تکنیک پومودورو در مدیریت زمان

تکنیک پومودورو در مدیریت زمان

تکنیک مدیریت زمان یکی از مهم ترین مهارت های زندگی از نگاه افراد موفق به شمار می آید. آیا تا به حال درباره  تکنیک پومودورو در مدیریت زمان شنیده اید؟ در واقع همه ما انسان ها در طول روز ۲۴ ساعت زمان در اختیار داریم اما مسئله ای که تفاوت میان افراد عادی و موفق را تعیین می کند، نحوه استفاده شان از زمان است. برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار قطعا باید با راه های مدیریت زمان  آشنا باشید تا بتوانید به برنامه ریزی های خود عمل کنید.

در ادامه قصد داریم راجع به بهبود مهارت مدیریت زمان به کمک این تکنیک بپردازیم. در واقع میخواهیم سوال تکراری و شاید آزار دهنده ای که گاهی اوقات به ذهنمان خطور میکند را پاسخ دهیم : چگونه زمان را مدیریت کنیم؟

اولویت بندی برای کارها

در اولین قدم باید بدانید که مهم ترین قسمت مدیریت زمان اولویت بندی است. تا زمانی که شما ندانید کدام کارتان از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید سریع تر انجام گیرد، نمی توانید مدیر زمان خود باشید. بنابراین یکی از فعالیت هایی که از نظر خودتان از اهمیت بالاتری برخوردار است و باید هر چه سریع تر انجام شود را انتخاب کنید.

تنظیم زنگ ساعت

زنگ ساعت خود را برای ۲۵ دقیقه آینده تنظیم کنید. در تکنیک پومودورو، شما با استفاده از تنظیم ساعت، زمان های ۲۵ دقیقه ای برای خود در نظر می گیرید و مشغول به کار می شوید. در این بین اگر موضوعی حواس شما را پرت کرد، آنرا جایی یادداشت می کنید و مجددا به سر کارتان بر می گردید.

یادداشت مسائلی که باعث حواس پرتی شما می شوند می تواند این عوامل را از شما دور کند یا حتی می توانید فکر کردن به آنها را به زمان دیگری موکول کنید.

 

تنظیم زنگ ساعت

با شنیدن زنگ دست از کار بکشید

تفاوتی ندارد چه میزان از کارتان را انجام داده اید، حالا زمان استراحت ۳ الی ۵ دقیقه ای شماست. در این زمان می توانید از جایتان بلند شده و استراحت کوتاهی داشته باشید. اگر تمایل دارید می توانید نوشیدنی انرژی زا یا یک قهوه میل کرده و سپس مجدد به ادامه مسیر بپردازید.

 

چرخه را ۳ بار تکرار کنید

در این قسمت منظور از چرخه این است که تا ۳ بار زنگ ساعتتان را برای ۲۵ دقیقه بعد تنظیم کنید و سپس برای ۳ الی ۵ دقیقه دست از کار بکشید. در این صورت شما ۹۰ دقیقه در حال کار کردن هستید در حالی که تنها ۱۰ الی ۱۵ دقیقه از آنرا به استراحت های کوتاه خود اختصاص داده اید. در این بین اگر موضوعی حواس شما را پرت کرد، به یاد داشته باشید که آنرا به زمان استراحت خود اختصاص دهید.

قدم آخر را بردارید

قدم آخر تکنیک پومودورو در مدیریت زمان این است که بعد از سومین باری که شما مشغول به کار می شوید و زنگ ساعتتان به صدا در می آید، باید بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه به استراحت خودب پردازید. این استراحت می تواند شامل صرف غذا، خواب یا صحبت با یکی از همکارانتان شوید.

روش های مدیریت زمان و مخصوصا این تکنیک به شما کمک می کند که در حین انجام کار از آن خسته نشوید و همچنین آنرا به درستی به پایان برسانید. بیشتر افراد انجام کار خود را به خوبی شروع می کنند اما در به پایان رساندن آن به مشکل بر می خورند، از این رو می توانید این روش مدیریت زمان را به کار بگیرید.

 

مدیریت زمان

نوشتن نظر