دسته‌بندی نشدهزندگی شاد

فیل سفید زندگی شما چیست؟

شاید در درجه اول فیل سفید هیچ معنا و مفهومی برای شما نداشته باشد. در زمان های دور، پادشاهی به رسم تقدیر، یک فیل سفید با پادشاه کشور دیگری هدیه می دهد.

پادشاه فیل را گرانقدر می داند و سعی می کند بهترین خوراک و همچنین محل زندگی را برای او در نظر بگیرد.

هر روز از زندگی او که می گذرد، پادشاه با خود می گوید این فیل هدیه گرانقدری است و تاکنون هزینه های زیادی برای زندگی او در نظر گرفته شده است پس از حالا به بعد هم باید به بهترین نحو زندگی کند.

پس از مرگ پادشاه، مردم نیز مخارج زیادی برای فیل سفید در نظر می گرفتند و بر این باور بودند که این فیل سفید از ابتدای زندگی به بهترین نحو ممکن زندگی کرده، اکنون نیز باید در بهترین شرایط قرار گیرد.

فیل سفید

داستانی که در بالا به آن اشاره کردیم حکایت زندگی بسیاری از ماست. ما انسان ها موضوعاتی را در زندگی خود مهم می پنداریم که در واقع هیچ خاصیتی ندارند.

به عنوان مثال تصور کنید وارد دانشگاه شده و در رشته ای مشغول به تحصیل می شوید که هیچ علاقه ای به آن ندارید اما تا پایان زمان تحصل خود حاضرید مدت زمان و همچنین هزینه های زیادی برای آن در نظر بگیرید.

تنها دلیل این کار شما، این است که با خود به این می اندیشید چون از ابتدای ورود به دانشگاه هزینه های زیادی را متحمل شده اید بنابراین باید تا زمان صدور مدرکتان، زیر بار مخارج حرفی نزنید.

به مسائلی که از اهمیت زیادی در زندگی ما برخوردار نیستند و ما بیخود و بی جهت بابت آنها هزینه های گزافی می پردازیم (تفاوتی ندارد هزینه های خرج شده برحسب زمان باشند یا پول)، فیل سفید می گویند.

مدیریت زمان

همین الان نگاهی به زندگی خودتان بیاندازید، بسیاری از ما بابت مسائلی وقت می گذاریم که هیچ فایده ای در زندگی مان ندارند اما فقط به خاطر اینکه تا الان بابت آنها هزینه می پرداختیم، حاضر نیستیم آنها را رها کنیم.

این مقاله را هم بخوانید:  خودتان را بیشتر دوست داشته وشخصیت مثبت تری داشته باشید

به عنوان مثال شما وسیله ای را در خانه خود نگه می دارید که در واقع هیچ فایده ای برای شما ندارد اما چون تا اکنون در خانه شما بوده، شما ترجیح می دهید از اکنون به بعد هم از آن نگهداری کنید.

این مثال ساده ای برای توضیح فیل سفید بود اما موضوع نگران کننده این است که وقتمان را بابت چیزهایی هدر می کنیم که هیچ فایده ای برایمان ندارند

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن