برندسازی شخصی (پرسونال برندینگ) چیست ؟

   

هنگامی که به “برندسازی شخصی” (Personal Branding ) اشاره می‌کنیم،  درباره منحصر به‌فرد کردن و ترویج آن‌چه شما ارائه می‌دهید یا تولید می‌کنید صحبت می‌کنیم. در واقع مجموعه‌ای از تعاریف و خاطرات مشتریان و اطرافیان است که نوع نگاهشان نسبت به شما را شکل می‌دهد. چرا که در محیط کاری و تخصصی این‌که دیگران راجع به ما و توانمندی ما چگونه فکر می‌کنند، بسیار مهم است.

با استفاده از پرسونال برندینگ شما نسبت به سایر متخصصان حوزه‌ی کسب و کارتان متمایز می‌شوید. طبق عادت، کلمه برند، ذهن ما را به سوی مارک‌ها و یا شرکت‌هایی مثل مک دونالد یا اپل هدایت می‌کند. اما امروزه تقریبا هر چیزی می‌تواند تبدیل به یک مارک شود. در واقع افراد و مهارت‌هایشان نیز، مانند محصولات کسب‌ و کارها، نیاز به معرفی دارند و باید در جهت برندسازی شخصی برایشان اقدام شود.  

 

پرسونال برندینگ شامل معرفی خود به کمک وسایل مختلف ارتباطی و سپس یادآوری به مشتری بعد از آشنایی با خدمات است. به طور خاص، این فرآیند شامل معرفی شما و کسب  و کار شخصی‌تان بصورت آفلاین مثل: کارت ویزیت، ارائه سخنرانی، شرکت در همایش‌ها، تبلیغات، دریافت مدارک بین المللی و کسب لوح تقدیر و تندیس‌هاست. امروزه هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین، از این روش‌ها استفاده می‌شود.

اهمیت برندسازی شخصی

 

خوشبختانه، ابزارها و منابع بسیار خوبی وجود دارد تا بتوانید در روند پرسونال برندینگ از آن‌ها استفاده کنید و تصور درستی از کسب و کار خود در بین مشتریان به جا بگذارید. این مساله گاهی باعث سختی‌هایی برای برخی مدیران می‌شود. اما اگر شما به صورت آنلاین یا آفلاین تلاشی در راستای معرفی خود و توانایی‌هایتان نکنید، فرصت را از دست داده و به رقبا اجازه می‌دهید که از شما پیشی بگیرند.

ما معتقدیم که نام تجاری شخصی باید برای همه قابل دسترس باشد. به همین دلیل، برای کمک به شما در روند ساخت آن، این راهنما را در نظر گرفته‌ایم. این فرایند ممکن است نیازمند تلاش بیشتری از طرف شما باشد، اما در نهایت بسیار ارزشمند خواهد بود. روش آفلاین روشی آزمایش شده و مطمئن برای به دست آوردن و حفظ مشتری‌ست و روش آنلاین هنوز در حال توسعه می‌باشد. اما به طور فزاینده‌ای برای جهانی شدن قدرتمند است. اثر ترکیبی این دو استراتژی برندینگ، بیش از دو برابر خواهد بود.

افراد معمولا مایل به بهبود و ارتقا جایگاه حرفه‌ای خود هستند. ما هر زمان که در مورد بازاریابی تأثیرگذار صحبت می‌کنیم مرتبا به برند‌ها و مارک‌ها اشاره داریم. ایده “برندسازی شخصی” برای اکثر افراد غیر معمول است. اما این امر باعث می‌شود به بازار مشتریان و مخاطبینتان معرفی شده و برای همیشه در ذهنشان باقی بمانید.

آیا تا به حال نام خود را در گوگل جستجو کرده‌اید؟ چه بسا بعد از جستجو متوجه شوید که افراد دیگر نام شما را به اشتراک می‌گذارند و از آن استفاده شخصی یا حتی سوء استفاده می‌کنند. احتمالا مطالبی در مورد شما به اشتباه یا دروغ منتشر می‌شود و دلیلش این است که از فرصت و اعتبار شخصی خود استفاده نکرده‌اید.

علاوه بر این برندسازی شخصی می‌تواند برایتان از نظر حرفه‌ای بسیار حیاتی باشد. این‌گونه است که خود را به مشتری‌های فعلی و بالقوه معرفی می کنید. این امکان شرایطی را مهیا می‌کند تا اطمینان حاصل کنید مردم شما را به جای روش‌های دلخواه خودشان یا رقبا به همان صورت که خودتان مایل هستید می‌شناسند.

این روش فرصتی را در اختیارتان می‌گذارد تا نقاط قوت خود را برجسته کنید. همچنین کمک می‌کند تا مردم کسب و کار شما را باور کنند و بهتر بشناسند. این امر به ویژه در زمان انتخابات مشهود است. جای تعجب نیست که نامزدها با با استفاده از این ترفند، حتی بدون در نظر گرفتن نظرات و عقاید سیاسی خود در سیاست موفق می‌شوند و آرا را جذب می‌کنند.

ملاحظاتی برای برندسازی شخصی

 

اگر می خواهید تأثیرگذار باشید، باید با استفاده از برندسازی شخصی به فکر مطرح کردن خود در محیط حرفه‌ای‌تان باشید.این کار به شما کمک می کند تا از همه افراد متمایز شوید. شما می توانید از این روش برای نشان دادن دانش و مهارت‌هایتان در حوزه‌های تخصصی مربوط به خود استفاده کنید. از بسیاری جهات، این مساله کمک می‌کند تا شما در اذهان عمومی به یاد ماندنی شوید و در مقابل هزاران رقیب دیگر ایستادگی کنید.

برای برندسازی شخصی، نیاز به تأمل گسترده و درونی دارید. این امر کمک می‌کند تا خودتان را بهتر بشناسید و بیشتر روی نقاط ضعف و قوتتان متمرکز شوید. البته به طور معمول اشخاص کمی هستند که به این نکته توجه می‌کنند. بسیاری از افراد با این‌که دوست دارند پیشرفت کنند و موفق باشند اما نمی‌توانند توصیف درستی از خود ارائه دهند و در جهت شناخت خود اقدام صحیحی انجام نمی‌دهند.

اگر هدف نهایی شما برای پرسونال برندینگ، بهبود عملکرد شغلی‌تان است؛ ابتدا باید بدانید که مشتریان شما چه کسانی هستند. زیرا برند شخصی شما باید با خواسته مشتری‌تان مطابقت داشته باشد. این روش سبک جدیدی به حساب نمی‌آید. بازرگانان سالها قبل از اختراع اینترنت، این کار را انجام می‌دادند. بخش مهمی از برندسازی شخصی، این است که اطمینان حاصل کنید، با مسائل و مشکلات بازار هدف خود آشنا هستید. تنها تفاوتی که وجود دارد، این است که می‌ توانید نشان دهید، راه حل برخی از مشکلات را پیدا کرده‌اید و مایلید با دیگران به اشتراک بگذارید.

برندسازی شخصی و رهبری

 

یکی از اساسی‌ترین و ماندگارترین نکاتی که احتمالا درباره رهبری شنیده‌اید، این است که کار رهبر بر تفکر افراد تأثیر می‌گذارد. امروزه راه‌هایی برای برندسازی شخصی موجود است که به هر رهبری امکان دسترسی به تفکر مردم را می‌دهد. این مساله می‌تواند شامل مشتریان  فروشندگان، سهامداران، شرکا، و حتی کارمندان و اعضای تیم داخلی باشد.

به عنوان مدیرعامل یا مؤسس، برند شما، دارایی بزرگی است که می‌تواند هویت شرکت شما را هم در سطح خارجی و هم در سطح داخلی توسعه دهد. پس هیچ‌گاه اهمیت پرسونال برندینگ را فراموش نکنید. حتی یک ابتکار بیرونی مانند پادکست می‌تواند به عنوان سبکی باورنکردنی در جهت معرفی شما کاربرد داشته باشد. این روش فرصتی برای برقراری ارتباط با کارمندان مهیا می‌کند. مخصوصا از این طریق، کسانی که مرتبا با آن‌ها روبرو نمی‌شوید فرصت بهتری برای شناخت شما پیدا می‌کنند. چون می‌توانند به پادکست شما گوش دهند و متوجه شوند که برای چه کسانی کار می‌کنند. در واقع به این مساله پی می‌برند که شما دقیقا به چیزهایی اهمیت می‌هید.

شما فقط با حضور در جامعه و برندسازی شخصی، به دیگران معرفی می‌شوید. مردم شروع به گوش دادن صدای شما خواهند کرد و ممکن است در آن‌چه شما می‌گویید ارزشی پیدا کنند. قدرت این ارتباط انسانی به طور بالقوه می‌تواند، منجر به فرصت‌های بیشتر برای شما و مجموعه‌ی کاری‌تان شود. کدام صاحب مؤسس یا مدیرعامل نمی‌خواهد دارایی خود را افزایش دهد و از این طریق حداکثر استفاده را برای پیشبرد رسالت شرکت خود نداشته باشد؟

روش‌های ایجاد برندسازی شخصی

 

دنیای دیجیتال، فرصت شگفت انگیزی به ما می‌دهد تا بسیاری از تعاملات انسانی را به وجود آوریم و آن‌ها را در مقیاس بزرگ، تکثیر کنیم. هر چند این امکان برایمان فراهم نیست تا رو در رو با افراد آشنا شویم اما فرصت خوبی برای جلب توجه مردم به سمت خودمان است.  محیط دیجیتال امکان پخش یک طرفه را فراهم می‌کند تا افراد احساس کنند شما را می‌شناسند.  طی کردن این مراحل برای برندسازی شخصی کار زیادی را می‌طلبد، اما اگر آماده هستید، توجه کنید:

مرحله 1: متوجه شوید در چه چیزهایی خوب هستید

 

تعیین کنید چه روشی را برای کسب درآمدزایی، پیش‌رو خواهید گرفت. در واقع قدم اول این است که آن‌چه را دوست دارید انجام دهید. زیرا اگر در این مرحله به درستی عمل نکنید احتمال دارد نسبت به ادامه‌ی کار بی‌انگیزه شوید. پس مهم است که علایق و استعدادتان را به خوبی مد نظر داشته باشید. افرادی که به این مساله توجه نمی‌کنند به مرور زمان در پیشرفت شغلی دچار مشکلاتی خواهند شد.

مرحله 2: بستر اجتماعی خود را پیدا کنید.

بزرگترین مشکلی که اکثر مردم با آن مواجه هستند، این است که برای راه‌اندازی یک وب سایت شخصی عجله می‌کنند. برای شروع و قبل از این کار، لازم است ابتدا در جهت برندسازی شخصی و معرفی خود اقدام کنید. مثلا شرکت در همایش‌ها و سمینارها، می‌تواند چنین فرصتی را در اختیارتان قرار دهد. بهتر است رویدادهایی را انتخاب کنید که ارتباط خوبی با حوزه‌ی کاری‌تان دارند و در آن‌جا بهترین مطالبی را که معرف شما و کسب وکارتان است ارائه دهید. به مرور زمان، وقتی در این مجامع عمومی حضور پیدا کنید توسط افراد بیشتری هم شناخته خواهید شد. سپس با عبور از این مرحله، می‌توانید به فکر راه‌اندازی یک وب سایت شخصی باشید.

 مرحله 3: همکاری کنید.

 

در مرحله بعدی هر اندازه که می‌توانید با سایر رقبا در کسب و کار خود رابطه برقرار کنید. این کار درهای زیادی را رو به موفقیت برایتان باز می‌کند و به رشد اجتماعی شما نیز کمک خواهد کرد. رقبای دیگری را پیدا کنید که محتوای عالی ایجاد کرده و موفق بوده‌اند. با این افراد بیشتر همکاری کنید. در طی این فرآیند، دوستان بسیار خوبی پیدا خواهید کرد. یکی از راه‌های حضوری ارتباط با رقبا و آشنایی با آن‌ها در سراسر کشور ، شرکت در همایش‌هاست. در این نوع روابط امکان آشنایی رو در رو برایتان فراهم می‌شود که اتفاقا تاثیر بیشتری هم در ایجاد برندسازی شخصی دارد.

مرحله 4: در فضای مجازی فعالیت کنید

 

اگر در ابتدای راه هستید، قدم اولیه را با استفاده از امکانات شرکت های معتبر برای پخش ویدئوها، پادکست‌ها و تبلیغات مجازی خود انجام دهید. این امر تاثیر بسیاری در جهت پرسونال برندینگ دارد. هیچ دلیلی ندارد که برای شروع کار وب سایت سفارشی خود را طراحی کنید. بلکه باید به سبک و سیاق دیگری خودتان را مطرح کنید. در جهت اعتبارسازی می‌توانید توجه مخاطبان را در رسانه‌های اجتماعی جلب کنید و سپس وب سایت خود را به همه آن‌ها معرفی نمایید. برندینگ برایتان این امکان را فراهم می‌سازد تا ویژگی‌های منحصر به فردی از خود نشان دهید که شما را در حوزه تخصصتان از دیگران جدا می‌کند. هنگامی که در رسانه‌های اجتماعی، مخاطبان چشمگیری پیدا کنید و در ذهن آن‌ها ثبت شوید، زمان خوبی‌ست تا وب سایت خود را راه‌اندازی کنید. اما بهتر است در ابتدا، سایت ساده‌ای را برای کسب و کارتان در نظر بگیرید و کم‌کم به فکر توسعه و سفارشی سازی آن باشید.   

چگونه برندسازی شخصی را شروع کنیم: 


 • خود را بهتر بشناسید

 •  

نقاط قوت خود را بشناسید: اولین مرحله در پرسونال برندینگ شناخت نقاط قوت و ضعفتان است. سعی کنید خوبی‌هایی که درکار شما وجود دارد را پیدا کنید تا بتوانید به یک رهبر قوی تبدیل شوید. ارتباطات خود را تقویت کنید و توانمندی‌های شخصی خود را اتقا دهید. یک رهبر موفق باید در درجه‌ی ‌اول، به ضعف‌ها و توانایی‌های خود اشراف کامل داشته باشد. برای کشف نقاط قوتتان، از 10 نفر که ارتباط نزدیکی با شما دارند، بخواهید تا 3 مورد از نقاط قوت شما را نام ببرند. 3 پاسخ پر تکرار احتمالاً مهم‌ترین نقاط قوت شماست. همچنین می‌توانید از تست‌های شخصیت هم برای این کار استفاده کنید.

 • لیستی از تجربیات کاری و آموزشی خود تهیه کنید.

 •  

لیستی از تمام سوابق و تجربه‌های خود که مربوط به زندگی حرفه‌ای و علایق شماست تهیه کنید. این لیست شامل تحصیلاتتان در دانشگاه، مدرسه، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی، همایش‌هایی که شرکت کرده‌اید، موسساتی که از شما تجلیل کرده‌اند، مدارک، لوح‌ها و تندیس‌های داخلی و بین الملی که دریافت کرده‌اید و سوابق کاری شما می‌شود.

 • اهدافی برای خود مشخص کنید.

 •  

امیدوار هستید در چند سال آینده به چه اهدافی دست پیدا کنید؟ تمرکز واقع بینانه روی یک هدف، به شما کمک می‌کند که یک چشم‌انداز روشن از آینده‌ی برند تجاری خود داشته باشید. فراموش نکنید زمانی که دیگران در مورد شما صحبت می‌کنند شما را با اهدافتان به یاد خواهند آورد. پس در تعیین اهداف آینده‌ی کاری‌تان بسیار دقت داشته باشید تا ذهنیت خوبی نسبت به شما در بین عموم شکل بگیرد.

 • مخاطبان هدف خود را بشناسید.

 •  

در ابتدا مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. آن‌ها افرادی هستند که در حوزه تخصص شما فرصت‌هایی را ارائه می‌کنند. به همین دلیل کاملاً منطقی است که بخواهید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. برای مثال اگر تازه کار خود را شروع کرده‌اید، مخاطب هدف شما یک کارخانه‌دار بزرگ نخواهد بود. مخاطبان هدف در واقع مشتریان شما هستند که می‌توانند منابع خوبی برای کسب درآمدتان باشند. بعد از این‌که این افراد را شناسایی کردید حالا زمان آن رسیده است تا به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. راهی برای برقراری ارتباط حرفه‌ای با آن‌ها ایجاد کنید و با نشان دادن توانایی‌های خود، توجهشان را جلب کرده و به برندسازی شخصی خود کمک کنید.

 • داستان خود را بسازید.

 •  

بااستفاده از نقاط قوت، علایق، تجربه‌ها و تمرکز روی مخاطبان هدف قادر خواهید بود تا داستان شخصی خود را بسازید. داستانی بسازید که بتوانید همیشه به خاطر داشته باشید و آن را بارها و بارها در مکالمات خود، محتوای شبکه‌های مجازی و وب سایتتان به اشتراک بگذارید. این کار به برندسازی شخصی شما کمک زیادی خواهد کرد.

