دسته‌بندی نشده

مردان با مشکلات روحی خود چرا سخت تر کنار می آیند؟

همه انسان ها در طول زندگی خود، گاهی اوقات دچار مشکلات روحی و روانی شده و برای رفع آن اقدام می کنند. رفع مشکلات یک خواسته و نیاز طبیعی برای داشتن زندگی شاد و تجدید قوای درونی است اما در اکثر جوامع، مشکلات روحی و روانی برای مردان موضوع غیر قابل پذیرشی است که همین موضوع باعث می شود مردان در برابر این قبیل چالش ها نسبت به زنان واکنش ضعیف تری نشان دهند.

از عوامل اصلی مرگ و میر در مردان می توان به این الگوی ذهنی نادرست از مردانگی یعنی تحمل درد و رنج بدون صحبت کردن درباره آن است. بر اساس آمار به دست آمده، خودکشی در مردان تقریبا 5/3 برابر از زنان بیشتر است و همچنین هر ساله 6 میلیون مرد آمریکایی به فسردگی دچار می شوند.

طبق گزارش مراکز مقابله با الکل و اعتیاد، مرگ بر اثر استفاده بیش از حد از الکل در مردان حدود 62 هزار نفر می باشد در حالی که این آمار برای زنان رقمی حدود 26 هزار نفر است. با این وجود، باز هم بسیاری از مردان رفتار و واکنش نامناسبی دربرابر مشکلات و چالش های زندگی خود نشان می دهند. در این مطلب قصد داریم راهکارها غلبه بر آن را به شما معرفی کنیم.

آیا آنها صحبت درباره مشکلات روحی را ضعف می دانند؟

بسیاری از مردان، صحبت درباره مشکلات روحی و چالش های زندگی خود را مایه خجالت و ضعف می دانند. همانطور که گفته شد اکثر پسرها در هر اجتماعی با این باور رشد می کنند که مردان نباید درباره مشکلات خود صحبت کرده و یا از دیگران کمک بخواهند. با وجود عوارض منفی آن، باز هم عده ای دست از باورهای غلط خود برنداشته اند.

این مقاله را هم بخوانید:  غلبه بر استرس و اضطراب

پیامدهای آن

برخی مردان در ارتباط با دیگران و همچنین تعاملات اجتماعی خود دچار مشکل هستند و همین موضوع می تواند نشان دهنده افسردگی باشد.

در صورتی که این موضوع عنوان نشود، فرد کم کم به طرف راه حل های نامناسب مثل استفاده از مواد مخدر، الکل و … کشیده شده و با مسکن های موقت خودش را آرام می کند در صورتی که مردان باید به فکر حل مشکلات روحی خود باشند وکلیشه مردانگی را تغییر دهند.

راهکارهای حل این مشکل

اولین قدم برای مقابله با مشکلات روحی و داشتن زندگی شاد آگاهی و آموزش است. افزایش آگاهی و اطلاعات درباره بیماری هایی از قبیل استرس، افسردگی و عوازض آنها نقش مهمی در حل این مشکل دارد.

زمانی که یک فرد درباره مشکلات روحی یا روانی خود با دیگران صحبت می کند، احساس حمایت عاطفی که از سمت دیگران شامل او می شود می تواند باعث بهبود وضعیت شود. علاوه بر این آموزش نیز در کنار آگاهی از نقش مهمی برخوردار است.

افراد جامعهباید بدانند که اگر به مشکلات روحی خود توجه نکنند، چه پیامدهایی در انتظارشان است و چه بیماری های جسمی به دنبال آن می باشد.

اولین قدم برای رفع این مشکل این است که فرد تمایل به دریافت کمک دیگران داشته باشد. به نظر شما اگر یکی از عزیزانتان با مشکلات روحی مواجه شده باشد، شما از طریق چه نشانه هایی متوجه آن خواهید شد؟

تغییرات رفتاری و خلق و خو، کاهش عملکرد عادی، کاهش یا اضافه وزن بیش از حد، ناراحتی و ناامیدی در زندگی و همچنین نشانه های بیماری جسمی از جمله اولین نشانه های بروز مشکلات روحی است.

این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری موثر و راه کار های آن

در صورتی که فرد تمایلی ندارد با یکی از نزدیکان خود در این باره صحبت کند، مشاوران در این زمینه می توانند به او کمک کنند.

همه انسان ها در طول زندگی خود، گاهی اوقات دچار مشکلات روحی و روانی شده و برای رفع آن اقدام می کنند.

رفع مشکلات یک خواسته و نیاز طبیعی برای داشتن زندگی شاد و تجدید قوای درونی است اما در اکثر جوامع، مشکلات روحی و روانی برای مردان موضوع غیر قابل پذیرشی است که همین موضوع باعث می شود مردان در برابر این قبیل چالش ها نسبت به زنان واکنش ضعیف تری نشان دهند.

بسیاری از مردان، صحبت درباره مشکلات روحی و چالش های زندگی خود را مایه خجالت و ضعف می دانند.

اولین قدم برای مقابله با مشکلات روحی و داشتن زندگی شاد آگاهی و آموزش است. افزایش آگاهی و اطلاعات درباره بیماری هایی از قبیل استرس، افسردگی و عوازض آنها نقش مهمی در حل این مشکل دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن