مراقبه

آیا مدیتیشن یا مراقبه در قانون جذب تاثیر دارد؟

حتما تا به حال بارها درباره مدیتیشن یا مراقبه از اطرافیانتان مباحث مختلفی شنیده‌اید اما به دلایل مختلف برای انجام آن اقدامی نکرده اید. در واقع مراقبه به حالتی گفته می شود که بدن و مغز شما در آرامش و استراحت قرار دارد و با تمرکز بر یک موضوع خاص، سطح آگاهی شما را بالا می‌برد. شاید در ابتدای راه تاثیر زیادی از انجام آن حس نکنید اما پس از مدتی متوجه اثرات مثبتی که برذهن و جسم شما می گذارد خواهید شد.

به کمک مدیتیشن یا مراقبه شما می‌توانید کنترل بیشتری بر احساسات خود داشته باشید، به عنوان مثال میزان استرس خود را کاهش داده و شادی بیشتری در زندگی‌تان احساس کنید. با تمرین بیشتر، آرامش به وجودد شما راه می یابد اما به یاد داشته باشید که تنها راه رسیدن به این مرحله از مراقبه باید در مسیر تمرین خود ثابت قدم بمانید.

آیا مراقبه (مدیتیشن) از لحاظ علمی ثابت شده است؟

دانشمندان با استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز دنیا به نتایج مفیدی در این زمینه دست یافته‌اند. زمانی که شما در حالت مراقبه هستید پردازش در مغزتان سریع‌تر انجام می‌شود و همین موضوع تمرینی است برای تمرکز حواس شما.

چگونه مراقبه بر ما تاثیر می گذارد؟

مراقبه جزو مهم ترین قسمت‌های قانون جذب به شمار می رود، به عبارت دیگر اگر به دنبال تاثیرپذیری بیشتری از این قانون در زندگی خود هستید باید از تاثیرات مثبت آن بهره مند شوید. مراقبه بر قسمت‌های مختلف ذهن و جسم انسان تاثیر می گذارد که در ادامه به توضیح برخی از این موارد اشاره می کنیم.

تاثیر مراقبه در زندگی

افزایش تمرکز

همانطور که می‌دانید در طی مراقبه شما توجه خود را بر یک موضوع خاص متمرکز می‌کنید و در این بین از هر گونه حواس پرتی می‌پرهیزید پس در طی تمرین منظم و مداوم این عمل، میزان تمرکز شما نیز افزایش می یابد.

افزایش خلاقیت

مطالعات و تحقیقات انجام شده در این زمینه که توسط تیم تحقیقاتی هلند صورت گرفته نشان دهنده نتایج شگفت انگیزی است. در واقع کسانی که به انجام مراقبه مشغول بوده اند ایده ها و خلاقیت بیشتری نسبت به دسته دوم از خود نشان داده اند، از این رو ثابت شده که عمل مدیتیشن یا مراقبه می تواند تا حدودی باعث افزایش خلاقیت فرد شود.

کاهش استرس، افسردگی و تحریک پذیری

یکی از بهترین راه‌های درمانی برای افراد تحت فشارهای روحی و یا افسردگی و استرس، مراقبه تمرکزی است. در سال ۲۰۱۲ طی آزمایشاتی که بر گروه های مختلف انسانی صورت گرفت، آن دسته از افرادی که به انجام مراقبه، ریلکسیشن یا مراقبه پرداخته بودند اثر بسیار کمتری از استرس و افسردگی از خود نشان دادند پس می‌توانید با اضافه کردن این عمل به کارهای روزمره خود، از بروز استرس جلوگیری کنید.

تقویت حافظه

از مهم‌ترین تاثیرات مراقبه بر بدن می توان به بازیابی حافظه اشاره کرد. به کمک مراقبه، امواج مغزی که مانع از حواس پرتی شما می شوند تنظیم و هماهنگ شده و بازیابی سریع تری از خود نشان می دهند، بنابراین این افراد توانایی بیشتری در به یادآوردن اتفاقات و پذیرفتن حقایق جدید دارند. به عبارت دیگر با انجام مراقبه دیواره قشر مغز شما ضخیم تر می شود و این عمل باعث بهبود قدرت تصمیم گیری، توجه به مسائل، تمرکز و همچنین حافظه می‌شود.

کند شدن روند پیری

همانطور که بالاتر ذکر شد، مراقبه تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر ذهن انسان می گذارد اما نمی توان از تاثیرات آن بر جسم نیز غافل شد. با انجام مراقبه، تلومرهای موجود در انتهای کروموزوم های خطی محافظت می شوند و روند پیری انسان کندتر می شود.

چگونه به ساده ترین روش ممکن مدیتیشن انجام دهیم؟

شاید با خود فکر کنید که مدیتیشن تمرین بسیار سختی است که به راحتی نمی‌توانید آن را فرا گیرید اما لازم است بدانید که برای شروع باید تمرین کنید که هر روز فقط ۱۰ دقیقه در مکانی بنشینید و بر تنفس خود تمرکز کنید.

زمانی که در جای مخصوص خود آرام گرفتید، توجه خود را بر نفس هایتان معطوف کنید. ابتدا بر دم و سپس بازدم خود فکر کرده و شمردن نفس‌هایتان را آغاز کنید. به احتمال زیاد در حین انجام مراقبه ذهن شما به عوامل زیادی واکنش نشان می‌دهد و شاید این حواس پرتی تمرکز شما را به هم بزند اما در این حالت لبخند بزنید و مجددا به آرامش و تمرکز خود بازگردید. انجام این عمل یک تمرین است و نیازی نیست تا از روز اول آن را بدون نقص و بدون حواس پرتی انجام دهید.

انجام ساده مراقبه

هیچ راهی برای بدون نقص انجام دادن عمل مدیتیشن یا همان مراقبه وجود ندارد پس نگران آن نباشید و سعی نکنید به هر قیمتی شده حتی به زور ذهنتان را خالی کنید چرا که بسیاری از افراد با خود فکر می‌کنند برای انجام آن باید ذهن خود را کاملا از هر تفکری دور کرده و از ورود هر نوع فکری جلوگیری کنند.

پس از مدتی که بر تعداد نفس های خود تمرکز کردید، حال زمان این رسیده که با خودتان بیشتر آشنا شوید. سعی کنید هر احساسی را بپذیرید و مدتی با آن کنار بیایید، به عوامل ایجاد این احساس فکر کنید و خودتان را بیشتر بشناسید، سپس متوجه تغییرات رفتاری خود پس از چندین روز خواهید شد.

مهم ترین نکته از انجام مدیتیشن و بهره وری از فواید آن این است که به انجام این کار متعهد باشید و سر باز نزنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید آنرا در منزل انجام دهید، می توانید با اختصاص دادن تنها ۲ دقیقه در محل کار تمرین خود را به پایان برسانید.

 

نوشتن نظر