اکنون شما می‌توانید از این تجربیات، بهره بگیرید و با استفاده از اسمی که از خود در ذهن مردم بر جای می‌گذارید، کسب‌وکارتان را رونق دهید. لازم است بگوییم پرسونال برندینگ، نیازمند زمان و تلاش فراوان است. به یاد داشته باشید که برند شخصی را هیچ‌کس نمی‌تواند از شما جدا کند و همیشه در طول زندگی حرفه‌ای با شما همراه است. ‌یکی از نیازهای اصلی یک مدیر این است که اجازه دهد مردم در مورد او بیشتر اطلاعات داشته باشند و بدانند که در چه امری تخصص دارد. در نتیجه بیشتر از قبل به او اعتماد می‌کنند. حتی سعی کنید از لباس فرم، با رنگ و ظاهری مورد پسند خودتان برای برندتان استفاده کنید و همه جا با آن‌ها ظاهر شوید .

خدمات هلدینگ بین المللی خندان، در زمینه برندسازی شخصی برای شما مدیران محترم شامل :

 
 • برگزاری همایش های تخصصی و عمومی مهارتی و آموزشی برای موفقیت و پیشرفت کسب و کار مدیران،
 • تبلیغات کسب و کار شما در محل همایش: معرفی کسب و کار شما به مدیران برتر کشور، نصب بنر ایستاده مجموعه در معرض دید بازدید کنندگان.
 • تجلیل از شما مدیران موفق در همایش،
 • اهدای مدارک مدیریتی و اهدای تندیس (مجسمه پیکره‌ای است که اغلب به هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک واقعه ساخته می‌شود.)
 • یادبود و برگزیده نشان (هدیه ای که به ‌رسم یادگار تقدیم می شود)
 • رز گلد سلاطین کسب و کار، لوح زرین و لوح بلورین (لوح زرین و یا بلورین یکی از جوایز همایش‌های مدیرتی هلدینگ خندان است .این جایزه یکی از چند جایزه‌ای است که به برگزیدگان و  کارافرینان یا مدیران موفق در رشته‌های مختلف اهدا می‌شود)
 • اهدای سردیس با عناوین مدیر برتر، کارافرین برتر، مقامات شاخص رهبری، برند برتر، برگزیده اعتماد مشتریان، مدیر افتخار آفرین
 • طراحی کتاب الکترونیک (کتاب الکترونیکی در دو صفحه تهیه می شود که در آن سوابق مدیریتی شما شامل تمامی رزومه شغلی و تحصیلی و نیز سوابق مجموعه و برندهای شما در آن درج شده و به همکاران و مشتریانتان ارائه می‌شود).
 • ارائه سی دی همایش‌های دوره‌های قبل
 • چاپ لوگوی  مجموعه در بنر سردرهمایش‌ها (لوگو نماد و معرف هر برند است، یک لوگو، بجای هزاران کلمه حرف خواهد زد. بنابراین اگر در معرض دید مشتریان قرار بگیرد بیشتر در ذهن آنان ثبت می‌شود.)
 • مصاحبه با مدیران و انتشار ویدئوی آن در وب سایت‌های داخلی معتبر و شبکه‌های اجتماعی برای شناخته شدن کسب و کار شما.

 

 
 

همین الآن دانلود کن | اپلیکیشن مسیر ثروت آفرینی

با مشاوران ما در تماس باشید:

لطفا مشخصات خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال نمایید تا با شما تماس بگیریم و یا با شماره 9129461351 تماس حاصل فرمایید.

استفاده از ابزارهای برندسازی 

ارتباط با ما

دفتر مشهد: ۳۶۰۲۱۳۰۱ ۰۵۱
تلفن دفتر تهران :۰۲۱۶۶۵۶۰۸۵۹- ۰۲۱۶۶۵۶۰۸۵۱   
همراه:   ۰۹۱۲۹۴۶۱۳۵۳  – ۰۹۱۲۹۴۶۱۳۵۱

info@arefkhandan.com

بستن
Open chat
مشاوره رایگان
درود بر شما دوست عزیز
چطور میتونیم به شما کمک کنیم؟