دسته‌بندی نشده

خلاقیت وچندراهکار ساده برای افزایش آن

خلاقیت و ایده پردازی جزو اصول مهم در حوزه های مختلف زندگی به شمار می آیند، با این حال سوالی که اکنون به وجود می آید این است که چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟

شاید با خود فکر کنید که برخی افراد ذاتا خلاق و ایده پرداز هستند و شما جزو این دسته از افراد نیستید، اما به هیچ عنوان چنین چیزی صحت ندارد بلکه قوه خلاقیت انسان با تمرین قابل ارتقا است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با راهکارهایی ساده برای افزایش خلاقیت آشنا کنیم.

قدم بزنید

 افراد در حین قدم زدن در برابر زمانی که تحرکی ندارند و نشسته اند، خلاق ترند.

 

پس از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴، ثابت شد افراد در حین قدم زدن در برابر زمانی که تحرکی ندارند و نشسته اند، خلاق ترند. بنابراین اگر پشت میز کارتان نشسته اید و به دنبال راه حل جدیدی هستید، می توانید با این راهکار ساده ایده خلاقانه ای پیدا کنید.

پاداش کارتان را به خاطر بیاورید

 با تعیین کردن یک پاداش یا به یاد آوردن پاداش کاری که به انجام آن مشغولید، خلاقیت خود را افزایش دهید.

کودکانی که برای طراحی خلاقانه پاداش یا جایزه دریافت می کنند، خلاق ترند و ایده پردازی بیشتری دارند. شما نیز می توانید با تعیین کردن یک پاداش یا به یاد آوردن پاداش کاری که به انجام آن مشغولید، خلاقیت خود را افزایش دهید. توجه داشته باشید که زیاده روی در این زمینه می تواند انگیزه شما برای انجام آنرا کاهش دهد.

برای مدتی از موضوع فاصله بگیرید

به وجود آوردن فاصله روان شناختی یعنی برای مدتی از کاری که در آن به بن بست رسیده اید فاصله بگیرید. اصرار بیش از حد برای رفع یک مشکل و پیدا کردن راه حلباعث می شود ذهن شما در حالت قفل باقی بماند بنابراین برای یک مدت زمان کوتاه از موضوع یا مشکلتان فاصله بگیرید تا راه های خلاقانه جدیدی به ذهنتان برسند.

این مقاله را هم بخوانید:  هوش هیجانی و مهارتهای پیشرفت در زندگی

دوباره ایده پردازی را امتحان کنید

منظور از این جمله، این نیست که مجدد برگردید به مشکلات اولیه، در واقع شما باید یک قدم عقب تر برگردید و موضوع را بررسی کنید. بررسی مجدد موضوع از یک مرحله قبل تر به شما این امکان را می دهد تا ایده های جدیدی را برای این کار استفاده کنید. آیا می شود مشکل را به شکل دیگری حل کرد؟ آیا می توان آنرا از یک زاویه دیگر مورد بررسی قرار داد؟ این کار به تقویت تفکر خلاقانه شما کمک خواهد کرد.

از رنگ آبی استفاده کنید

هر رنگ تاثیر منحصر به فردی بر احساسات و رفتار ما می گذارد و تاثیر رنگ آبی افزایش خلاقیت است.

بر اساس روانشناسی رنگ ها، هر رنگ تاثیر منحصر به فردی بر احساسات و رفتار ما می گذارد و تاثیر رنگ آبی افزایش خلاقیت است. رنگ آبی به شما کمک می کند تا خارج از چارچوب به موضوع بیاندیشید و به دنبال آرامش و انجام کارهای خلاقانه باشید، در نتیجه بار دیگر برای الهام بخشی به جسمی که دارای رنگ آبی است نگاه کنید.

مدیتیشن را امتحان کنید

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که مدیتیشن باعث افزایش خلاقیت می شود اما قبل از این مدیتیشن برای تمدد اعصاب و رسیدن به آرامش مورد استفاده قرار می گرفته است. بر اساس این تحقیقات، شما می توانید افکار و احساسات خود را با کمک مدیتیشن به سمت ایده های جدید جهت دهید و بر افکار خود بار دیگر متمرکز شوید.

خلاقیت و ایده پردازی جزو اصول مهم در حوزه های مختلف زندگی به شمار می آیند، با این حال سوالی که اکنون به وجود می آید این است که چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم؟ شاید با خود فکر کنید که برخی افراد ذاتا خلاق و ایده پرداز هستند و شما جزو این دسته از افراد نیستید، اما به هیچ عنوان چنین چیزی صحت ندارد بلکه قوه خلاقیت انسان با تمرین قابل ارتقا است. کودکانی که برای طراحی خلاقانه پاداش یا جایزه دریافت می کنند، خلاق ترند و ایده پردازی بیشتری دارند. شما نیز می توانید با تعیین کردن یک پاداش یا به یاد آوردن پاداش کاری که به انجام آن مشغولید، خلاقیت خود را افزایش دهید.توجه داشته باشید که زیاده روی در این زمینه می تواند انگیزه شما برای انجام آنرا کاهش دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  موانع رسیدن به موفقیت چیست؟
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن