عوامل فروش موفق

مهارت های موفقیت در فروش کدامند؟ فروشنده موفق چه مهارت هایی دارد؟

عموم افرادی که در حرفه بازاریابی و فروش مشغول به کارهستند با این قبیل سوالات مواجه می شوند اما پاسخ آن‌ها را نمی دانند. زمانی که فردی از شما یا شرکتتان خرید می کند، اولین قدم را برای اینکه به مشتری تبدیل شود برداشته است.

شما برای حفظ شغل و تجارت خود باید بیاموزید چگونه ارتباط موثر با مشتری برقرار کنید و علاوه بر این، رضایت مشتری را اولویت خود قرار دهید. کلید موفقیت در فروش، رضایت مشتریان شماست.

برقراری ارتباط موثر و طولانی با مشتریان یک شبه اتفاق نمی افتد، بلکه به عواملی وابسته است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

با مشتری روراست باشید

وفاداری مشتری شما نیازمند اعتماد است، بنابراین مهم ترین عاملی که اعتماد مشتریانتان را سلب می کند دروغ و فریبکاری است. شاید در برخی موارد بخواهید او را سردرگم کرده یا فریب دهید، اما در عوض این خودتان هستید که آسیب می بینید.

ساده ترین راه برای جلب اعتماد و همچنین وفاداری مشتریان این است که پیگیری کنید و از روش های شفاف بازاریابی و قیمت گذاری استفاده کنید. این شیوه های ساده به مشتری این مفهوم را می‌رساتد که ارتباط شما و تجارتتان با او از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورت بروز اشتباه یا خطا، حتما عذرخواهی کنید

واقعیت این است که هیچ کسب و کار و تجارتی بی عیب و نقص نیست، بنابراین شاید گاهی اوقات سرویس دهی یا خدمات شما به اندازه کافی برای مشتریانتان قانع کننده نباشد و آنها نیز درک می کنند که هر فردی ممکن است خطا کند.

در چنین شرایطی سعی کنید با احترام کامل از مشتریان خود عذرخواهی کرده و در صورت لزوم سرویس یا خدماتی را برای جبران به صورت رایگان در نظر بگیرید.

با مشتریان خود در ارتباط باشید

تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که مشتریان تمایل دارند درباره محصولات، قیمت، تاریخچه کمپانی و شرکت، سری جدید محصولات شما و … اطلاعات دریافت کنند.

البتده توجه داشته باشد که برخی از مشتریان چنین نظری ندارند و به پیام های تبلیغاتی مربوط به فروشگاه اهمیتی نمی دهند، در هر صورت شما می توانید با ارتباط برقرار کردن با مشتریانی که خواهان آن هستند، روابط موثر ایجاد کرده و بر او تاثیر بگذارید.

مطمئن شوید که مشتریان شما در استفاده کردن از خدمات شما به مشکلی بر نمی خورند

هرچند که شما امیدوار هستید که مشتریانتان هرگز با مشکل مواجه نشوند و نیازی به تماس گرفتن با آنها نباشد اما واقعیت این است که برخی از آنها در استفاده از خدمات شما به کمک نیاز دارند. شاید مشتری شما برای پیدا کردن کالای مجود در فروشگاه یا بازگرداندن کالای خریداری شده به کمک نیاز داشته باشد، در هر صورت ارتباط و سرویس دهی شما می تواند برای او مهم و حیاتی باشد.

بر اساس آمار به دست آمده، گزارشات منفی دو برابر بیشتر از سرویس دهی خوب، کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین برای نگه داشتن مشتریان فعلی خود باید ارتباط موثر با آنها داشته باشید. بسیاری از مصرف کنندگان زمانی که با خدمات نامطلوب شرکت یا تجارت شما روبرو می‌شوند، به رقیبان تجاری شما جذب می شوند.

برای اطمینان یافتن از اینکه مشتری شما به خوبی از خدمات شما بهره می برد می توانید اقدامات زیر را به کار گیرید:

  1. ارائه خدمات مطلوب به مشتریان را به کارمندانی که با مشتریان در ارتباط هستند آموزش دهید.
  2. سریع ترین راه کمک به مشتریانی که به مشکل برخورده اند را پیدا کنید.
  3. برای جبران مشکلات پیش آمده، تخفیف یا سرویس های اضافه بر سازمان در نظر بگیرید.

 

 

نوشتن نظر