مهارت حل مساله

مهارت حل مساله فقط با ۸ نکته

مهارت حل مساله یکی از مهم ترین مسایل ضروری برای هر مدیر به شمار می آید و باغث ارتقای مهارت های شخصی می شود. به عنوان یک مدیر، شاید در طول مسیر پیشرفت حرفه ای خود به مسائل ریز و درشت زیادی برخورد کنید، در این هنگام می توانید با مهارت حل مسئله نه تنها چالش های مسیر را حل کرده بلکه به نتایج موفقیت آمیزی دست یابید.

زمانی که با چالشی روبرو می شوید مهم ترین نکته برخورد شما با آن چالش است. اگر آنرا به چشم یک مشکل نگاه کنید، در پیشرفت شما وقفه ایجاد می کند اما برای حل مساله کافی است ۸ سوال زیر را از خود بپرسید:

مهارت حل مساله یک ضرورت در زندگی هر فرد است. داشتن یک دید کلی از مشکل یا چالش به شما کمک می کند تا با واقعیت ها روبرو شوید، نه نگرانی های ذهنی تان. شاید در لحظه رویارویی با چالش برایتان بزرگتر به نظر برسد اما اولین قدم این است که از خودتان بپرسید مشکل دقیقا کجاست؟ و این اولین کار لازم در فنون  حل مساله است.

Problem solving skills tips

وضعیت تا چه اندازه مهم و بحرانی است؟

گاهی اوقات ذهن ما تحت تاثیر احساسات شخصیمان قرار گرفته و اهمیت واقعی موضوع را تشخیص نمی دهد و همین مشکل می تواند زمان ما را هدر دهد بنابراین باید پس از بررسی مشکل در نظر بگیرید که این موضوع تا چه اندازه بحرانی است و چه تاثیری بر زندگی یا کار شما می گذارد. به کمک این سوال می توانید مشخص کنید که سرعت عملتان باید رد چه وضعیتی قرار داشته باشد. آیا باید سریعا دست به کار شوید یا زمان بیشتری برای پیگیری آن دارید؟

 

برای حل مساله چقدر زمان دارم؟

شاید در چنین شرایطی استرس و اضطراب باعث شود با خود فکر کنید که زمان کافی برای حل مساله در اختیاز ندارید اما پس از طرح این سوال، متوجه می شوید که واقعا چقدر زمان برای حل مسئله در اختیار دارید و می توانید بر آن تمرکز کنید؟

زمان لازم برای حل مساله

این مسئله تا چه اندازه بر حال من تاثیرگذار بوده است؟

مسائل و چالش ها تاثیر مستقیمی بر ذهن و رفتار ما می گذارند چرا که گاهی اوقات باعث می شوند ما واقعیت موضوع را نبینیم، بلکه فقط به خاطر قرارگیری تحت تاثیر مسئله، دیدگاهمان را نسبت به آن عوض می کنیم و نمی توانیم به واقعیت موضوع بپردازیم. از این رو چهارمین سوالی که از خود باید بپرسید این است که حس و حال شما نسبت به این موضوع چقدر بر دیدگاهتان تاثیر گذاشته است؟

تاثیر چالش ها بر ذهن

 

نتایج احتمالی حل مسئله چیست؟

در رویارویی با هر چالش و مسئله ای، به عنوان یک مدیر موفق باید بدانید که با هر انتخاب شما چه نتایجی پدید می آیند. بررسی نتایج احتمالی به شما کمک می کند تا بهتر تصمیم گیری کرده و با آمادگی بیشتری به حل مسئله بپردازید. پس بهتر است برای بهبود مهارت حل مساله تلاش کنید.

نیازی نیست همیشه اولین گزینه و راه حلی که به ذهنتان می رسد را اجرایی کنید، بلکه باید تمام گزینه های موجود را بررسی کرده و بر اساس نتایج احتمالی تصمیم گیری کنید. گزینه های شما می تواند شامل بیخیال شدن یا حتی درگیری کامل با چالش باشد.

What are the possible outcomes of the problem solving?

هر یک از این انتخاب ها چه هزینه ای برای من دارند؟

انتخاب هر گزینه می تواند به طور مستقیم بر زندگی شخصی و کاری شما تاثیر بگذارد. راهی باید انتخاب شود که عقلانی و هوشمندانه باشد و همچنین طی فرایند حل مساله نه تنها باعث آسیب رساندن به شرایطتان نشود، بلکه به بهبود آن نیز کمک کند.

 

 

نوشتن نظر