلی ترین ابزارهای شما برای جلب رضایت مشتری است. به طور کلی موارد زیادی در جلب رضایت مشتری و همچنین اصول مشتری مداری تاثیرگذار است که ما به طور خلاصه به تعدادی از آن ها پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن